Jak dbać o meble z technorattanu? Praktyczny poradnik

Data dodania: 2022-05-09

Jeśli zainwestujesz w meble z technorattanu, docenisz je za wygodę i efektowny wygląd, ale także za to, jak łatwo utrzymać je w perfekcyjnym stanie. Tworzywo to jest wręcz stworzone do tego, aby wykorzystywać je w ogrodach, na tarasach, werandach, balkonach i wszędzie pod gołym niebem. Podpowiadamy, co zrobić, aby meble technorattanowe świetnie prezentowały się przez długie lata!

Co warto wiedzieć o specyfice mebli z technorattanu?

Z technorattanu powstaje cały szereg mebli. Są to kanapy narożniki, wygodne fotele, małe stoliki i zestawy jadalniane. Meble te zapewniają komfort użytkownikom i mogą być ozdobą ogrodu. Jednak do ich zalet należy zaliczyć też:

  • odporność na warunki atmosferyczne – wilgoć, deszcze i intensywne promieniowanie słoneczne nie wpływają negatywnie na wygląd i stan tych mebli,
  • łatwość w utrzymaniu ich w czystości – brud nie wnika w ich strukturę, dlatego bez problemu usuniesz z nich każdą plamę. Jest to szczególnie ważne w przypadku zestawów mebli jadalnianych,
  • ich lekkość – bez problemu przeniesiesz w dowolne miejsca nawet większy fotel,
  • ich wykończenie – technorattan ma gładką, przyjemną w dotyku powierzchnię.

Więcej o właściwościach technorattanu dowiesz się z artykułu Czym jest technorattan?

brązowe meble ztechnorattanu ustawione na tarasie
Meble z technorattanu na tarasie

Jak czyścić meble z technorattanu

Mimo że utrzymanie w czystości tych mebli nie jest trudne, to niekiedy trzeba sięgnąć po specjalne środki. Na co dzień warto o nie dbać, przecierając je wilgotną ściereczką – jest to sposób na to, aby pozbyć się z nich kurzu.

Jeśli meble technorattanowe stoją pod gołym niebem, może zdarzyć się, że znajdą się na nich ptasie odchody czy zaschnięte błoto. By ułatwić sobie usuwanie takich zabrudzeń, warto zainwestować w środek do pielęgnacji technorattanu. Takie specyfiki mają wygodną formę – są to butelki zakończone spryskiwaczem. Wystarczy spryskać meble preparatem, odczekać tyle czasu, ile wskazał producent specyfiku i usunąć plamy gąbka lub ściereczką.

Na blatach stołów jadalnianych i stolików kawowych często znajduje się hartowane szkło. Do jego czyszczenia sprawdzi się zwykły płyn do mycia szyb – przy jego pomocy usuniesz zabrudzenia i nadasz szkłu połysk.

Przechowywanie mebli z technorattanu

meble z technorattanu przykryte pokrowcem i ustawione w kącie na tarasie
Pokrowce na meble z technorattanu

Nie ma potrzeby, aby na okres jesienno-zimowy chować te meble do garażu. Są one odporne także na niskie temperatury, dlatego nie zaszkodzi im mróz. Jednak po sezonie okryj je pokrowcem, co uchroni je przed zabrudzeniami. Pamiętaj też o tym, aby zdjąć z nich poduszki.

Meble technorattanowe nie wymagają zabiegów konserwacyjnych, ich czyszczenie jest banalnie łatwe, a ponadto mogą być przechowywane pod gołym niebem nawet zimą. To właśnie te ich zalety sprawiły, że są tak często wybierane przez właścicieli ogrodów czy ogródków w lokalach gastronomicznych.