Jak zabezpieczyć basen na zimę? Praktyczne porady

Data dodania: 2022-09-16

Im bliżej jesieni, tym basen ogrodowy jest coraz rzadziej wykorzystywany. Zanim jednak sezon na kąpiele skończy się na dobre, należy przygotować swój akwen na nadejście zimy. Jest to idealny moment, aby pomyśleć o jego czyszczeniu oraz zabezpieczyć go na czas, gdy nie będzie użytkowany. Wyjaśniamy, na czym polega prawidłowe zimowanie basenu i podpowiadamy, co zrobić, aby za rok móc również cieszyć się letnimi kąpielami.

Czy spuszczać wodę z basenu na zimę?

Jeśli jesteś właścicielem basenu rozporowego lub stelażowego, to jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów powinieneś pozbyć się z niego wody. Akweny te trzeba starannie osuszyć i przechowywać je w suchym miejscu, aby materiał, z którego są wykonane, nie zniszczył się.

W lepszej sytuacji są ci, którzy zainwestowali w basen ogrodowy całoroczny, z którego nie trzeba spuszczać całej wody – należy go opróżnić do poziomu około 10-20 cm poniżej dysz i reszty urządzeń. Pozostałą wodę warto zabezpieczyć, by nie pojawiły się w niej zanieczyszczenia – w tym przypadku sprawdzi się pokrywa na basen . Ponadto pokrowce na basen znajdą zastosowanie przez cały rok. W czasie, kiedy zbiorniki są niewykorzystywane, zapobiegają one m.in. wpadaniu do nich liści.

Dobra pokrywa powinna być wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego – np. z polietylenu. Taki pokrowiec na basen będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne, lekki, a co za tym idzie, łatwy w montażu na zbiorniku i demontażu.

kanadyjski basen całoroczny ustawiony na w ogrodzie na zielonej trawie
Basen całoroczny kanadyjski Gre FIDJI 460cm x 120cm

Dowiedz się więcej o basenach całorocznych, przeczytaj artykuł: Całoroczny basen ogrodowy: czy warto w niego zainwestować?

Przygotowanie wody przed zimą

Pokrywa na basen ogrodowy całoroczny to niejedyne, o co należy zadbać przed zimą. Trzeba także zatroszczyć się o stan wody. W przeciwnym razie do wiosny może stać się ona zielona.

By zapobiec jej kwitnieniu, konieczne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu pH wody. Powinien on wynosić 7,0-7,4. Oprócz tego należy przeprowadzić jej dezynfekcję. Rozwój glonów, alg uniemożliwi także dodanie do wody specjalnych preparatów przeznaczonych do basenów.

Spuszczanie wody z basenu

Ci, którzy zdecydują się na opróżnienie ogrodowego akwenu, mogą znacznie ułatwić sobie to zadanie. Przyda się im pompa do wypompowania wody z basenu. Można wybrać model ssący lub spustowy, które w niemal kilka chwil pozwolą opróżnić zbiornik. Warto wykorzystać fakt, że w basenie nie będzie wody i zająć się jego czyszczeniem.

Czym umyć basen ogrodowy?

Zanim spuścisz wodę ze zbiornika, pozbądź się z niej nieczystości. Najłatwiej będzie ci usunąć je, wykorzystując podbierak. Jeśli w przyszłym sezonie masz zamiar uniknąć takich zabrudzeń, to jeszcze przed latem rozważ zakup pokrywy na basen.

Po spuszczeniu wody może okazać się, że na ścianach zbiornika znajduje się zielony nalot. Nie zwlekaj z jego usunięciem – najszybciej pozbędziesz się go, gdy niecka będzie jeszcze wilgotna. Możesz do tego użyć specjalnej szczotki. Jej włosie powinno być delikatne, a przy tym musi umożliwiać ono szybkie usuwanie trudnych zanieczyszczeń. Obecnie dostępne są bardzo praktyczne zestawy do czyszczenia basenu, które pomogą w szybkim precyzyjnym oczyszczeniu nie tylko dna basenu, ale również jego ścian.

Mężczyzna czyszczący basen odkurzaczem bezprzewodowym
Odkurzacz basenowy bezprzewodowy Gre

Zabezpieczenie basenu na zimę – ochrona przed zamarzaniem wody

Pokrywa na basen nie zapobiegnie zamarznięciu wody. Istnieją jednak patenty na to, aby lód nie uszkodził ścian zbiornika.

W tym celu można wrzucić do wody kilka dmuchanych poduszek z PCV, specjalne boje lub większe kawałki styropianu. Uchronią one nieckę przed naporem lodu.

Mimo że nie musisz spuszczać wody z basenu całorocznego, to koniec lata może być pretekstem do jego dokładnego wyczyszczenia. W żadnym razie nie możesz jednak zapomnieć o tym, aby przed zimą znalazła się na nim wytrzymała, dobra pokrywa basenowa.

basen w ogrodzie wypełniony wodą przykryty szczelną pokrywą basenową
Pokrywa basenowa zimowa okrągła 350cm Gre

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czy basen ogrodowy można zostawiać na zimę?

Tylko basen ogrodowy całoroczny (tzw. kanadyjski) może bezpiecznie zimować w ogrodzie.

Jak spuścić wodę z basenu bez pompy?

Większość basenów posiada zawór spustowy, znajdujący się na dnie lub na bocznej ścianie. W sytuacji, gdy Twój egzemplarz nie został w niego wyposażony, możesz wykorzystać wąż ogrodowy na zasadzie działania naczyń połączonych: wąż należy zanurzyć w wodzie w basenie i upewnić się, że zostało z niego usunięte całe powietrze; jeden koniec węża musi znajdować się cały czas pod wodą. Drugi koniec węża przed wyjęciem z wody należy zatkać, następnie wyjąć i umieścić poza basenem poniżej lustra wody.

Czy trzeba przykrywać basen na zimę?

Jeśli basen zostanie w całości opróżniony z wody, nie ma potrzeby przykrywania go, jednak warto użyć pokrywy na basen, która ochroni nieckę przed zanieczyszczeniami.