Przygotowanie do zimy: jak zabezpieczyć drewniane meble?

Data dodania: 2022-09-30

Jeśli do swojego ogrodu wybrałeś drewniane meble, na pewno każdego dnia cieszysz się ich niepowtarzalnym urokiem. Jednak tuż przed nadejściem pierwszych mrozów i opadów śniegu powinieneś pomyśleć o tym, aby przetrwały one tę porę roku w nienaruszonym stanie. Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę? Co będzie najlepszą ochroną dla drewnianego wyposażenia?

Meble ogrodowe zimą – czy zawsze trzeba przenosić je do wnętrza budynku?

Zimowe mrozy, opady śniegu, wilgoć unosząca się powietrzu mogą być w niektórych sytuacjach groźne dla drewna. Dlatego bywa, że właściciele ogrodów decydują się na ukrycie mebli wykonanych z tego naturalnego surowca wewnątrz budynku.

W dobrej sytuacji są ci, którzy na swojej posesji mają do dyspozycji ogród zimowy. W takich pomieszczeniach jest cieplej niż na zewnątrz, a ponadto nie ma do nich dostępu padający śnieg i deszcz. Drewniane meble do ogrodu zimowego to też aranżacyjny strzał w dziesiątkę – mogą być jego efektownym i praktycznym uzupełnieniem.

Ci, którzy nie mają szczęścia być właścicielami ogrodów zimowych, mogą zainwestować w domek ogrodowy na narzędzia. Niektóre konstrukcje są na tyle duże i przestronne, że bez problemu zmieszczą się do nich krzesła i stół. Pamiętaj jednak, aby przed schowaniem zestawu jadalnianego do domku narzędziowego starannie go wyczyścić i wysuszyć.

Meble ogrodowe wystawione na zewnątrz i przykryte warstwą śniegu
Meble ogrodowe zimą

Czym przykryć meble ogrodowe przed nadchodzącą zimą?

Meble ogrodowe zimą są narażone nie tylko na częsty kontakt z wodą i z wilgocią, ale także na zabrudzenia. Mogą spadać na nie mokre liście, które po pewnym czasie zaczną gnić. Ponadto w każdej chwili mogą pojawić się na nich niekiedy bardzo trudne do usunięcia ptasie odchody.

Dlatego jeśli zdecydujesz się zostawić na zimę drewniane krzesła i stoły pod gołym niebem, zainwestuj w dobry pokrowiec na meble ogrodowe. Warto wybrać ochraniacz, który:

  • jest wodoodporny – dzięki temu będzie barierą dla śniegu i wilgoci – meble nie będą miały kontaktu z wodą;
  • jest wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego – jeżeli zależy ci na tym, aby pokrowiec posłużył ci przez co najmniej kilka sezonów, wybierz taki z materiału dobrej jakości. Taki ochraniacz nie pęknie ani nie rozerwie się.

Zaletą pokrowców na meble ogrodowe są także przelotki znajdujące się na krawędziach tkaniny. Służą one do przeplatania sznurka, który następnie zawiązuje się, gdy ochraniacz okryje już meble. W ten sposób pokrowiec nie ma szansy zsunąć się z krzeseł i stołu – nawet podczas wietrznej pogody.

technorattanowe meble ogrodowe ustawione na trawie i przykryte szarym pokrowcem na meble
Pokrowiec na meble ogrodowe

Czym pomalować meble ogrodowe, aby przetrwały zimę?

Meble ogrodowe drewniane, które kupisz w sklepie, na pewno będą pokryte specjalną warstwę zabezpieczającą je przed czynnikami atmosferycznymi, a w tym przed mrozem i kontaktem z wodą. Jednak z czasem może zdarzyć się, że farba lub lakier w niektórych miejscach zaczną odpadać. Wtedy będziesz musiał zająć się konserwacją mebli na własną rękę.

Tuż przed zimą sprawdź, czy na drewnianych krzesłach i stołach, nie znajdują się ubytki w farbie, lakierze czy w warstwie oleju do drewna. W tym ostatnim przypadku zdecydowanie najłatwiej naprawić powstałe defekty. Wystarczy wetrzeć olej w miejscu ubytku. Aby uzupełnić braki farby, należy dokładnie zeszlifować jej resztki, a następnie nałożyć nową warstwę koloru. Oprócz tego nie obejdzie się bez zabezpieczania drewnianych mebli impregnatem.

Drewniane meble ogrodowe, nawet jeśli zimą będą znajdowały się na zewnątrz, mogą przez wiele długich lat prezentować się nienagannie. Wystarczy jedynie pokryć je preparatem ochronnym lub osłonić pokrowcem.

Więcej o tym, co zagraża drewnu zimą i jak je chronić, dowiesz się z artykułu: Drewno w ogrodzie. Zobacz, jak zabezpieczyć je przed zimą