Sierpień w ogrodzie – poradnik działkowicza

Data dodania: 2022-08-01

W sierpniu twój ogród prawdopodobnie wygląda oszałamiająco – gałęzie drzew uginają się pod ciężarem owoców, grządki są pełne dojrzałych warzyw, a rabaty kwiatowe zachwycają kolorami. Jednocześnie dni stają się coraz krótsze, a noce chłodniejsze. Oznacza to jedno – za pasem jest jesień, dlatego już teraz zacznij przygotowywać się na nadchodzącą porę roku.

Trawnik i oczko wodne – jak on nie zadbać?

Mimo że w sierpniu lato ma się ku końcowi, w ciągu dnia może być naprawdę gorąco. Ziemia szybko odparowuje wodę, dlatego pamiętaj o dość obfitym podlewaniu trawnika. Zajmuj się tym najlepiej o świcie, wczesnym rankiem, kiedy temperatury są niskie. Woda powinna przeniknąć od ok. 10 do 15 cm w głąb gruntu.

Przeczytaj: Nawadnianie trawnika – 5 najpopularniejszych błędów

Troszcz się o oczko wodne. Sprawdzaj, czy na jego dnie nie pozostały niezjedzone przez ryby resztki pokarmu – powinieneś je usuwać, aby nie zaczęły gnić. Zwracaj też uwagę, czy w zbiorniku jest dostatecznie dużo wody oraz pozbywaj się z niej glonów.

Co zrobić, aby w sierpniu rośliny ozdobne ciągle pięknie się prezentowały?

W sierpniu możesz udekorować swój dom samodzielnie wyhodowanymi kwiatami lub cieszyć nimi oko, siedząc w ogrodzie. Jednak jest to również czas, kiedy należy przygotowywać się na sezon jesienno-zimowy, a także na kolejne lato i wiosnę. W związku z tym:

  • na bieżąco usuwaj przekwitłe kwiatostany,
  • zacznij sadzić wiosenne kwiaty cebulowe – jeśli w ziemi teraz znajdą się cebulki tulipanów, krokusów, przebiśniegów, hiacyntów, to rabaty kwiatowe będą doskonale prezentować się już wczesną wiosną,
  • w sierpniu możesz zacząć sadzić krzewy iglaste i zimozielone – jeżeli zrobisz to w sierpniu, zdążą się one ukorzenić przed nadchodzącą zimą,
  • po raz ostatni w sezonie wiosenno-letnim przytnij krzewy ozdobne i żywopłoty.

Oprócz tego szczególnie zadbaj o azalie i różaneczniki. Ich systemy korzeniowe znajdują się tuż pod powierzchnią gruntu, dlatego kiedy jest cieplej, a woda szybko odparowuje z ziemi, gleba staje się dla nich zbyt sucha. Dlatego podlewaj je dość często i obficie.

Regularnie sprawdzaj to, czy twoich roślin ozdobnych nie zaatakowały szkodniki. Na drzewach iglastych może pojawić się osutka sosny (choroba wywołana przez grzyby objawiająca się ciemnymi plamkami na igłach i ich żółknięciem), a na kwiatach mogą żerować mszyce. W takim przypadku konieczne będzie sięgnięcie po środki ochrony roślin.

Warzywniak w sierpniu – to nie tylko pora zbiorów!

Wybierz się z dużym koszykiem na swoje grządki. Jeśli wczesnym latem, wiosną troskliwie je pielęgnowałeś, zbierzesz obfite plony. Będziesz mógł pochwalić się własnymi kabaczkami, fasolką szparagową, cukiniami, ogórkami, bakłażanami, kalafiorem, pomidorami. W sierpniu zbierz też zioła i ususz je, a na pewno przydadzą się ci zimą.

Po zbiorach wysiej warzywa poplonowe. Mają one krótki okres wegetacji, dlatego dojrzeją przed jesienią, a jednocześnie użyźnią ziemię. Do takich warzyw należą: szpinak, rukola, koper ogrodowy, rzepa, roszponka, buraki ćwikłowe.

Jak zatroszczyć się o drzewa i krzewy owocowe w sierpniu?

Ostatni miesiąc wakacji to najlepszy moment na przycinanie wiśni, czereśni, jabłoni, śliwy, grusz, orzecha. Usuwaj stare lub cienkie gałęzie – takie, które zasłaniają liściom i owocom dostęp do światła. To samo zrób z krzewami agrestu i porzeczki.

Przyjrzyj się również winorośli. Usuń te liście, które są zbyt duże i zasłaniają dojrzewające w kiściach owoce. Dzięki temu zbierane jesienią winogrona będą dorodniejsze.

W sierpniu warto założyć nowy zagon truskawek. Jest to najlepszy moment na posadzenie nowych sadzonek i przesadzenie tych starych – należy to robić co 3 lata.

Sierpień w ogrodzie – o tym musisz pamiętać!

Gdy lato się kończy, robi się coraz chłodniej, rośliny zaczynają przechodzić w stan spoczynku i mają szczególne potrzeby. Oprócz tego w sierpniu warto już myśleć o kolejnym lecie. Dlatego pamiętaj o tym, aby:

  • przestać zasilać swoje uprawy nawozem azotowym – zaburzyłoby to ich naturalny cykl życia, gdyż takie preparaty wspierają kwitnienie i wegetację;
  • rozmnożyć rośliny – pobierz sadzonki wrzosów (jeszcze przed ich kwitnieniem), piwonii, fiołków;
  • produkować własny nawóz – wyrwane z ziemi chwasty (bez nasion), przekwitłe kwiatostany, opadłe liście, igły oraz przejrzałe owoce (niezaatakowane przez choroby) umieść w kompostowniku. Powstanie z nich najlepszy nawóz dla twoich upraw.

Nie zapomnij też, że sierpień to ostatni miesiąc, kiedy możesz cieszyć się promieniami letniego słońca. Dlatego zadbaj nie tylko o kwiaty, warzywa i drzewa owocowe, ale i o własne samopoczucie – jak najczęściej wypoczywaj w otoczeniu zieleni.