Uprawa roślin w ogrodzie – choroby, szkodniki, susze i inne niekorzystne czynniki

Data dodania: 2023-03-14

Uprawa roślin w ogrodzie ma to do siebie, że prędzej czy później będziemy musieli zmierzyć się z problemem chorób, szkodników i innych niekorzystnych czynników, negatywnie wpływających na rozwój naszych warzyw, owoców czy kwiatów. Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy!

Zapobieganie problemom to podstawa! Pielęgnacja, nawożenie i usuwanie chwastów

W wielu przypadkach problemom można zapobiec jeszcze przed ich wystąpieniem. Wystarczy odpowiednio i regularnie dbać o rośliny. Przede wszystkim należy postawić na odpowiednią pielęgnację. Podstawowym zadaniem domorosłego ogrodnika jest systematyczne usuwanie chwastów, odpowiednie podlewanie oraz o prawidłowe nawożenie. Powinniśmy również zadbać o to, aby każda roślina miała możliwość swobodnego rozwoju – nie należy sadzić ich za blisko siebie, a podczas planowania grządek powinniśmy wziąć pod uwagę również zagospodarowanie miejsca pozwalającego na swobodne przechodzenie między sadzonkami. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie uszkodzimy roślin podczas ich codziennej pielęgnacji.

Sprawdź jak prawidłowo zaplanować uprawę: Rozsady roślin. Jak wyhodować zdrowe i silne rośliny?

Wybierając odpowiednie nawozy, warto stawiać na naturalne specyfiki. Powinni być one nie tylko skuteczne, lecz także ekologiczne. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze plony będą w stu procentach naturalne. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest bardzo dużo nawozów i innych specyfików, które są nie tylko ekologiczne, lecz także skuteczne w porównywalnym stopniu, jak produkty mineralne. Co ważne, naturalne opcje możemy przygotować również w domu. Wystarczy odpowiednia baza, np. popiół, tytoń, skórki z bananów, ptasie odchody czy kompost.

Uprawa roślin w ogrodzie – jak walczyć z suszą?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, szkodniki i choroby to czynniki, które łatwo wyeliminować z pomocą odpowiedniej pielęgnacji i różnego rodzaju nawozów. Jak poradzić sobie jednak z suszą? Po przyjściu upałów wszystkie rośliny cierpią. Często tracą liście, obumierają i nie są w stanie wydać plonów. Najprostszym sposobem na walkę z suszą jest regularne podlewanie. Najlepiej wykonywać je z samego rana bądź późnym wieczorem. Nigdy nie można polewać w pełnym słońcu. Takie działanie jest bardzo nieefektywne – sprawia, że rośliny nie są w stanie wchłonąć wody, ponieważ ta wyparowuje, zanim dostanie się do korzeni. Dodatkowo woda na liściach roślin przyciąga promienie słoneczne, które mogą destrukcyjnie na nie działać. Właśnie dlatego tak ważne jest regularnie podlewanie w momentach, gdy jeszcze jest chłodno – to daje czas roślinom na wchłonięcie wody i odpowiednie nawilżenie.

Jeśli chodzi o sposób podlewania, to jest on dowolny. Możemy do tego wykorzystać konewkę, specjalne spryskiwacze lub wiaderko. Niezależnie od wybranej metody, rośliny należy podlewać z rozsądkiem. Pamiętajmy, że różne rośliny mają różne zapotrzebowanie na wodę. Warto zapoznać się ze specyfiką konkretnej odmiany, aby ani nie przelać, ani nie przesuszyć korzeni. Przelanie danego kwiatu czy warzywa może sprawić, że to zgnije, zamiast się rozwinąć, a za mała ilość wody uniemożliwia rozwój danej rośliny.

Więcej informacji o skutecznym i wydajnym podlewaniu znajdziesz w artykule Nawadnianie ogrodu – prosty system w 3 krokach!

Szklarnie w ogrodzie – skuteczny sposób na ochronę roślin

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na ochronę roślin przed chorobami, szkodnikami, suszą i czynnikami zewnętrznymi jest umieszczenie warzyw, owoców czy kwiatów w szklarni ogrodowej. Ogromny wybór różnych rozmiarów i modeli oferuje marka Cultivo. Najczęściej sadzi się w nich sezonowe warzywa, które są najbardziej czułe na wszelkie szkodniki, choroby i zmiany pogodowe. Dzięki ogrodowym szklarniom można np. sadzić pomidory, ogórki czy paprykę nawet kilka tygodniu przed sezonem sadzenia. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się szybszymi plonami w porównaniu z innymi ogrodnikami. W szklarni panuje niezwykle specyficzny mikroklimat, który ułatwia rozwój roślin i pomaga im w szybkim kwitnieniu.

Zobacz jakie rośliny warto uprawiać w szklarni ogrodowej Szklarnia – idealne miejsce na hodowanie ekologicznych warzyw

Warto jednak zaznaczyć, że posiadanie szklarni nie sprawia, że rośliny są w pełni bezpieczne. Mogą zdarzyć się problemy, przed którymi nie uchroni nawet specjalna konstrukcja. Niektóre rośliny mogą być chore bądź mieć uszkodzone sadzonki, przez co w trakcie wyrastania dojdzie do ich uszkodzeń. Szklarnia jednak może skutecznie uchronić przed szkodnikami, warunkami atmosferycznymi oraz przed ciekawskimi zwierzętami, które często podgryzają rośliny albo ich korzenie.

Jak chronić rośliny przed szkodnikami?

Uprawa roślin w ogrodzie wymaga cierpliwości, uwagi i pracy nad pielęgnacją. Podstawą ochrony roślin przed szkodnikami jest obserwacja i odpowiednia pielęgnacja. Musimy regularnie sprawdzać nasze grządki, czy nie dzieje się z nimi nic niepokojącego. Działania prewencyjne są niezwykle ważne, dlatego warto na bieżąco usuwać martwe liście, gałęzie i chwasty.

Ochrona przed szkodnikami, chociaż trudna, jest niezbędna, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi roślinami i obfitymi plonami. Do tego zadania możemy wykorzystać specjalistyczne środki lub postawić na naturalne rozwiązania. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie roślin, które odstraszają szkodniki. Tymianek, lawenda i mięta odstraszają mszyce i mrówki, a silny zapach bylicy piołun może pomóc w przypadku, gdy walczymy z myszami, komarami czy ślimakami. Do walki z mszycami, przędziorkami, a nawet nornicami możemy zastosować wywar z cebuli i czosnku.