Zadaszenia ogrodowe i ich rodzaje.

Data dodania: 2023-05-12

Zadaszenia ogrodowe bardzo chętnie wybierają przez osoby, którym zależy na możliwości wykorzystania przestrzeni tarasowej. Bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Zadaszenie ogrodowe zazwyczaj ma postać prostej konstrukcji, które chronią przestrzeń wypoczynkową przed deszczem, śniegiem, słońcem czy wiatrem. Dostępne są różne rodzaje zadaszeń, które różnią się od siebie m.in. rozmiarem i kształtem – od prostych daszków i pergoli, po bardziej skomplikowane konstrukcje złożone z drewnianych lub metalowych elementów.

Zadaszenia ogrodowe – najważniejsze zalety

Zadaszenia ogrodowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, które umieszczone w ogrodzie, będzie nie tylko świetnie spełniać swoje zadanie, lecz także może stanowić piękny element dekoracyjny. Największym atutem tego rozwiązania jest to, że można je wykorzystać na wiele różnych sposobów – można pod nim przechowywać narzędzia ogrodowe lub inne sprzęty bądź wykorzystać jako przestrzeń rekreacyjną do grillowania i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Jedną z najważniejszych zalet zadaszenia ogrodowego jest skuteczna ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Konstrukcja chroni przed deszczem, słońcem, wiatrem i śniegiem, dzięki czemu można z niej korzystać o każdej porze roku.

Powiększenie przestrzeni użytkowej ogrodu

Zadaszenia ogrodowe gwarantują również powiększenie przestrzeni użytkowej ogrodu. Zadaszenie wydziela przestrzeń, w której można organizować spotkania towarzyskie czy relaksować się na świeżym powietrzu. Ponadto zadaszenie ogrodowe może posłużyć również jako miejsce do przechowywania różnego rodzaju narzędzi, które powinny być chronione przed czynnikami atmosferycznymi i wykonywania drobnych prac.

Element dekoracyjny ogrodu

Współczesne zadaszenia ogrodowe projektuje się nie tylko z myślą o możliwie największej funkcjonalności, lecz także dekoracji ogrodu. Zakup zadaszenia ogrodowego to świetny sposób na urozmaicenie swojej przestrzeni – dodaje ono uroku i ponadprzeciętnego stylu. Ponadto zadaszenia ogrodowe można udekorować roślinami pnącymi, dekoracyjnym oświetleniem, tkaninami lub innymi ozdobami, które jeszcze bardziej zwiększą ich wizualną atrakcyjność.

Zadaszenia ogrodowe – rodzaje

Duża popularność zadaszeń ogrodowych sprawiła, że w ciągu ostatnich lat powstało ich wiele odmian. Dostępne w sklepach konstrukcje różnią się od siebie wielkością, kształtem, rodzajem zastosowanym materiałów, stylem oraz przeznaczeniem. Do najpopularniejszych odmian zadaszeń ogrodowych należą wiaty tarasowe, pergole ogrodowe, altany, parasole i markizy. Które z nich sprawdzą się na tarasie, a które na balkonie?

Wiaty tarasowe

Wiaty tarasowe to rodzaj zadaszenia, który montuje się bezpośrednio nad tarasem lub werandą. Ich największym atutem jest łatwość montażu i demontażu, która dla niektórych osób ma kluczowe znaczenie. W ofercie sklepu Focus Garden znaleźć można bardzo szeroką ofertę wiat tarasowych. Dostępne są m.in. warianty z zabudową, wiaty drewniane i metalowe. Bardzo dużą popularnością wśród naszych klientów cieszy się wiata ogrodowa Timber Hardmaister. Jest to niezwykle wytrzymałe i estetyczne zadaszenie, które doda uroku ogrodowi. Do jej największych zalet należy przestronność, trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Jest ona wykonana z wysokiej jakości drewna, co jest gwarancją długiej żywotności.

zadaszenia_ogrodowe_wiata_tarasowa_hardmaister_ATLANTA _3x3,1m _Cold Grey

Pergole ogrodowe

Pergole ogrodowe to bardzo popularne konstrukcje, które świetnie sprawdzą się zarówno na tarasie, jak i na dużym balkonie. Służą one do ochrony przed czynnikami atmosferycznymi części ogrodu lub tarasu. Użytkownicy w pergolach najbardziej cenią sobie szerokie możliwości aranżacyjne. Pergole ogrodowe można udekorować pięknymi roślinami i kwiatami oraz wyposażyć w stylowe meble wypoczynkowe lub jadalniane. W Focus Garden oferujemy m.in. pergole aluminiowe Hardmaister, które pomimo prostej konstrukcji, gwarantują stabilność i niezawodność.

zadaszenia_ogrodowe_pergola_pawilon tarasowy_ścienny _hardmaister_premium_Wall 3x4 Anthracite

Więcej o pergolach przeczytasz a artykule: Pergola ogrodowa jako oaza relaksu

Altany

Altany najczęściej zbudowane są na wolnostojącej konstrukcji drewnianej lub metalowej. Z reguły są one większe niż wiaty tarasowe, przez co oferują jeszcze więcej możliwości użytkowych. Altany najlepiej sprawdzą się w dużych ogrodach. Często są one wyposażone w część zamkniętą, dzięki czemu można z nich korzystać przez znaczną część roku. Podobnie jak w przypadku wiat i pergoli, można je wyposażyć w dodatkowe meble i piękne dekoracje.

zadaszenia ogrodowe_ altana wiata ogrodowa Hardmaister Forest 297x362cm -

Parasole i markizy

Parasole ogrodowe to przenośne zadaszenie, które ze względu na swoje stosunkowo niewielkie rozmiary, może być umieszczone niemal w każdym miejscu. Jest to świetna opcja, zwłaszcza jeśli ktoś dysponuje niewielkim balkonem lub przestrzenią tarasową. Dużą zaletą parasoli jest możliwość złożenia, co zapewnia łatwe przechowywanie. Zazwyczaj parasole posiadają metalową konstrukcję oraz tkaninowy dach, który powinien być dostatecznie wytrzymały, odporny na przemakanie i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chodzi o markizy, jest to zadaszenie, które montowane jest bezpośrednio przy elewacji budynku. Z tego względu może być ono z powodzeniem zainstalowane nawet na niewielkim balkonie lub tarasie. Markizy można składać i wyciągać z kasety według potrzeb, a także dostosowywać wysunięcie.

zadaszenia ogrodowe markiza tarasowa  Focus Garden 400x300 Grey/White

Przeczytaj artykuł: Markiza tarasowa jako stylowe i funkcjonalne rozwiązanie do ogrodu?