Narożnik ogrodowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Data dodania: 2022-05-04

Jest duży, wygodny, przyda się podczas wypoczynku i organizacji spotkań towarzyskich – narożnik ogrodowy to praktyczny, komfortowy i funkcjonalny mebel. Aby jak najlepiej mógł się on przysłużyć w ogrodzie, warto wybrać taki model, który będzie dopasowany do specyfiki określonej przestrzeni. Podpowiadamy, czym kierować się, aby znaleźć narożnik ogrodowy na miarę własnych oczekiwań!

Materiał, z którego zrobiony jest narożnik ogrodowy

Mebel, który przez cały czas będzie stał pod gołym niebem, musi być wykonany ze specjalnych materiałów. Takie tworzywo musi być odporne przede wszystkim na zmienne warunki atmosferyczne – w przeciwnym razie narożnik ogrodowy szybko straci swój efektowny wygląd.

Wybierając narożnik do ogrodu, zrezygnuj z mebli, które powstają z naturalnych materiałów – np. z rattanu. Mimo że trudno odmówić im uroku, to zaszkodzić może im zwykły deszcz i wilgoć. Alternatywą jest solidny narożnik z technorattanu. Tworzywo to jest przyjemne w dotyku, odporne na wodę i ma efektowną, plecioną teksturę.

Więcej o właściwościach technorattanu przeczytasz w artykule: Czym jest technorattan

narożnik technorattanowy na drewnianym tarasie
Narożnik ogrodowy technorattanowy Maryland Stone Gray

Wielkość narożnika

Narożnik ogrodowy to mebel, który zwykle zajmuje sporo miejsca. Dlatego przeanalizuj, jaki model nie przytłoczy przestrzeni.

Jeśli chcesz postawić narożnik na niewielkim tarasie, wybierz mały, ale bardzo wygodny model, który ma niespełna 1,5 m szerokości. Przy jego pomocy zaaranżujesz np. klimatyczny kącik kawowy. Natomiast w dużych ogrodach sprawdzą się meble z przestronnymi siedziskami. Mają one ponad 2 m szerokości i długości. Taki mebel sprawdzi się, jeśli marzysz o tym, aby urządzić salon pod gołym niebem.

Narożnik ogrodowy – kształt i funkcjonalność

Narożniki ogrodowe są dostępne wersji prawej lub lewej – tak jak meble tworzone z myślą wnętrzach. Dlatego, zanim wybierzesz konkretny model, zastanów się, po której stronie ma znajdować się krótszy bok.

Oprócz tego zwróć uwagę na to, jak funkcjonalny jest narożnik ogrodowy. Niektóre meble:

  • mają baldachimy – taka elegancka osłona znajdująca się nad siedziskiem to bardzo praktyczny dodatek. Baldachim osłoni Cię zarówno przed rażącym słońcem, jak i przed deszczem,
  • złożone są z modułów – kształt narożnika modułowego możesz modyfikować w zależności od swoich potrzeb. Jeden z jego boków stanowią pufy lub fotele, które możesz przyłączyć do mebla i szybko od niego odłączyć,
  • mają wyższe nóżki – wpływa to nie tylko na ich estetykę, ale także na funkcjonalność. Pod narożnikiem na nóżkach można schować kosz na koce, poduszki ogrodowe, świeczki.
biały narożnik ogrodowy nad basenem
Narożnik ogrodowy Nardi KOMODO ze stolikiem Bianco Grigio

Narożnik dopasowany do stylu ogrodu

Meble te różnią się od siebie formą – niektóre są bardziej masywne, a inne sprawiają wrażenie lekkich. Są też narożniki, które mają minimalistyczną konstrukcję z eleganckiej stali. Sprawdzą się one zwłaszcza w nowoczesnych ogrodach. Ponadto poszczególne modele różnią się od siebie odcieniem. Dlatego wybierz narożnik, który będzie pasował do aranżacji ogrodu i już znajdującego się w nim wyposażenia.

Narożnik ogrodowy to praktyczny, wygodny mebel, który sprawdzi się w każdym ogrodzie. Jednak pod warunkiem, że będzie wybrany pod kątem jego specyfiki i oczekiwań samych użytkowników.