Uprawa warzyw w ogrodzie: czy jest opłacalna?

Data dodania: 2022-04-29

Warzyw nie musisz kupować w sklepie – mogą rosnąć tuż przed Twoim domem. Uprawa własnego warzywniaka wymaga włożenia w niego nieco wysiłku, jednak pod wieloma względami się opłaca. Ponadto stwarzając odpowiednie warunki, można spodziewać się obfitych, satysfakcjonujących plonów. Co daje własna uprawa warzyw?

uprawa warzyw samodzielna uprawa roślin ogrodowych

Jakie warzywa warto uprawiać w ogrodzie?

Mogłoby się wydawać, że kupienie pęczka pietruszki, kilku marchewek czy cebuli to niewielki koszt, w związku z czym uprawianie własnego warzywniaka jest nieopłacalne. Istnieją jednak takie gatunki, które łatwo wyhodować i nie potrzeba do tego dużych nakładów finansowych. W przydomowym ogrodzie, na działce warto uprawiać:

  • rzodkiewkę – jest odporna na mrozy i dojrzewa już wczesną wiosną,
  • marchew,
  • sałatę, buraki, fasolkę szparagową, cukinię, bób – można siać je bezpośrednio do gruntu,
  • cebulę,
  • pora, czosnek – ich uprawa jest szczególnie opłacalna ze względu na wysoką cenę tych warzyw w sklepach,
  • ogórki i pomidory.

Więcej przeczytasz w artykule: Uprawa w tunelu foliowym – co warto sadzić w pod folią?

Co zrobić, aby uprawa warzyw była bardziej opłacalna?

Im lepsze warunki stworzysz dla warzyw, tym lepiej będą one rosły. Dlatego:

  • wybierz odpowiednie miejsce – powinno być dobrze nasłonecznione. Tam, gdzie rosną warzywa, powinno być słonecznie przez min. 6h dziennie. Unikaj uprawy grządek w pobliżu wysokich drzew i krzewów,
  • zadbaj o jakość gleby – powinna być ona żyzna i próchnicza. Zanim posadzisz warzywa, zmieszaj ją z kompostem (najlepiej naturalnym, z ogrodowego kompostownika) i ziemią z worków,
  • pomyśl o tym, aby zainwestować w tunel foliowy . Jest to konstrukcja, która zapewnia uprawianym warzywom odpowiednią temperaturę i dostęp do światła, dzięki czemu można spodziewać się obfitszych plonów.

Dlaczego jeszcze warto uprawiać warzywniak?

Własnoręcznie zasiane i zebrane warzywa to ogromna satysfakcja. Ponadto decydując się na uprawę, wiesz, co trafi na Twój stół. Masz pewność, że warzywa nie były „dokarmiane” sztucznymi nawozami oraz że są zdrowsze od tych, które zwykle można kupić w marketach.

Oprócz tego własne zbiory to ogromna wygoda. Unikasz odwiedzin w sklepie za każdym razem, kiedy zabraknie Ci marchewki czy pietruszki. Uprawa warzyw to też sposób na relaks i realizację własnych pasji. Poza tym wybierając hodowlę w foliowym tunelu czy szklarni ogrodowej można liczyć na szybkie i bogate zbiory. Samodzielnie wyhodowane warzywa smakują najlepiej. Są zdrowe, ekologiczne, bardzo smaczne a zapewniając im odpowiednie warunki do wzrostu, można sprawić, że uprawa będzie naprawdę opłacalna.

Przeczytaj również artykuł: Uprawa roślin w ogrodzie – choroby, szkodniki, susze i inne niekorzystne czynniki