Uprawa sałaty w tunelu foliowym krok po kroku

Data dodania: 2022-10-28

Sałata to jedno z warzyw dla początkujących. Uprawa sałaty w tunelu jest łatwa, mało czasochłonna i zwykle kończy się satysfakcjonującymi zbiorami. To pyszne, pełne witamin warzywo szczególnie dobrze czuje się w tunelu foliowym lub w szklarni. Dlatego jeśli masz zamiar już niedługo cieszyć się smakiem samodzielnie wyhodowanej sałaty, skorzystaj z naszych rad i rozpocznij własną uprawę!

Kiedy siać sałatę w tunelu foliowym?

Sadzenie sałaty może odbywać się na dwa sposoby:

  • z rozsady – można zacząć przygotowywać ją już w lutym. Wtedy to w płaskich plastikowych pojemnikach lub w skrzynkach umieszcza się specjalne podłoże do wysiewu warzyw albo odkwaszony torf.

Aby przyspieszyć kiełkowanie, a jednocześnie zapewnić roślinie optymalną ilość światła, warto hodować rozsadę w pomieszczeniu – najlepiej na parapecie. Uprawa sadzonek trwa od 3 do 6 tygodni. Następnie należy umieścić je w ziemi – rozsadę sadzi się w rozstawie 20-25×20-25 cm;

  • wysiew nasion bezpośrednio do gruntu – sałatę można siać w tunelu foliowym zarówno na przełomie marca oraz kwietnia, jak i lipca oraz sierpnia.

Sałata w tunelu foliowym szybko rośnie, może być uprawiana przez większą część roku, a ponadto sprawdzi się jako przedplon i poplon.

zielony tunel foliowy  z oknami i drzwiami do uprawy sałaty
Tunel foliowy do uprawy sałaty

Uprawa sałaty w tunelu foliowym – od czego zacząć?

Sałata będzie dobrze czuła się w tunelu foliowym ze względu na stały dostęp do łagodnego, rozproszonego światła. Jednocześnie należy zadbać, aby rosła w odpowiednim podłożu. Gleba powinna mieć odczyn pH 6,5 – musi być również żyzna, próchnicza.

Ważne jest, aby zapewnić sałacie odpowiednie towarzystwo. Będzie ona dobrze rosła, jeśli w pobliżu znajdą się: kapusta, ogórek, kapusta, marchew, rzodkiewka, pomidor, cebula. Nie można jej jednak sadzić obok selera i pietruszki.

Sałata nie ma dużych wymagań co do warunków cieplnych. Będzie się dobrze rozwijać, jeżeli temperatura w tunelu będzie wynosić ok. 20 °C. Nie powinno być w nim jednak chłodniej niż 5 °C.

Dowiedz się, co jeszcze możesz sadzić w tunelu foliowym, przeczytaj: Uprawa w tunelu foliowym: co warto sadzić pod folią?

W jaki sposób i jak często podlewać sałatę w tunelu?

Sałatę należy podlewać ostrożnie. Trzeba to robić regularnie – co 3 lub 4 dni. Jest to ważne, gdyż warzywo to źle znosi przesuszenie i potrzebuje, aby poziom wilgotności gleby, w której rośnie, wynosił około 85%.

Jednocześnie nie można dopuścić ani do przelania sałaty, ani do zmoczenia jej liści, gdyż grozi to rozwojem groźnych dla rośliny chorób grzybowych. Zaleca się, aby do jej podlewania wykorzystywać specjalne zakraplacze, które dozują wodę tuż przy gruncie. Jeśli jej liście zamokną, a podłoże będzie zbyt wilgotne, grozi to bakteryjnym gniciem sałaty i szarą pleśnią.

Sałata w tunelu foliowym – uprawa i pielęgnacja warzyw

Aby uprawiana sałata była okazała, należy regularnie usuwać rosnące wokół niej chwasty. Nie obejdzie się także bez spulchniania gleby.

Oprócz tego trzeba zachować czujność i sprawdzać stan jej liści pod kątem tego, czy nie pojawiły się na nich oznaki chorób. Zakażone elementy rośliny należy jak najszybciej usunąć – w takich sytuacjach nie zaszkodzi również zastosowanie fungicydów.

Dowiedz się, co możesz zrobić, aby plony w twoim ogrodzie były jeszcze bardziej obfite, przeczytaj: Uprawa warzyw w ogrodzie: czy jest opłacalna?

różne odmiany sałaty uprawianej w dużym tunelu foliowym
Uprawa sałaty w tunelu ogrodowym

Uprawa sałaty w tunelu foliowym a nawożenie

By wspomóc sałatę, warto zdecydować się na wykorzystanie nawozu wieloskładnikowego. Trzeba stosować go z umiarem, zgodnie ze wskazówkami producenta. Jest to ważne, gdyż przedawkowanie takiego preparatu może oznaczać gromadzenie się w liściach sałaty dużej ilości azotanów – w pewnych warunkach mogą one zmienić się w toksyczne azotyny.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czy uprawa sałaty w tunelu nieogrzewanym się powiedzie?

Tak. Sałatę w tunelu nieogrzewanym można siać od marca – w ogrzewanym od stycznia.

Czy sałata w tunelu foliowym jest narażona na choroby?

Niestety sałata, tak jak inne warzywa, jest narażona na choroby – ryzyko jest jednak mniejsze, jeśli jest uprawiana pod folią lub w szklarni ogrodowej. Może zaatakować ją mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy sałaty, nekrotyczna plamistość liści, szara pleśń.