W tunelu foliowym warto uprawiać zarówno rodzime gatunki owoców, jak i te egzotyczne. Pod folią możesz stworzyć odpowiednie warunki, aby rosły tam soczyste, słodkie arbuzy. Wbrew pozorom uprawa arbuza ma duże szanse powodzenia w polskim klimacie. Od czego zacząć swoją przygodę z arbuzami? Jak je podlewać, nawozić i sadzić? Oto jak uprawiać arbuzy we własnym tunelu, aby nie ustępowały tym ze sklepowej półki.
Uprawa arbuza w tunelu foliowym – kiedy ją zacząć?
W polskiej strefie klimatycznej arbuzy uprawia się z wcześniej przygotowanej rozsady. Dlaczego? Nasiono, które trafi wprost do gruntu, ma znacznie mniejsze szanse na zakiełkowanie.
Chcąc profesjonalnie wykonać rozsadę arbuza:
- przygotuj dokładnie tyle doniczek, ile nasion zamierzasz posadzić – każde z nich musi znaleźć się w osobnym pojemniku; powinien mieć on mieć średnicę od 10 do 15 cm;
- siew zaplanuj między 20 a 29 lutego – przygotowanie rozsady arbuza trwa do 80 dni;
- nasiona siej na głębokości od 1 do 3 cm do ziemi o pH od 6 do 7 – powinno być to żyzne, kompostowe, lekko wilgotne podłoże;
- znajdź dla rozsady zarówno ciepłe, jak i słoneczne miejsce – warto uprawiać ją w domu, na parapecie, ewentualnie w ogrzewanej szklarni; najlepiej znaleźć dla niej miejsce przy oknie z ekspozycją na południe.

Rozsada, która została w ten sposób przygotowana, zacznie szybko kiełkować. Nastąpi to po od 7 do 12 dniach od momentu siewu.
Jeżeli na poważnie myślisz o uprawie arbuza, nasiona kup w sklepie ogrodniczym. Nie siej tych, które znajdują się w owocach dostępnych w marketach. Nawet jeżeli przygotowana z nich rozsada zacznie kiełkować, to rośliny nie przetrwają w warunkach panujących na zewnątrz.
Uprawa arbuza w Polsce wymaga też wybrania konkretnych nasion, z których wyrosną rośliny przystosowane do polskiego klimatu. Są to np. odmiany Rosario, Janosik, Złoto Wolicy.
Uprawa arbuza pod folią – od czego ją zacząć i w jakich odstępach sadzić te owoce?
Zanim przeniesiesz arbuzy z domu do tunelu foliowego, hartuj je przez co najmniej 10 dni. Wystawiaj je na kilka godzin na taras lub werandę. Sadzonka jest gotowa do hartowania, jeżeli ma 3 lub 4 rozwinięte liście. Arbuz to roślina z łodygą płożącą. Oznacza to, że będzie potrzebowała ona sporo miejsca w tunelu foliowym. Owoce te sadzi się w rzędach oddalonych od siebie o 180 cm – tyle samo powinna wynosić odległość pomiędzy pojedynczymi sadzonkami.
Arbuzy źle znoszą niskie temperatury i nie są odporne na mróz. W tunelu, w którym są uprawiane, temperatura nie może spadać poniżej 21°C.

Dowiedz się więcej o uprawie w tunelu foliowym: Tunele i szklarnie ogrodowe: najczęstsze pytania i wątpliwości.
Uprawa arbuza w Polsce – sposób oraz częstotliwość podlewania tych owoców
Wodę do podlewania arbuza należy dozować bezpośrednio do korzeni – nie można moczyć ani liści, ani płożącej się łodygi. Trzeba też zadbać o to, by ziemia, w której rozwija się ta roślina, przez cały czas pozostawała wilgotna.
Do podlewania arbuzów należy wykorzystywać wodę w temperaturze pokojowej – nie może być ona zimna. Tuż po umieszczeniu rozsady w tunelu foliowym uprawę trzeba obficie nawodnić. Następnie roślinę tę powinno podlewać się z taką częstotliwością, aby nie dopuścić do przesuszenia gleby.

Arbuz – uprawa i pielęgnacja roślin w tunelu foliowym
Arbuz to roślina, która do wzrostu potrzebuje dużych porcji składników odżywczych. Dlatego należy uważnie przyglądać się ziemi, w której rosną sadzonki, pod kątem tego, czy nie znajdują się w niej chwasty. Trzeba je regularnie usuwać.
To, że owoce są gotowe do zebrania, może sugerować odchodząca od nich szypułka i głuchy odgłos podczas pukania w ich powierzchnię. Kiedy arbuzy dojrzewają i wiadomo, że lada moment zostaną zebrane, warto ograniczyć ich podlewanie – dzięki temu będą słodsze. Owoce te są dojrzałe i gotowe do zbiorów zwykle od połowy sierpnia do połowy września

Uprawa pod folią a nawożenie
Arbuz będzie świetnie rósł w ziemi, która rok wcześniej była zasilona obornikiem. Jednak, jeżeli nie miało to miejsca, warto tuż przed posadzeniem sadzonek zastosować inny naturalny nawóz – kompost. Trzeba go starannie rozmieszać z przekopaną ziemią. Ponadto w czasie wzrostu roślin zaleca się nawożenie ich odchodami dżdżownic oraz saletrą amonową – co trzy tygodnie.
Dowiedz się więcej o tym, jak przygotować kompost: Kompostowanie: czy warto zainwestować w kompostownik ogrodowy.
Sprawdź, co powinieneś wiedzieć
Czy możliwa jest uprawa arbuza w ogrodzie pod gołym niebem?
Tak. Należy jednak zdecydować się na uprawę gatunku odpowiedniego dla polskiego klimatu, wybrać dla roślin słoneczne, osłonięte od północy i zaciszne miejsce.
Na czym polega uprawa arbuza w szklarni?
Uprawa arbuza w szklarni wygląda tak samo, jak w przypadku tunelu foliowego. Glebę, w której rosną, należy zasilać nawozami, usuwać z niej chwasty oraz utrzymywać wilgotną.
Czy możliwa jest uprawa arbuza z pestki?
Jest to możliwe. Jednak w sklepach sprzedawane są odmiany przystosowane do rozwoju w egzotycznym klimacie. Pestka z takiego arbuza może wykiełkować, a dojrzała sadzonka zakwitnąć. Prawdopodobnie na roślinie nie pojawią się owoce.