Rozporowy czy stelażowy? Jaki basen do ogrodu wybrać?

Data dodania: 2022-06-17

Basen to jedna z większych ogrodowych atrakcji. Zapewnia on dobrą zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dlatego jeśli zdecydowałeś, że w tym sezonie i ty będziesz cieszył się przyjemnymi, chłodnymi kąpielami, możesz wybrać jeden z dwóch rodzajów popularnych basenów – rozporowy lub stelażowy. Podpowiadamy, który basen do ogrodu jest lepszą inwestycją i będzie długo cieszył wszystkich domowników.

Rozporowy basen do ogrodu – jak wygląda jego konstrukcja?

Basen do ogrodu

Baseny te często można zobaczyć w przydomowych ogródkach. Dzieje się tak ze względu na ich przystępną cenę oraz na szybki sposób ich rozkładania.

Aby przygotować basen rozporowy do kąpieli, wystarczy stopniowo napełniać go wodą – będzie ona wywierała ciśnienie hydrostatyczne na ścianki tego akwenu. Dzięki temu staną się one sztywniejsze. Basen ten ma także specjalny kołnierz, który zapobiega wylewaniu się z niego wody.

Mimo że modele rozporowe są dość tanie, to ich wytrzymałość pozostawia zwykle wiele do życzenia. Ponadto muszą one stać na idealnie równym podłożu – w przeciwnym razie zauważysz jak woda, która miała wypełniać basen, wylewa się z niego. Te ogrodowe akweny zawsze mają też formę koła, gdyż tylko taki kształt umożliwia ich „rozpieranie” pod wpływem ciśnienia.

Stelażowy basen do ogrodu – co to takiego?

Konstrukcje oparte na wytrzymałym stelażu to baseny ogrodowe z górnej półki. Mimo że są droższe od modeli rozporowych, to cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Za ich popularnością stoi ich solidność i przemyślane wykończenie. Baseny stelażowe:

  • mają konstrukcję wykonaną z wysokiej jakości, wytrzymałej stali;
  • są skonstruowane ze ścianek powstających ze specjalnie przygotowanej blachy – jest ona fosforyzowana na zimno i galwanizowana;
  • są wykończone wewnątrz grubą folią basenową PCV.

Niektórzy jako wadę basenów na stelażu wskazują ich długi montaż. Jednak należy zwrócić uwagę, że są to w większości konstrukcje całoroczne. Nie trzeba ich ani demontować, ani spuszczać z nich wody na zimę.

Jakie zalety mają baseny do ogrodu na stelażu?

Tym, za co należy docenić baseny stelażowe, jest ich:

  • solidność

Stal i blacha użyte do skonstruowania stelażu są wytrzymałe i sprawiają, że cały zbiornik jest sztywną konstrukcją. Natomiast folia wypełniająca wnętrze basenu jest odporna na promieniowanie UV. Dlatego też zakup modelu na stalowym stelażu to tak dobra inwestycja – będzie on sprawiał całe mnóstwo radości przez długie lata;

  • wszechstronność

Basen ogrodowy  na stelażu to zazwyczaj konstrukcje całoroczne. Oprócz tego można rozstawiać je na różnego rodzaju podłożach. Mogą stać zarówno na ubitym gruncie, jak i na płytach betonowych czy na bruku;

  • rozmiary

Modele stelażowe mogą być długie nawet na kilka metrów. Właśnie dlatego są to przestronne, komfortowe baseny, w których dobrze czują się dzieci i dorośli;

  • łatwy montaż

Mimo tego, że baseny na stelażu są duże i mają tak solidną konstrukcję, ich rozstawienie wbrew pozorom nie jest trudne. Są one przeznaczone do samodzielnego montażu.

Basen ogrodowy na stelażu vs. rozporowy – podsumowanie

Basen do ogrodu na stelażu

Nie ma nic przyjemniejszego niż chłodna, orzeźwiającą kąpiel w basenie w upalny dzień. Jeśli zdecydujesz się na basen ogrodowy, nie oszczędzaj na jego zakupie. Lepszą inwestycją są modele stelażowe. Cechuje je wytrzymałość, solidność, są przestronne i można rozstawić je na wielu rodzajach podłoża.

Baseny rozporowe są zdecydowanie tańsze, ale szybko może okazać się, że był to zakup na jeden lub kilka sezonów. Natomiast inwestując w konstrukcję opartą stalowym stelażu, możesz spodziewać się tego, że przetrwa ona długie lata.