Zakup szklarni z poliwęglanu – co warto wiedzieć?

Data dodania: 2022-02-28

Zastanawiasz się nad uprawą warzyw w ogrodzie? Chciałbyś samodzielnie hodować rozsadę kwiatów? W takim razie pomyśl o tym, aby zainwestować w szklarnię z poliwęglanu. Szybko docenisz taką konstrukcję – dzięki niej uprawa zarówno warzyw, owoców, jak i kwiatów będzie łatwiejsza i efektywniejsza. Oto dlaczego warto zainwestować w tego typu szklarnię!

Co można uprawiać w szklarni z poliwęglanu?

Jeśli zdecydujesz się na taką konstrukcję, to jako ogrodnik będziesz miał duże pole do popisu. W takiej szklarni możesz uprawiać cały szereg gatunków roślin, warzyw, owoców, a w tym nawet cytrusów. Dzięki niej rozwiniesz swoją pasję i otworzą się przed tobą nowe możliwości. Taka szklarnia to idealne miejsce do uprawy:

  • warzyw, które szczególnie potrzebują ciepła (np. pomidorków koktajlowych, ogórków), nowalijek (rzodkiewki, sałaty, szczypiorku, rukoli),
  • owoców – np. truskawek, którym służą warunki panujące w szklarni, a także cytrusów (limonek, mandarynek) oraz innych egzotycznych gatunków – ananasa, melona, arbuza,
  • kwiatów – begonii, lobelii, petunii ogrodowej, żeniszka meksykańskiego czy szałwii błyszczącej,
  • niemal wszelkiego rodzaju ziół.

Szklarnia z poliwęglanu – dlaczego warto?

Szklarnia z poliwęglanu – dlaczego warto?

Poliwęglan zostanie doceniony zarówno przez tych, którzy hobbystycznie zajmują się ogrodnictwem, jak i przez osoby uprawiające warzywa, owoce, kwiaty na nieco większą skalę. Konstrukcje z tego materiału:

  • doskonale przepuszczają światło – ma to szczególne znaczenie dla wzrostu i uprawy roślin,
  • mają optymalne właściwości termoizolacyjne – dzięki temu w ich wnętrzu jest ciepło, co jest ważne dla prawidłowego rozwoju warzyw, owoców i roślin ozdobnych,
  • absorbują szkodliwe promieniowanie UV,
  • są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Szklarnia z poliwęglanu to inwestycja na długie lata – pod warunkiem, że jej konstrukcja powstanie z materiałów odpornych na korozję. Oprócz tego można znaleźć takie modele, które są wyposażone w okno – umożliwia to zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza i regulację temperatury we wnętrzu szklarni. Konstrukcje te mają również system rynnowy, dzięki któremu można zbierać deszczówkę.

Gdzie postawić szklarnię z poliwęglanu?

Aby uprawiane okazy dobrze rosły, warto znaleźć dla szklarni jak najbardziej słoneczne miejsce. Optymalnym wyborem jest jej ustawienie od strony południowej. Ponadto, jeśli już prowadziłeś uprawę na tym terenie i roślinność dobrze tam rosła, jest to dodatkowa przesłanka za tym, aby postawić tam konstrukcję z poliwęglanu.

Zakup szklarni z poliwęglanu

Własne pomidory, ogórki, truskawki i pachnące kwiaty to powód do dumy – jeśli chcesz stworzyć idealne warunki do ich uprawy, szklarnia może okazać się strzałem w dziesiątkę.