Relaks w ogrodzie – jak stworzyć wymarzoną oazę spokoju?

Data dodania: 2023-03-14

Masz do dyspozycji swój przydomowy ogród i chcesz stworzyć z niego niesamowite miejsce relaksu, do którego bez problemu zaprosisz znajomych bądź, w którym odpoczniesz po ciężkim dniu pracy? Dowiedz się, co warto zakupić do takiego ogrodu, aby stała się z niego prawdziwa oaza spokoju. Opisaliśmy najlepsze sposoby na aranżację, pomysły na zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności oraz najważniejsze meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie. Przeczytaj, a następnie stwórz niesamowite miejsce relaksu obok swojego domu.

Jak wybrać aranżacje i styl przydomowego ogrodu?

Tworząc swoją prywatną oazę spokoju, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników. Najistotniejsze jest to, co tak naprawdę chcemy uzyskać i co jest dla nas najważniejsze. Musimy ustalić punkt, który będzie centrum ogrodu. Jeśli chcemy mieć miejsce na spotkania z przyjaciółmi czy rodziną, głównym elementem przestrzeni będzie zestaw jadalniany czyli stół z krzesłami. To wokół niego powinno toczyć się życie.

Jeśli jednak zależy nam na relaksie, centrum ogrodu będą kanapy i leżaki ogrodowe. Pozwolą one spokojnie odpocząć po ciężkim dniu, jednocześnie dając możliwość przyjmowania gości. Najlepiej od razu kupić pasujący do siebie zestaw sofy i kilku foteli, dzięki czemu uzyskamy wygodny i estetyczny komplet w ogrodzie. Do niego można dopasować stolik, leżaki czy nawet saunę ogrodową, która sprawdzi się idealne jako element oazy spokoju i relaksu.

oaza spokoju w ogrodzie to naturalne kolory mebli i stonowane dodatki

Centrum ogrodu może być również basen ogrodowy czy plac zabaw dla dziecka. Istotne jest to, aby określić jego główny punkt. Dzięki temu można swobodnie tworzyć pozostałą część aranżacji. Jeśli chcemy postawić na komfort, najlepiej wybrać klasyczny styl z szerokimi fotelami i miękkimi materiałami. Nowoczesność dobrze sprawdzi się na ogrodach, do których zaprasza się wielu gości, a boho dobrze połączy się z placami zabaw dla dzieci.

Więcej o stylach aranżacyjnych przeczytasz tutaj Urządzamy taras: najpopularniejsze style aranżacyjne

Przydomowa oaza spokoju – Sposoby na prywatność i bezpieczeństwo

Wielu osobom zależy przede wszystkim na prywatności w ogrodzie. W ten sposób można zapewnić sobie bezpieczne i komfortowe miejsce odpoczynku czy spotkań z bliskimi. Istotna jest też cisza, która blokuje przynajmniej część dźwięków z ulicy czy też pochodzących od sąsiadów. Jak uzyskać przestrzeń prywatną i cichą? Wystarczy ustawić obiekty do odpoczynku daleko od furtki czy też głównej drogi. Do tego można dodatkowo ogrodzić siatkę, np. sadząc przy niej krzewy i iglaki albo stawiając metalowe, ozdobne ścianki, które mogą stanowić większą część całej aranżacji.

Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, naszą oazę spokoju wybudujmy za domem, gdzie jest mniejsza szansa na to, że ktoś nas zobaczy, niż przy głównej ulicy. Takie rozwiązanie oczywiście nie niweluje całkowicie problemu związanego z brakiem prywatności, jednak przynajmniej w jakimś stopniu wpłynie na nasze poczucie komfortu.

oaza spokoju w ogrodzie

Strefy w ogrodzie? Dowiedz się, co to takiego i jak je ustalić

Istotnym elementem ogrodu są właściwie wydzielone strefy. W dużej mierze pomagają one w utrzymaniu porządku i organizacji całej przestrzeni. Najczęściej wyznacza się strefę odpoczynku (kanapy, leżaki, sauny, fotele), posiłków (stoły, krzesła, grille), zabawy (baseny, place zabaw czy obiekty sportowe) oraz majsterkowania (wszelkie stoły warsztatowe, schowki narzędziowe, garaże itp.). Dzięki strefom można w łatwy sposób wyznaczać granice i tworzyć ciekawe aranżacje. Można np. podzielić niektóre części ogrodu za pomocą ażurowych konstrukcji czy roślin, np. krzewów, kwiatów czy drzew. Wydzielenie stref w ogrodzie pozwoli na łatwe stworzenie oazy spokoju i relaksu.

Jeżeli jesteś posiadaczem niewielkiego ogrodu koniecznie przeczytaj ten artykuł: Strefy w ogrodzie: jak rozplanować mały ogród

Oaza spokoju w ogrodzie to także dobrze dobrane meble.

Meble ogrodowe to bardzo szeroka gama produktów, w której wiele z nich okaże się doskonałych przy opracowywaniu własnej oazy spokoju oraz relaksu. Do nich należy np. leżak, do którego warto dobrać odpowiedni parasol ogrodowy. To idealne miejsce na relaks na łonie natury. Warto postawić na model z regulowanym oparciem i wygodnym materiałem, na którym można spędzać wiele długich godzin.

oaza spokoju w ogrodzie - meble ogrodowe

Do istotnych mebli w ogrodzie zalicza się również huśtawki i hamaki ogrodowe. To wygodne miejsce na chwilę relaksu i zapomnienia o troskach codziennego życia. Do tego warto dokupić ławki, stoły ogrodowe z krzesłami, kanapy i fotele. Niektórzy polecają również zakup grilla ogrodowego (węglowego lub gazowego), dzięki któremu w ogrodzie można stworzyć miejsce na wyjątkowo miłe spotkania z bliskimi. Wybór innych mebli zależy tylko od potrzeb i preferencji użytkowników danego ogrodu. Można zdecydować się jeszcze na zakup takich obiektów, jak altanki. Do wielu przydomowych oaz spokoju poleca się również dmuchane jacuzzi dające wyjątkowe uczucie orzeźwienia w gorące dni.