Tunele i szklarnie ogrodowe: najczęstsze pytania i wątpliwości

Data dodania: 2022-02-18

Jeśli uprawiasz warzywa, owoce i rośliny ozdobne, na pewno niejednokrotnie zastanawiałeś się nad wyborem szklarni lub foliowego tunelu. Wykorzystanie takich konstrukcji przynosi satysfakcjonujące rezultaty – uprawy dają obfitsze plony, są lepiej chronione przed szkodnikami, a uprawę wybranych gatunków można zacząć wcześniej niż pod gołym niebem. Rozwiewamy wątpliwości na temat szklarni i foliowych tuneli.

1. Jak wykonana jest konstrukcja foliowego tunelu?

Tunele foliowe składają się ze stelaża i z rozpiętej na nim folii. Stelaż tworzą wytrzymałe profile, które są ocynkowane ogniowo. Daje to pewność, że nie zardzewieją na skutek kontaktu z wodą i wilgocią. Rurki mają  średnicę 19 mm lub 25 mm – w zależności od wielkości tunelu.

Natomiast folia tworząca kopułę i ściany konstrukcji jest dodatkowo wzmocniona wtopioną w nią siatką PP. Dzięki temu jest ona odporna na uszkodzenia i rozerwanie.

2. Czy montaż tunelu jest łatwy?

Do tunelu foliowego jest zawsze dołączona czytelna instrukcja od producenta. Aby postawić konstrukcję, nie trzeba używać specjalistycznych narzędzi. Ponadto dzięki zastosowaniu specjalnych rzepów przypinanych do podstawy tunelu, można idealnie naciągnąć folię na metalowy stelaż.

3. Jakie okna i zamki znajdują się tunelach?

W tunelach są montowane plastikowe, podwójnie wzmacniane zamki. Natomiast aby odsłonić znajdujące się w nich okna, wystarczy zrolować zasłaniające je kawałki materiału. W otworach okiennych znajdują się też moskitiery – jest to skuteczna ochrona przed insektami.

4. Z podwójnymi czy z pojedynczymi drzwiami – jaki tunel wybrać?

Konstrukcja, która ma podwójne drzwi, zapewni lepszą wentylację wewnątrz tunelu.

5. Czy kolor tunelu ma znaczenie?

Zarówno w tunelu z zielonej, jak i z białej folii, uprawy rosną tak samo dobrze.

6. Jak zabezpieczyć tunel na zimę?

Warto ściągnąć z niego folię i schować w suche miejsce.

7. Gdzie w ogrodzie umieścić szklarnię?

Najlepiej umieścić ją w takim miejscu, aby jej dłuższy bok był skierowany na południe – zapewni to najdłuższy czas ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

8. Szklarnia ze szkła czy z poliwęglanu?

Szklarnie z poliwęglanu są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne oraz mają wyśrubowane parametry, jeśli chodzi o izolację termiczną.

9. Czy w szklarni można uprawiać także roślinność egzotyczną?

Tak – świetnie sprawdzają się do tego zwłaszcza konstrukcje z poliwęglanu.

Szklarnie ogrodowe focus garden