Hamak do ogrodu – jak wybrać odpowiedni?

Data dodania: 2023-05-25

Zamontowanie hamaka w ogrodzie wydaje się jednym z lepszych sposobów na zapewnienie sobie wyjątkowo komfortowego odpoczynku. Wybór takiego mebla często łączy się jednak z wieloma problemami i pytaniami. Postaramy się odpowiedzieć na większość z nich – dowiedz się, jak zakupić idealny hamak do ogrodu.

Jakie są rodzaje hamaków?

Temat hamaków warto zacząć od ich rodzajów. Zazwyczaj wyróżnia się pięć typów hamaków, które różnią się pod względem wymiarów, wyglądu, układu, a w pewnym stopniu także sposobu użytkowania.

Najczęściej poleca się:

  • Hamaki wenezuelskie – kolorowe modele wykonywane z tworzyw sztucznych: nylonu, poliestru i polimerów. Oprócz swoich żywych barw odznaczają się także specyficznym układem. Główna część materiału trzyma się na licznych cienkich sznurkach, co nadaje całości wyjątkowego wyglądu. Świetnie sprawdzają się zarówno do ogrodów, jak i na balkony.
  • Hamaki brazylijskie – najczęściej spotykane modele na rynku. Wyglądem przypominają hamaki wenezuelskie, jednak są wykonane z bawełny. Dzięki temu nie tylko wyglądają pięknie, lecz także dobrze utrzymują ciepło w chłodne dni czy letnie wieczory.
  • Hamaki z Nikaragui – popularne hamaki wykonane w pełni z siatki. Na końcach znajdują się drewniane poprzeczki. Hamaki tego typu tworzy się za pomocą podwójnego splotu, który zwiększa ich wytrzymałość. Mimo tego ich trwałość nieco odstaje od pozostałych propozycji.
  • Hamaki w stylu Majów – słyną z ciasnych splotów, luźnej siatki, bogatej kolorystyki oraz sporych rozmiarów. Dodatkowo takie hamaki doskonale dostosowują się do ciała, dzięki czemu są wyjątkowo wygodne. Poleca się do ogrodów, w których jest dużo miejsca – mogą z nich korzystać nawet dwie osoby jednocześnie czy rodzice z dziećmi.
  • Hamaki turystyczne – mimo że poleca się je głównie podróżnikom, mogą sprawdzić się również w ogrodzie. Są wykonywane z cienkiego jedwabiu oraz spadochronowego nylonu, co przekłada się na wysoką wytrzymałość, lekkość oraz łatwe mocowanie.

Jaki wybrać hamak do ogrodu, a jaki na balkon?

Wybierając hamak do ogrodu, w pierwszej kolejności należy ustalić docelowe miejsce jego użytkowania. Do domów poleca się lekkie, bawełniane modele. Na zewnątrz, z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne, lepiej za to postawić na coś wytrzymalszego – np. hamak z poliestru.

W przypadku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość hamaka oraz sposób montażu. Najlepszym wyborem często będą modele na słupkach, które nie zajmują wiele miejsca i pozwalają na komfortowe użytkowanie. Ciekawym pomysłem będzie też fotel w stylu hamaka, taki jak model HABANA Basic Latte marki La Siesta – zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy ograniczoną powierzchnią, np. w bloku.

hamak do ogrodu typu brazylijskiego

Jeśli chcemy kupić hamak na działkę lub do przydomowego ogródka, prawdopodobnie możemy bez przeszkód wybrać większy model. Istotne będzie jednak zastanowienie się nad odpowiednim materiałem. Najczęściej poleca się poliester, który odznacza się wysoką wytrzymałością oraz niskim ryzykiem uszkodzenia przez czynniki zewnętrzne. Taki hamak może wisieć na zewnątrz przez całe wakacje – nawet w trakcie ulew. Modele wykonane z innych tkanin mogą być bardziej atrakcyjne wizualnie, jednak wymagają zabezpieczenia lub schowania w razie gorszej pogody.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hamaka?

Kupując hamak, należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Ważny jest m.in. materiał i sposób montażu, jak również długość mebla oraz jego konstrukcja. Pod względem wygody najważniejsze znaczenie ma ta ostatnia kwestia. Najczęściej wybiera się klasyczną konstrukcję, zawieszoną na samych linach, gdy te przytwierdzone są do punktów podparcia. To zapewnia bezpieczne i komfortowe ułożenie w hamaku, lecz wejście i wyjście może być pewnym problemem. Poprzeczna budowa umożliwia za to łatwe wchodzenie i schodzenie, ale w takim przypadku hamak może się przekręcić w trakcie użytkowania. Wygodną propozycją będzie hamak ogrodowy

Jaką długość wybrać? Jaki jest najlepszy materiał na hamak?

Poliester to najlepszy wybór pod względem wytrzymałości i łatwości przechowywania. Jeśli jednak zależy nam na estetyce, warto postawić na bawełnę – w tym przypadku można dodatkowo liczyć na pełny komfort cieplny nawet w chłodniejsze dni. W kwestii długości wiele zależy od wzrostu użytkownika: zazwyczaj zakłada się, że hamak powinien być około 80 cm dłuższy.

Hamak do ogrodu – gdzie najlepiej zamontować?

Hamaki najczęściej montuje się na jeden z trzech sposobów. Każdy z nich ma swoje plusy i zalety – oto najważniejsze z nich:

  • Montaż na stelażu – zapewnia pełną wygodę, umożliwiając postawienie hamaka w dowolnym miejscu i szybki demontaż. Stelaże są jednak dość ciężkie, zajmują sporo miejsca i mogą być trudne w przenoszeniu.
  • Na słupkach – sprawdzają się szczególnie tam, gdzie w okolicy nie ma wytrzymałych drzew. Montaż wymaga specjalnych lin i zachowania odpowiedniej precyzji – jeśli hamak zostanie źle przywiązany, może przyczynić się do wypadku.
  • Między drzewami – tradycyjny, najpopularniejszy wybór, który pięknie wygląda w ogrodach. Zapewnia estetyczny wygląd bez żadnych dodatków. Do minusów należy zaliczyć konieczność dokładnego przywiązania mebla i znalezienia drzew o odpowiedniej wytrzymałości oraz odległości od siebie.

Przeczytaj również artykuł: Relaks w ogrodzie – jak stworzyć wymarzoną oazę spokoju?