Projektowanie ogrodowej strefy relaksu: triki aranżacyjne

Data dodania: 2022-02-24

Jeśli posadziłeś kwiaty, masz już zadbany trawnik i mały warzywniak, to Twój ogród można uznać za prawie gotowy. Brakuje w nim jednak bardzo ważnego miejsca – takiego, w którym mógłbyś wypocząć. Ogrodowa strefa relaksu będzie Twoją ostoją, oazą spokoju i zakątkiem, do którego uciekniesz przed zgiełkiem. Podpowiadamy, jak ją urządzić!

Gdzie urządzić strefę relaksu?

Miejsce w ogrodzie, w którym będziesz wypoczywał, nie musi być duże – ważne, abyś mógł się tam wyciszyć i zrelaksować. Możesz wybrać zakątek położony z dala od domu, w zacisznym miejscu lub tuż przy wyjściu z budynku.

Strefę relaksu warto otoczyć kwiatami. Sprawdzą się pergole, na których można uprawiać pnące odmiany roślin. Dobrym pomysłem są też duże donice, w których można hodować większe okazy i które będą stanowiły jedne z ozdobnych akcentów przestrzeni. Praktycznym rozwiązaniem jest także stworzenie zadaszenia – dzięki temu w ogrodowej oazie spokoju będzie można spędzać czas także w czasie mniej intensywnych opadów deszczu.

Aby wyznaczyć taką strefę, można zdecydować się na żywopłot lub pas zielni stworzony z drzew iglastych. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu miejsce wypoczynku będzie chronione przed podmuchami wiatru.

zestaw wypoczynkowy kawowy Savona

Co musi się znaleźć w ogrodowej strefie relaksu?

Z książką w ręce, z kubkiem herbaty lub w towarzystwie pozostałych domowników – właśnie w ten sposób będziesz wypoczywał w ogrodzie. Dlatego zadbaj o to, aby znalazły się tam:

Pamiętaj jednak, aby meble ogrodowe były wykonane z tworzyw przeznaczonych do wykorzystania pod gołym niebem. Może to być impregnowane drewno, wytrzymałe tworzywo sztuczne lub technorattan.

ogrodowe zestawy wypoczynkowe

Jak zbudować nastrój w ogrodzie?

Strefa relaksu może mieć naprawdę magiczny klimat – wystarczy, że wybierzesz parę ozdobnych gadżetów:

  • postaw na stojące latarnie, w których można umieścić duże świece – dodadzą one uroku temu zielonemu zakątkowi zwłaszcza po zmroku,
  • zawieś między drzewami czy opleć pergole łańcuchem światełek ledowych,
  • pomyśl o kolorowych poduszkach i puszystych kocach,
  • zawieś tam hamak – świetnie sprawdzi się w ogrodach w stylu boho, a przy tym będzie doskonale służył podczas wypoczynku,
  • przy strefie relaksu warto umieścić małe oczko wodne lub stylową, szumiącą fontannę – kojące odgłosy wody sprzyjają wyciszeniu.

Odpoczynek w otoczeniu zieleni, w cieniu drzew to patent na naładowanie baterii i poprawę nastroju – nie odmawiaj sobie tego i urządź miejsce, w którym solidnie wypoczniesz!