Styczeń w ogrodzie to czas, kiedy wszystko pogrążone jest w zimowym śnie. Jednak dla działkowca nie oznacza to zupełnego braku obowiązków. Przede wszystkim warto stale doglądać roślin, drzew i krzewów, kontrolować sytuację ze śniegiem, ale też zacząć przygotowywać ogród na nowy sezon. Co możesz zrobić w styczniu na działce?
Wraz ze zmianami klimatu zmienia się poradnik działkowca. Sytuacje, w których w styczniu nie ma śniegu i mrozu zdarzają się coraz częściej. Nowością nie są także plusowe temperatury powietrza. Dlatego prace w ogrodzie powinny być dopasowane przede wszystkim do aury, a nie pory roku. Z punktu widzenia działkowca najbardziej istotna jest obserwacja działki i reagowanie na pojawiające się zmiany. Na co warto zwrócić uwagę?
Pierwsze cięcie krzewów
Styczeń to dobry moment na pierwsze przycinanie drzew i krzewów owocowych, takich jak jagoda kamczacka, agrest, czerwona porzeczka czy rokitnik. Najlepiej prace te zaplanować na ostatnią dekadę miesiące, ale pod warunkiem że temperatura powietrza nie spadła poniżej -8 st. C. Miejsca po cięciu posmaruj preparatem przeciwgrzybicznym. Jeśli nie zostało to zrobione wcześniej z drzew trzeba usunąć zaschnięte owoce, które mogą być pożywką dla chorób i szkodników. Z cięciem drzew najlepiej wstrzymać się do lutego.

Jakie inne prace czekają na Ciebie w ogrodzie w lutym? Zobacz: Luty w ogrodzie: poradnik działkowca
Walka ze śniegiem i lodem
Tak, jak w styczniu mogą zdarzyć się dni na plusie tak nadal trzeba być przygotowanym na silne opady śniegu czy wysoki mróz. Sam śnieg jest potrzebny, bo to naturalna ochrona korzeni dla roślin. Dlatego w większości przypadków śnieg leżący pod krzewami i drzewami zostawiamy. Obsypujemy jedynie puch z drzew i krzewów iglastych. Nie depczemy także pokrytego białym puchem trawnika, ale też nie przysypujemy go dodatkowym śniegiem, np. podczas odśnieżania ścieżek i alejek w ogrodzie. Wyjątkiem są pokrywy z lodu – te rozbijamy i usuwamy, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni na trawie.

Ochrona roślin
Osłony na roślinach powinny zostać założone jesienią, ale styczeń to dobry czas, aby sprawdzić ich szczelność. Agrowłóknina, juta czy inne materiały wykorzystane na okrycie roślin, mogą zostać zniszczone przez szkodniki, zwierzęta (np. koty) czy silny wiatr. Od początku zimy do wiosny wykonuje się bielenie pni i konarów drzew owocowych. To zabieg ochronny, który powinien być przeprowadzony 2-3-krotnie. Chroni on korę przed pękaniem wskutek różnic temperatur w ciągu dnia i nocy. Bielenie warto zaplanować na drugą połowę stycznia (uwzględniając pogodę i szczelność obecnego białego pokrycia pni i konarów). Preparaty można kupić lub przyrządzić samemu (1 kg wapna palonego /10 l wody, dodatki gliny i krowieńca).

Styczeń w ogrodzie to tylko drobne prace porządkowe
Prace porządkowe zwykle wykonuje się późną jesienią, ale często polega to na zebraniu wszystkich narzędzi i akcesoriów w jednym miejscu. W styczniu potrzebne będą już niektóre przyrządy, np. do cięcia krzewów. Dlatego zanim zabierzesz się za prace ogrodowe warto je sprawdzić i przygotować. Przy okazji możesz zrobić porządek w domku ogrodowym i zająć się konserwacją akcesoriów niezbędnych na nowy sezon. Szczególnie kiedy pogoda sprzyja to dobry czas na uporządkowanie przestrzeni domku, piwnicy czy garażu, sprawdzenie kondycji przechowywanych narzędzi i ewentualne zaplanowanie zakupu nowych.

Zastanawiasz się, czy domek narzędziowy to dobry pomysł? Przeczytaj: Domek narzędziowy – narzędzia wreszcie uporządkowane!
Pamiętaj o ptakach
Przez całą zimę, szczególnie w miesiącach, kiedy pada śnieg pamiętaj o dokarmianiu ptaków. Przyjmuje się, że pokarm i woda powinny być dostarczone kiedy śnieg i lód uniemożliwia pozyskanie ich przez ptaki samodzielnie. Najlepiej zadbać o to, aby w karmniku lub na drucikach nie zabrakło smakołyków przez cały zimowy czas. Dobrym pomysłem będzie rozwieszenie kulek tłuszczu wymieszanego z ziarnem oraz wysypywanie pokarmu do karmników. W mroźne miesiące należy bardzo często czyścić i uzupełniać poidełko. Pokarm możesz kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie. Nie zapomnij o uzupełnianiu karmnika, bo ptaki przyzwyczajają się do stołówki i odwiedzają ją nawet, kiedy jest pusta, tracąc przy tym swoją cenną energię. W trosce o ptaki warto posadzić w ogrodzie krzewy, w których te lubią się schować: głogi, dziką różę, rokitnik, jarząb.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć:
Styczeń w ogrodzie – co z przechowywanymi kwiatami?
Warto zajrzeć do przechowywanych na okres zimowy roślin pod kątem oznak chorób grzybowych, aby jak najszybciej je usunąć i nie dopuścić do rozwoju infekcji.
Jak zadbać o trawnik w styczniu?
W styczniu trawnik nie wymaga żadnych prac, jeśli jest pokryty śniegiem nie depczemy po nim, by nie uszkodzić zimującej trawy.
Styczeń w ogrodzie – czy trzeba podlewać?
Generalnie zimą nie ma potrzeby podlewania ogrodu, ale sporadycznie w bezmroźne dni warto podlać drzewa i krzewy zimozielone. Zapobiegnie to ich brązowieniu i schnięciu wczesną jesienią.