Uprawa truskawek w tunelu foliowym krok po kroku

Data dodania: 2022-11-22

Soczyste, czerwone truskawki to jeden z symboli polskiego lata. Jeżeli masz ochotę, możesz podjąć się ich samodzielnej uprawy. Będą potrzebne ci do tego nie tylko same sadzonki, łopatka, grabki, ale też praktyczna konstrukcja z folii. Uprawa truskawek w tunelu foliowym jest łatwiejsza, wydajniejsza i przynosi więcej satysfakcji.

Truskawki – kiedy sadzić i jak je sadzić?

Chcąc posadzić truskawki w tunelu foliowym, warto zainwestować w zdrowe, gotowe sadzonki. Ich produkcja z rozłogów jest dość czasochłonna i skomplikowana.

Terminy sadzenia truskawek zależą od ich odmiany. Niektóre z nich – np. Rumba i Vibrant – mogą znaleźć się pod folią już na początku kwietnia – w połowie maja pojawią się na nich soczyste owoce. Natomiast uprawę odmian późnych – np. Judibell, Malwina – można rozpocząć do końca lipca. Przyjmuje się, że najlepsze terminy sadzenia truskawek to:

  • kwiecień,
  • pierwsza połowa maja,
  • druga połowa lipca.
uprawa truskawek sadzenie w tunelu foliowym
Sadzenie truskawek

Uprawę truskawek można rozpocząć także w sierpniu – zwłaszcza pod folią, gdzie jest zdecydowanie cieplej niż na zewnątrz. Problemem może być jednak zdobycie sadzonek pod koniec lata. Pamiętaj też, że truskawka to roślina wieloletnia. Jeden krzaczek może wydawać owoce nawet przez cztery lata z rzędu.

Jak gęsto sadzić truskawki i od czego zacząć ich uprawę?

Uprawa truskawek w tunelach wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża dla tych roślin. Najlepiej rosną one:

  • w kwaśnej glebie – jej odczyn pH powinien wynosić od 5,5 do 6,2. Jeśli będzie on zbyt wysoki, źle odbije się to na roślinach. Będą one wtedy w mniejszym stopniu przyswajać składniki pokarmowe z gleby, w efekcie czego będą słabo owocować i mogą zżółknąć;
  • w ziemi, które została wcześniej zasilona nawozem – najlepiej, jeżeli zostanie do tego użyty kompost z dodatkiem trocin, igliwia, kory. Dzięki takiemu nawozowi gleba staje się próchniczna, czyli idealna dla truskawek.
dziecko sadzące truskawki do gruntu w tunelu foliowym
Sadzonka truskawki w gruncie

Truskawki w tunelu można sadzić bezpośrednio w gruncie lub w specjalnych skrzyniach ogrodniczych. Ważne jest, aby dla sadzonek znaleźć właściwe stanowisko – powinno być ono słoneczne oraz przewiewnie.

Odległość między posadzonymi roślinami powinna wynosić od 30 do 40 cm. Między rzędami truskawek należy zachować odstęp do 70 cm. Sadzenie ich zbyt blisko siebie może mieć fatalne skutki dla całej uprawy. Rośliny będą wtedy rywalizować ze sobą o składniki pokarmowe znajdujące się w glebie, ale też o dostęp do słońca. W efekcie rosnące na nich owoce będą małe i kwaśne.

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na uprawę w tunelu foliowym: Tunel ogrodowy – praktyczny zamiennik szklarni.

Uprawa truskawek na działce – w jaki sposób i jak często podlewać owoce rosnące pod folią?

Truskawki należy podlewać rano lub wieczorem – pod żadnym pozorem nie można ich nawadniać, kiedy padają na nie ostre promienie słoneczne. Rośliny te mają dość duże zapotrzebowanie na wodę. Wynika to z faktu, że ich system korzeniowy jest płytki. Ziemia znajdująca się tuż przy powierzchni gruntu szybko staje się sucha, dlatego korzenie truskawek nie mają dostępu do wody.

uprawa truskawek podlewana strumieniem wody z niebieskiej konewki
Uprawa truskawek – podlewanie

Podlewanie uprawy owoców należy zacząć tuż po posadzeniu sadzonek. Trzeba kontynuować je w drugiej połowie lata, przynajmniej do końca sierpnia, gdyż to wtedy zawiązują się pąki kwiatowe na następny rok. Truskawki podlewa się bezpośrednio przy gruncie – nie można zamoczyć ich liści, gdyż grozi to chorobą grzybową.

Jak uprawiać truskawki – pielęgnacja roślin

Należy uważnie przyglądać się samym truskawkom, a także glebie, w której rosną. Uprawiając truskawki w tunelu, należy:

  • regularnie odchwaszczać glebę – należy robić to ręcznie, np. za pomocą małej motyki; ponadto trzeba uważać, aby nie uszkodzić znajdujących się tuż pod powierzchnią ziemi korzeni truskawek;
  • usuwać rozłogi – są to tzw. wąsy, które wypuszczają sadzonki truskawek; tak jak chwasty, zabierają one uprawianym owocom składniki pokarmowe z gleby.

Dowiedz się, co jeszcze można uprawiać pod folią: Folia ogrodowa – co pod nią uprawiać?

kwitnąca uprawa truskawek w tunelu foliowym
Zakwitająca uprawa truskawek

Uprawa truskawek w tunelu foliowym a nawożenie

Jeszcze przed posadzeniem truskawek warto przekopać ziemię, w której będą rosły – z obornikiem, kompostem lub mączką bazaltową. Ten ostatni nawóz można stosować także wtedy, kiedy sadzonki znajdują się już w glebie. Aby wesprzeć owocowanie truskawek, można nawozić je preparatami mineralnymi. Należy unikać nawozów o dużej zawartości azotu.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Na czym polega pielęgnacja truskawek na wiosnę?

Troski wymagają zwłaszcza truskawki rosnące pod gołym niebem. Wiosną należy usunąć z nich osłony, liście, odchwaścić je i nawieźć preparatem przeznaczonym dla tych roślin

Czy truskawki pod folią są narażone na choroby?

Truskawki rosnące pod folią są narażone na szarą pleśń, antraknozę i inwazję mączniaka prawdziwego. Choroby grzybowe wynikają z błędów podczas pielęgnacji roślin – np. moczenia ich liści podczas podlewania.

Jaki będzie odpowiedni tunel do uprawy truskawek?

Tunel należy wybrać pod kątem planowanej wielkości uprawy. Powinna być to konstrukcja z wytrzymałej folii i z solidnym, metalowym stelażem.