Uprawa pomidorów w tunelu foliowym krok po kroku

Data dodania: 2022-11-15

Soczyste, okazałe i bardzo czerwone pomidory to chluba każdego działkowicza. Jeżeli chcesz uprawiać je w polskim klimacie, warto wykorzystać do tego tunel foliowy. To właśnie dzięki niemu jesteś w stanie zapewnić tym warzywom właściwe warunki do wzrostu. Dowiedz się, jak uprawiać pomidory w tunelu, aby były zdrowe, soczyste i smaczne.

Uprawa pomidorów pod folią – kiedy należy je sadzić w tunelu foliowym?

Jeżeli zależy ci na tym, aby uprawa pomidorów się powiodła, nie sadź nasion bezpośrednio do gruntu. Jeszcze przed nadejściem wiosny zacznij przygotowywać rozsadę. Jest to dość złożony proces, który składa się z kilku etapów.

Wysiew nasion do skrzynek

Sprawdzą się do tego długie, podłużne drewniane skrzynki. Powinien znaleźć się w nich torf, a dopiero potem nasiona warzyw. Należy je siać już na początku marca. Po wysiewie nasiona powinny zostać przykryte ok. 0,5 cm warstwą piasku. Aby miały szansę wykiełkować, muszą znaleźć się w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 25°C. Dlatego produkcją rozsady najlepiej zająć się w domu – w słonecznym, widnym, a zarazem ciepłym miejscu.

uprawa pomidorów przez wysiew nasion do drewnianych skrzynek
Wysiew nasion pomidora do skrzynek

Pojawianie się liścieni i pikowanie do skrzynek

W momencie, gdy nasiona zaczną kiełkować, pojawią się liścienie, w pomieszczeniu, w którym znajduje się rozsada, należy zmniejszyć temperaturę do ok. 20°C. Natomiast, gdy zauważysz wystające z ziemi liście właściwe, to znak, że trzeba zająć się przesadzeniem sadzonek do większych skrzynek. Należy sadzić je w rozstawie 5×5 cm.

sadzonki pomidora w małych doniczkach czekające na rozsadzenie do  ziemi w tunelu foliowym.
Pikowanie sadzonek pomidorów do większych skrzynek

Ponowne przesadzenie do osobnych doniczek

Sadzonki, które mają po 3 liście właściwe, są gotowe do tego, aby znaleźć się w osobnych doniczkach o średnicy ok. 10 cm. Kiedy zauważysz, że rozsada znajdująca się w poszczególnych pojemnikach ma rozbudowany system korzeniowy, znajduje się na niej minimum 6 liści właściwych, posadź ją w tunelu foliowym. Sadzonki mogą być sadzone pod folią zwykle pod koniec kwietnia lub na początku maja.

mężczyzna sadzi w ziemi w tunelu foliowym sadzonki pomidora
Gotowe sadzonki pomidora do uprawy w tunelu foliowym

Uprawa pomidorów – co ile sadzić i od czego zacząć?

Pomidor do wzrostu potrzebuje nie tylko ciepła, słońca, ale też sporo miejsca. Dlatego należy zadbać, aby rozstaw sadzonek wynosił 50×50 cm. Zatroszcz się również, aby mieć swobodny dostęp pomidorów, co ułatwi ci pielęgnację roślin.

Warzywa te najlepiej rosną w ziemi o odczynie pH 5,5 do 6,5. Powinna to być gleba gliniasto-piaszczysta i zasobna w wapń. Ponadto uprawiając pomidory, należy zwracać uwagę na temperaturę w tunelu, gdyż są one wrażliwe na jej wahania. W dzień powinna ona oscylować w granicach od 22 do 27°C, natomiast w nocy nie może spadać poniżej 17°C.

Pomidory będą też dobrze rosły w towarzystwie kalarepy, szpinaku, fasoli oraz ogórków.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o uprawie ogórków w tunelu foliowym, przeczytaj: Uprawa ogórków w tunelu foliowym krok po kroku.

Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym – sposób oraz częstotliwość podlewania warzyw

Niedobór wody hamuje rozwój pomidorów. Ziemię należy dobrze nawodnić tuż po posadzeniu sadzonek. Następnie uprawa pomidorów w tunelu wymaga, aby podlewać je co 4 lub 5 dni. Podczas kwitnienia i zawiązywania owoców należy zwrócić uwagę, aby 1 m2 ziemi, w której rosną warzywa, jednorazowo nawadniać ok. 4 l wody. Aby uniknąć chorób grzybowych sadzonek, gnicia liści, podczas podlewania postaraj się nie zamoczyć roślin. Nawadniaj je bezpośrednio przy gruncie.

Podlewanie dojrzewających pomidorów w tunelu foliowym

Amatorska uprawa pomidorów w tunelu foliowym – pielęgnacja warzyw

Uprawa pomidorów w tunelu wymaga od działkowicza sporo czasu i troski. Aby dobrze one rosły, należy zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i regularnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne.

  • W tunelu, w którym uprawiane są pomidory, wilgotność powietrza powinna wynosić ok. 60%.
  • Maksymalna temperatura pod folią nie może przekraczać 30°C – zastanawiając się, dlaczego pomidory nie kwitną, warto zwrócić uwagę na to, jak ciepło jest po folią. Ich kwitnienie hamuje zbyt wysoka temperatura.
  • Należy regularnie przeprowadzać uszczykiwanie polegające na usuwaniu pędów bocznych rosnących tuż przy liściach.
  • W drugiej połowie sierpnia należy zacząć systematycznie przeprowadzać ogławianie – to ścinanie wierzchołka pędu głównego, tak aby nad ostatnim kwiatostanem pozostało jedynie od 2 do 3 liści.

Dowiedz się jeszcze więcej uprawie w tunelach foliowych: Tunel foliowy idealnym substytutem szklarni.

kobieta usuwająca pędy boczne w uprawie pomidorów pod folią
Pielęgnacja uprawy pomidorów w tunelu foliowym

Uprawa pomidorów w tunelu foliowym a nawożenie

Warto, aby gleba, w której będą rosły pomidory, została kilka tygodni wcześniej zasilona obornikiem lub bezpośrednio przed sadzeniem sadzonek kompostem. Następnie rośliny te nawozi się preparatem zawierającym azot, fosfor, potas, wapń i magnez. Zasilanie upraw nawozem należy zacząć już dwa tygodnie po posadzeniu sadzonek pod folią.

Nawożenie dojrzewających pomidorów w tunelu foliowym

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czy jest możliwa uprawa pomidorów w szklarni nieogrzewanej?

Tak. Można je sadzić tam już od kwietnia.

Dlaczego kwiaty pomidorów usychają?

Może być to spowodowane ich nieprawidłową budową, zbyt niską wilgotnością podłoża, niedoborami potasu i magnezu, nadmiernym zagęszczeniem sadzonek.

Jak wygląda uprawa pomidorów w donicach w szklarni?

Można do tego wykorzystać zwykłe doniczki z tworzywa sztucznego. Należy jednak wcześniej odpiłować ich dno. Powinny one znaleźć się na wcześniej nawiezionym gruncie. Odległość między nimi nie może być mniejsza niż 70 cm.