Uprawa boczniaka w tunelu foliowym krok po kroku

Data dodania: 2022-11-28

Boczniak to zdrowy, smaczny grzyb, który możesz kupić w sklepie lub… wyhodować we własnym ogrodzie! Jego uprawa nie jest wymagająca i będzie łatwiejsza, jeśli grzyby te będą rosły w tunelu foliowym. Jakie warunki należy zapewnić tym grzybom? Czy wymagają one nawożenia? Oto jak wygląda uprawa boczniaka krok po kroku – tłumaczymy, co zrobić, aby móc zebrać obfite plony!

Uprawa boczniaków – kiedy ją zacząć?

Amatorska uprawa boczniaka powinna zacząć się od zrobienia zakupów – należy kupić tzw. baloty. To gotowe podłoże wykonane ze słomy sprzedawane w perforowanych workach. Jest ono przerośnięte grzybnią, z której w odpowiednich warunkach wyrosną boczniaki.

grzyby boczniaki uprawiane na gotowym podłożu z balotu.
Uprawa boczniaka na gotowym podłożu

Natomiast ci, którzy lubią ogrodnicze wyzwania, mogą spróbować sami zaszczepić grzybnie – np. na pieńku drzewa liściastego. Taki sposób uprawy wymaga jednak od ogrodnika większego nakładu pracy.

Grzybnię można zaszczepić od kwietnia do końca września. Należy wtedy:

  • wywiercić w pieńku otwory lub wykonać na nim podłużne nacięcia za pomocą piły. W zrobione wgłębienia należy włożyć kołki z grzybnią;
  • kołki trzeba zabezpieczyć i unieruchomić za pomocą rozpuszczonego wosku;
  • pieniek należy owinąć dookoła folią – następnie trzeba go regularnie podlewać wodą.

Po ok. 3 miesiącach grzybnia przerośnie drewno. 

Zaszczepiona do drzewa rozsada uprawy boczniaka
Uprawa boczniaka z rozsady

Grzyby te mogą być uprawiane w nieogrzewanym tunelu foliowym przez większą część roku – w okresie od marca do końca października.

Uprawa boczniaka w tunelu foliowym – od czego ją zacząć i jak sadzić te grzyby?

Tunel foliowy to doskonałe miejsce do uprawy boczniaków. Jednak zanim znajdzie się w nim grzybnia, należy zacienić miejsce, w którym będą rosły grzyby. Jest to konieczne, gdyż boczniaki nie lubią ekspozycji na światło. Tunel przeznaczony do uprawy tych grzybów nie może być ogrzewany.

Chcąc, by boczniaki dobrze rosły pod folią, należy ustawić je w odpowiednim miejscu. Baloty lub samodzielnie przygotowaną grzybnię warto postawić w pobliżu zbiornika z wodą lub nawet nad nim. Dzięki temu podłoże, w którym rozwijają się grzyby, będzie zawsze wilgotne. Decydując się położyć grzybnię na wiadrze, pojemniku, należy zwrócić uwagę, aby jej spód nie miał kontaktu z wodą.

Dowiedz się więcej o tym, co jeszcze można sadzić w tunelu foliowym: Uprawa w tunelu foliowym: co warto sadzić pod folią?

Boczniaki w ogrodzie i pod folią – sposób oraz częstotliwość podlewania

Panuje przekonanie, że grzyby lubią wilgoć i uprawiając je, należy je nawadniać. Jest to tylko po części prawdą.

Balotów z boczniakami nie trzeba wcale podlewać – pod warunkiem, że w tunelu foliowym nie jest gorąco. Grzybnię należy położyć na mokrym podłożu, a stopniowo parująca woda będzie ją skutecznie nawilżać.

Latem, kiedy w tunelu jest gorąco i nie sposób obniżyć w nim temperatury, można ostrożnie podlać baloty. Nie można przy tym przesadzać z ilością wody. Należy też uważać, aby nie zamoczyć kapeluszy boczniaków, co mogłoby skutkować pojawieniem się na nich pleśni.

Dowiedz się więcej o tym, jak troszczyć się o tunel z folii: Jak poprawnie dbać o tunel foliowy?

grzyby boczniaki uprawiane w ogrodzie
Uprawa boczniaków w tunelu foliowym

Uprawa boczniaka na działce – pielęgnacja

W tunelu, w którym uprawiana jest grzybnia, temperatura nie powinna przekraczać 25°C. Natomiast poziom wilgotności pod folią nie może spadać poniżej 85%.

Początkowo grzybnia nie potrzebuje do rozwoju dużej ilości światła. Sytuacja zmienia się, kiedy pojawią się na niej pierwsze owocniki. Wtedy należy w ciągu dnia zapewnić jej 8h dostępu do światła – nie można jednak narazić jej na ostre promieniowanie słoneczne.

Zapewniając takie warunki grzybni, można spodziewać się, że za kilka tygodni pojawią się na niej grzyby. Boczniaki można zbierać, kiedy ich kapelusze staną się proste. Grzybnia po zbiorach wymaga intensywnego nawilżenia.

Boczniaki należy zbierać, ostrożnie wykręcając je z podłoża. W powstałych po nich otworach wkrótce wyrosną kolejne grzyby.

Amatorska uprawa w boczniaka w tunelu foliowym a nawożenie

Uprawa boczniaków nie wymaga stosowania nawozów. Ponadto produkcja balotów z grzybnią podlega restrykcyjnym przepisom – nie mogą znajdować się w nich żadne sztuczne, szkodliwe dodatki. Dlatego też słoma po uprawie boczniaków jest cennym nawozem. Można nawozić nią grządki, rabaty kwiatowe – znajduje się w niej wiele cennych dla roślin substancji odżywczych.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czy możliwa jest uprawa boczniaka w domu?

Tak. Boczniaki można uprawiać w pomieszczeniach przez cały rok. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki. Grzybnia musi rozwijać się w zacienionym miejscu, w którym jest wilgotno, chłodno. Dobrym miejscem na uprawę boczniaka jest piwnica.

Jak wygląda uprawa boczniaka w ogrodzie pod gołym niebem?

Polową uprawę boczniaka zaczyna się od wykopania dołka o wymiarach 100×50 cm i głębokości 40 cm. Na jego dnie umieszcza się grzybnię i osłania się go folią w taki sposób, aby rosnące boczniaki miały dostęp do światła od strony północnej.

Czy uprawa boczniaka na działce może być zaatakowana przez choroby?

Boczniak może zaatakować choroba bakteryjna – jest to najczęściej efektem ich obfitego nawadniania. Ponadto grzyby, które gniją, wabią muchówki – żywią się one grzybnią. Ich żerowanie na boczniakach również może być powodem infekcji bakteryjnych.