Tunele foliowe – zrobić samemu czy lepiej kupić?

Masz ogród, a w planie – uprawianie warzyw i owoców? Przyda Ci się tunel foliowy! To doskonały sposób na zabezpieczenie naszych roślin przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz przyspieszenie i przedłużenie okresu ich wegetacji. Tunele foliowe możemy zrobić samodzielnie lub zdecydować się na kupienie gotowego produktu. Jak zrobić tunel foliowy i czy to się opłaca?

Zróbmy sobie tunel foliowy

Moda na DIY trwa od kilku sezonów. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonywanie rozmaitych przedmiotów do domu i ogrodu, często stosując przy tym recycling. Robienie tunelu foliowego należy zacząć od wybrania miejsca, w którym chcemy go postawić oraz wykonania choćby najprostszego projektu, w którym zaplanujemy podstawowe wymiary naszej konstrukcji oraz sposób jej posadowienia w gruncie. Czy da się samodzielnie zrobić tunel foliowy? Sprawdźmy to!

Tunel z odzysku

Tunel foliowy możemy spróbować zrobić, wykorzystując do tego celu rzeczy „z odzysku” lub zdobywając niedrogie materiały, np. na złomowisku. Na konstrukcję potrzebne nam będą stalowe rurki (najlepiej!), choć możemy również zdecydować się na wykonanie mniej trwałej konstrukcji z aluminium, rurek pcv lub drewna. Aluminiowy szkielet tunelu będzie zdecydowanie mniej stabilny niż ten stalowy, a szkielet drewniany będzie wymagał dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią, no i w efekcie końcowym będzie dość ciężki (zdecydowanie cięższy niż pozostałe).

Stal, aluminium i rurki pcv to materiały, które mogą znaleźć się w szopach ludzi lubiących chomikować rozmaite przedmioty (może wpuści nas do takowej dziadek, tata lub zaprzyjaźniony sąsiad), np. resztki materiałów po pracach budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych. Stal możemy również stosunkowo niedrogo kupić na skupach złomu. Stworzenie konstrukcji będzie wymagało użycia odpowiednich łączników, śrub lub gwoździ – w zależności od tego, na który materiał ostatecznie się zdecydujemy. Kluczowym elementem tunelu foliowego jest… folia. Tutaj raczej nie ma co liczyć na recycling – trzeba będzie zainwestować od 40 do 100 złotych za folię o wymiarach od 2x6m do 6x7m. Profesjonalne tunele foliowe wyposażone są w drzwi (te prawdopodobnie uda nam się zrobić) oraz okienka wentylacyjne z moskitierami (to może się okazać niewykonalne). Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest przymocowanie tunelu do gruntu – dowolne, pod warunkiem, że będzie ono skuteczne.

Tunel z nowych materiałów

Tunel foliowy można również skonstruować z materiałów kupionych w sklepach budowlanych i/lub ogrodniczych, a finalny koszt tunelu będzie zależał od wielkości konstrukcji oraz jakości wybranych materiałów. Stelaż tunelu foliowego możemy wykonać za pomocą stalowych prętów, rur i profili, których ceny mieszczą się w granicach 20-40 zł za 3 metry – na całą konstrukcję będziemy najczęściej potrzebowali minimum kilkunastu metrów stali. Do tego dojdzie koszt łączników lub spawania oraz folii (40-100 zł, podobnie jak w przypadku „tuneli z odzysku). Tańsze będą tunele stworzone na konstrukcjach aluminiowych lub plastikowych, będą one również lżejsze, ale też mniej trwałe.

Zalety i wady samodzielnie skonstruowanych tuneli foliowych

Bezdyskusyjną zaletą tuneli „z odzysku” będzie jego niski koszt, najczęściej mieszczący się w kwocie od kilkudziesięciu do stu złotych. Tunele foliowe, które wykonamy z nowych materiałów mogą być być dużo droższe i kosztować od 150 do nawet kilkuset złotych. Oczywiście samodzielne zaprojektowanie i wykonanie tunelu do powód do dumy i mnóstwo satysfakcji. Znacznie więcej będzie jednak wad i minusów: słaba trwałość i spore ryzyko, że konstrukcja nie przetrwa więcej niż jednego sezonu (nie mówiąc o kilku sezonach oraz próbach przeniesienia tunelu w inne miejsce, w celu uniknięcia wyjałowienia gleby), wysoka liczba roboczogodzin poświęconych na skonstruowanie tunelu, nieestetyczny wygląd, brak komfortowego wejścia oraz okienek wentylacyjnych.

To może jednak… gotowy tunel foliowy?

To zdecydowanie dobry pomysł! Oferta produktów w tej kategorii jest szeroka i zdecydowanie każdy z nas znajdzie tunel, który idealnie wkomponuje się w ogród (pod względem: gabarytów, kształtu i koloru) oraz nie nadwyręży domowego budżetu. Za około 200-300 zł możemy już nabyć wysokiej jakości tunel foliowy, o powierzchni kilku metrów kwadratowych i funkcjonalnej wysokości około 2 m (to pozwala na wygodną pracę wewnątrz tunelu), który doskonale sprawdzi się w przypadku mniejszych ogródków (również działkowych!) i dla początkujących ogrodników. Jeżeli nasze uprawy są już bardziej zaawansowane – możemy zainwestować w większy tunel foliowy, o powierzchni od 10 do nawet 18 metrów kwadratowych, na który wydamy od 400 do 600 zł.

Gotowe, profesjonalne tunele foliowe są wyposażony we wszelkie niezbędne elementy, które pozwolą na ich odpowiednie zakotwiczenie w gruncie oraz maksymalnie funkcjonalne użytkowanie. Stalowe, obustronnie ocynkowane profile gwarantują stabilność i wytrzymałość konstrukcji, a folia o odpowiedniej gramaturze (najczęściej 140 g/m2), z wtopioną w nią folią PP podnosi jej trwałość oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Świetnym rozwiązaniem, które dodatkowo stabilizuje i zabezpiecza tunel foliowy są fartuchy ziemne. Ponadto gotowe tunele foliowe posiadają odpowiednio zaprojektowane wejścia/drzwi (najczęściej rolowane, z podwójnym zamkiem) oraz okienka wentylacyjne z moskitierami, a także optymalną wysokość (ok 2 metrów). Ogromną zaletą tego rozwiązania jest również krótki czas potrzebny do postawienia całej konstrukcji.