Posezonowe porządki w szklarni ogrodowej: co zrobić przed nadejściem zimy?

Data dodania: 2022-09-12

Uprawa warzyw i owoców w szklarni ogrodowej zwiększa szansę na obfitsze plony. Również kwiaty rosnące pod szkłem mają szansę bujniej i dłużej kwitnąć. Jednak aby tak się stało, należy zadbać o swoją szklarnię – szczególnie po sezonie wiosenno-letnim. Wyjaśniamy, jak zatroszczyć się o tę konstrukcję jeszcze przed nadejściem zimy.

Po pierwsze – dezynfekcja szklarni domowej po sezonie

Mycie i odkażanie szklarni to zabiegi, które są konieczne ze względu na dobro uprawianych w niej roślin. Dlatego należy pamiętać o starannym wyczyszczeniu poliwęglanowych lub szklanych paneli zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

W szklarni ogrodowej panują idealne warunki do rozwoju grzybów i innych groźnych dla roślin drobnoustrojów. Dlatego tuż przed rozpoczęciem się najchłodniejszej pory roku, należy dokładnie pozbyć się ich ze ścian. Pamiętaj, że trzeba także starannie umyć blaty robocze i chodniki. W tym celu można:

  • użyć preparatów na bazie fluorowodoru lub bifluorku amonu – takie specyfiki mają silne działanie i mogą być toksyczne dla człowieka, dlatego podczas ich stosowania warto zachować ostrożność – założyć maskę, rękawiczki i wietrzyć szklarnię. Jednocześnie środki te są skuteczne – wykazują działanie grzybo oraz bakteriobójcze;
  • umyć szklarnię wodą z dodatkiem detergentu i mydła potasowego.
Szklarnia - dezynfekcja po sezonie
Szklarnia ogrodowa – dezynfekcja po sezonie

Należy zadbać także o zewnętrzną płaszczyznę ścian. Z biegiem czasu staje się ona zabrudzona, pojawia się na niej kurz, zeschnięte liście, a nawet glony i mech. Trzeba je usunąć, gdyż ograniczają one dostęp światła do wnętrza szklarni, co może niekorzystnie przełożyć się na rozwój roślin. W tym przypadku do czyszczenia sprawdzi się woda z dodatkiem mydła potasowego.

Jeśli w twoim ogrodzie znajduje się tunel foliowy i przed sezonem zimowym zamierzasz ściągnąć folię z konstrukcji, najpierw dokładnie ją umyj. Następnie przechowuj ją w suchym miejscu.

Jak odkazić ziemię w szklarni?

Również w glebie znajdującej się pod tą konstrukcją mogą znajdować się grzyby i groźne mikroorganizmy. Do ich usunięcia możesz wykorzystać mieszankę saletry potasowej z dwutlenkiem siarki – powinna znajdować się ona na metalowej tacce. Następnie należy ją podpalić. Kiedy mieszanka wypali się, trzeba wietrzyć szklarnię przez kilka dni.

Po drugie – sprawdź stan techniczny szklarni

Jeśli twoja szklarnia ogrodowa jest już czysta, wyczyściłeś wnętrze konstrukcji, usunąłeś mech i glony ze ścian, warto, abyś przyjrzał się, w jakim jest ona stanie technicznym. Zwróć uwagę, czy wszystkie tworzące ją szklane lub poliwęglanowe panele są stabilnie umocowane. Jeżeli zauważysz, że niektóre z nich się poluzowały, uszczelnij konstrukcję kitem lub pianką montażową.

Sprawdź również, czy farba, którą pomalowany jest stelaż szklarni, nie zaczęła odpadać. Oprócz tego przyjrzyj się temu, czy na konstrukcji nie pojawiły się ślady korozji. W takim przypadku powinieneś usunąć rdzę i pokryć metal specjalną farbą. Nie musisz się o to martwić, jeśli posiadasz szklarnię ogrodową z poliwęglanu marki Focus Garden. Jej rama stworzona jest ze stopu aluminium, który nie koroduje.

Myślisz o zakupie trwałej szklarni z poliwęglanu, odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne? Przeczytaj artykuł: Zakup szklarni z poliwęglanu – co warto wiedzieć? I wybierz najlepszy model!

Porządki w szklarni po sezonie
Porządki w szklarni ogrodowej po sezonie

Po trzecie – pamiętaj o ociepleniu szklarni

Ci, którzy uprawiają w szklarni rośliny wieloletnie lub przygotowują w niej rozsadę na kolejny sezon wiosenno-letni, powinni zadbać, by podczas zimy panowała w niej odpowiednia temperatura. W tym celu należy dobrze ocieplić całą konstrukcję.

Można do tego wykorzystać folię bąbelkową – zarówno zapewnia ona izolację przed chłodem, jak i przepuszcza światło słoneczne niezbędne do rozwoju roślin. Należy zamocować ją na wewnętrznej powierzchni ścian szklarni.