Uprawa rzodkiewki w tunelu foliowym krok po kroku

Data dodania: 2022-10-24

Przyjemnie chrupie, stanowi doskonały dodatek do sałatek i kanapek – rzodkiewka to smaczne warzywo, a jej uprawa nie należy do najtrudniejszych. Ma ona krótki okres wegetacyjny, dlatego siejąc ją pod tunelem, można często cieszyć się jej charakterystycznym, nieco pikantnym smakiem. Jak uprawiać rzodkiewkę w tunelu? Co zrobić, aby jej zbiory było obfite? Wyjaśniamy!

Kiedy siać rzodkiewkę w tunelu?

Rzodkiewkę można siać wprost do gruntu już pod koniec stycznia – dotyczy to jej najwcześniejszych odmian. Jednak zaleca się, aby z rozpoczęciem uprawy poczekać do początku marca. Dobrze będą wtedy rosły zwłaszcza jej niektóre odmiany – Rossella, Saxa, Krakowianka, Mila, Opolanka, Silesia.

Siejąc ją w marcu, należy dbać o to, aby nie zagrażały jej wiosenne przymrozki. W tym celu można okryć ją agrowłókniną.

młoda rzodkiewka uprawiana w tuneli foliowym
Kiełkująca rzodkiewka w tunelu

Ponadto odradza się uprawy rzodkiewki latem. Szybko reaguje ona na promienie światła, co skutkuje wypuszczaniem pąków i kwitnieniem. W takiej sytuacji nie wytworzy ona korzenia. Dlatego zaleca się, aby siew rzodkiewki rozpocząć wczesną wiosną lub poczekać z nim do jesieni.

Rzodkiewkę sieje się gęsto i w rzędach. Odstępy między nasionami powinny być nie większe niż 5 cm. Ponadto nie powinny one znajdować się zbyt głęboko pod ziemią. W takim przypadku rozwijający się korzeń rzodkiewki byłby narażony na deformację.

Warzywo to można siać wiosną co kilka dni, co zapewni ciągłość zbiorów. Rzodkiewka ma krótki okres wegetacyjny – plony można zbierać niekiedy już po 3 tygodniach.

Uprawa rzodkiewki w tunelu foliowym – od czego zacząć?

Aby uprawa rzodkiewki w tunelu foliowym powiodła się, a plony były obfite, należy zatroszczyć się o:

  • jakość gleby – pH ziemi, w której będzie rosło to warzywo, powinno wynosić od 6,5 do 7. Jeśli będzie ona zbyt kwaśna, roślina zacznie więdnąć. Ponadto rzodkiewka najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej, żyznej, próchniczej, szybko nagrzewającej się i umiarkowanie wilgotnej;
  • właściwą temperaturę – w tunelu, w którym będzie uprawiane to warzywo, nie może być chłodniej niż 12 °C – niższa temperatura znacznie opóźni okres wegetacji. Jednocześnie pod folią nie powinno być zbyt ciepło. Jeśli temperatura przekroczy 18 °C może to skutkować parceniem miąższu oraz nadmiernym wzrostem liści.

Dowiedz się więcej o konstrukcjach z folii przeznaczonych do uprawy warzyw, przeczytaj artykuł: Tunele foliowe – zrobić samemu czy lepiej kupić?

tunel foliowy z uprawami rzodkiewki, pomidorami i innymi warzywami
Jak uprawiać rzodkiewkę w tunelu foliowym?

W jaki sposób i jak często podlewać rzodkiewkę w tunelu?

Należy zadbać o to, aby podłoże, w którym rośnie rzodkiewka, było stale umiarkowanie wilgotne. Jednocześnie nie może być ono zbyt mokre. Efektem tego mogą być warzywa gorszej jakości – te rosnące w bardzo wilgotnym podłożu stają się szkliste i mają nieprzyjemny smak. Dlatego należy ją podlewać regularnie, ale z umiarem – tak by nie przesadzić z ilością wody

Siew rzodkiewki w tunelu – uprawa i pielęgnacja warzyw

Rzodkiewka jest łatwa w uprawie. Należy jednak pamiętać, aby:

  • regularnie odchwaszczać i spulchniać ziemię, w której rośnie;
  • w przypadku wyższych temperatur na zewnątrz, wietrzyć tunel foliowy – zapobiegnie to nagrzewaniu się foliowej szklarni;
  • utrzymywać wilgotność powietrza w tunelu na poziomie od 60 do 75%;
  • pikować nadmiernie zagęszczone kępy.

Uprawa rzodkiewki w tunelu foliowym a nawożenie

Rzodkiewka będzie dobrze rosła w glebie, która została wcześniej zasilona kompostem. Może rosnąć też tam, gdzie został wykorzystany obornik – jednak wtedy z jej wysianiem należy poczekać dwa lata od momentu nawożenia.

Rzodkiewka nie ma dużych wymagań pokarmowych. Jeśli rośnie na żyznej glebie, można całkowicie zrezygnować ze stosowania nawozów. W innych przypadkach można zasilić ziemię nawozem organiczno-mineralnym.

ogrodnik pokazuje pęczek rzodkiewki uprawianej w tunelu foliowym
Pęczek rzodkiewki z uprawy w tunelu foliowym

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

1. Czy uprawa rzodkiewki w tunelu foliowym lub w szklarni chroni ją przed atakiem chorób?

Mimo że pod folią i w szklarni panuje odpowiedni mikroklimat do uprawy rzodkiewki, to może ona zostać zaatakowana przez insekty – bywa, że zaczynają na niej żerować pędraki, drutowce, pchełki ziemne. Jednak jej intensywny zapach odstrasza też niektóre owady, a zwłaszcza mszyce, chrząszcze ogórkowe, mrówki

2. Czy uprawa rzodkiewki w tunelu nieogrzewanym jest możliwa?

Uprawa rzodkiewki w tunelu nieogrzewanym jest możliwa, ale warto poczekać z nią do początku marca, kiedy temperatury regularnie robią się coraz wyższe, a ryzyko występowania przymrozków jest coraz mniejsze. W razie potrzeby sadzonki można okryć agrowłókniną.