Od kilku sezonów coraz popularniejszym trendem wśród uprawy przydomowych warzyw i ziół stają się podwyższane grządki. To specjalne drewniane, plastikowe lub betonowe konstrukcje wypełnione ziemią. Świetnie sprawdząją się zwłaszcza w przypadku niewielkich przestrzeni tarasowych lub w ogrodach. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zaletom tego rozwiązania, a także sprawdźmy, jak można samodzielnie stworzyć podwyższane grządki.
Podwyższane grządki – zalety
Głównym zadaniem podwyższanych grządek jest ułatwienie pielęgnacji i uzyskanie lepszego wzrostu roślin. Umożliwiają one uzyskanie dużo lepszych rezultatów przy stosunkowo mniejszym wysiłku. Rośliny w podwyższanych grządkach rosną znacznie szybciej, głównie ze względu na lepsze podłoże, nawadnianie i możliwość zastosowania drenażu. Sezon wegetacyjny znacznie się wydłuża za sprawą lepszego rozkładu materii organicznej i wilgotności gleby. W dodatku, jeśli do takich grządek zostanie wykorzystana specjalna ziemia, wolna od chwastów, nie będą one wymagały pielenia.

Podwyższane grządki umożliwiają uprawę nawet bardzo wymagających roślin, które nie przetrwałyby na tradycyjnym podłożu ze słabą lub wyjałowioną glebą. Jeszcze jedną, dosyć ważną zaletą takiego sposobu uprawy roślin jest ochrona przed szkodnikami np. ślimakami – wystarczy u podstaw skrzyni wysypać np. sól, powstrzymując w ten sposób, przedostanie się tego szkodnika. Dzięki temu, że grządki mogą sięgnąć nawet wysokości pasa, jest to również znaczne ułatwienie dla osób starszych, niepełnosprawnych lub mających problemy z kręgosłupem.
Wady podwyższanych grządek
Moda na podwyższane grządki przywędrowała do naszego kraju z Wielkiej Brytanii i od razu stała się popularna wśród wielu ogrodników. Warto jednak pamiętać, że istnieje również kilka wad takiego rozwiązania. Przede wszystkim główną przeszkodą w wyborze wysokich konstrukcji do sadzenia roślin będzie stosunkowo wysoka cena budowy. Mowa nie tylko o zakupie lub samodzielnym wykonaniu skrzyń, lecz także o sporej ilości świeżej ziemi, co znacząco podnosi koszty.
Oprócz tego, jak większość drewnianych konstrukcji umiejscowionych na zewnątrz, potrzebna będzie odpowiednia impregnacja specjalnym nietoksycznym środkiem. Rośliny uprawiane w tego typu grządkach będą także znacznie bardziej podatne na przemarzanie. Właśnie dlatego warto wykonać wewnątrz drewnianej konstrukcji izolację ze styropianu i folii. Uprawy na podwyższonych grządkach nie są wskazane zwłaszcza w przypadku wysokich roślin, które potrzebują sporej przestrzeni do wzrostu, jak np. jarmuż, brukselka, dynia, czy bób.
Jak stworzyć podwyższaną grządkę?
Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawę roślin na podwyższanych grządkach, na samym początku należy ustalić odpowiednie miejsce, w którym taka konstrukcja ma powstać – najlepiej osłonięte przed wiatrem, blisko źródła wody i o dobrym nasłonecznieniu. Kolejnym krokiem jest dokładne określenie wymiarów skrzyni i zakup odpowiednich materiałów oraz narzędzi, potrzebnych do budowy. Przyjmuje się, że szerokość skrzyni nie powinna przekroczyć 1,2 m, natomiast długość może być dowolna.

Decydując się na budowę podwyższanych grządek, warto pomyśleć nad stworzeniem fundamentów, które zabezpieczą drewno przed gniciem. Mogą to być zarówno cegły, gotowa betonowa palisada, jak i betonowe bloczki. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na fundamenty, należy dobrze zabezpieczyć podłoże m.in. przed kretami i nornicami. Kolejnym krokiem jest zamontowanie odpowiednio zaimpregnowanych, drewnianych boków, których wnętrze zabezpieczamy folią. Dobrym produktem do zabezpieczenia drewna może być impregnat lazurujący HK-LAZURA 3w1 orzech 2,5l – REMMERS.
Przechodząc do wypełnienia podwyższanych grządek, należy pamiętać, że powinno się ono składać przynajmniej z 4 warstw. Należy w tym celu użyć kompostu, gałęzi, patyków, świeżo ściętej trawy lub liści, które podlegają biologicznemu rozkładowi, dostarczając tym samym materię organiczną bardzo potrzebną do wzrostu roślin. Ponadto warto skorzystać z dobrej jakości żyznej ziemi, wolnej od zanieczyszczeń i chwastów.
Alternatywne rozwiązania: skrzynie uprawowe
Gotowe skrzynie uprawowe, np. marki Cultivo, stanowią praktyczne i estetyczne rozwiązanie dla osób poszukujących szybkiego i wygodnego sposobu na stworzenie podwyższonej grządki. Skrzynie są często wykonane z trwałego materiału, takiego jak odporne na warunki specjalne tworzywa sztuczne.
Zalety gotowych skrzyń do uprawy
- Szybki montaż
- Estetyczny wygląd
- Odporność na czynniki zewnętrzne
- Różne wielkości
Tworzenie podwyższonej grządki przy użyciu gotowych skrzyń uprawowych to nie tylko praktyczne, ale także atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie. Oferuje ono prostotę w realizacji, co może być szczególnie atrakcyjne dla osób ceniących sobie szybkość i łatwość w prowadzeniu własnego ogrodu.

Podwyższane grządki – jakie rośliny uprawiać?
Na podwyższonych grządkach możemy uprawiać niemalże każdy rodzaj roślin. To idealne miejsce do hodowli nowalijek, takich jak sałata, rzodkiewka, czy szczypiorek. Oprócz tego warto postawić na cebulę, czosnek, buraki, marchewkę lub pietruszkę. Na podwyższonych grządkach świetnie odnajdą się również ciepłolubne warzywa, takie jak ogórki, pomidory, czy cukinie. Jeśli chcemy uprawiać zioła, to bazylia, oregano, tymianek, czy majeranek będą dobrym wyborem. Warto skorzystać z tzw. dobrego sąsiedztwa roślin i stosować ich rotację. Odpowiednie zarządzanie grządkami sprawi, że nasze uprawy będą zdrowe i silne.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Uprawa w skrzyniach – Container Garden
Podsumowanie
Podwyższane grządki mogą okazać się świetną opcją w przypadku niewielkich, miejskich ogródków lub tarasów, a także w przypadku słabej gleby. Pomijając wysokie koszty tego przedsięwzięcia i konieczności regularnej konserwacji takich konstrukcji, rozwiązanie tego typu może znacznie ułatwić proces hodowli roślin, przyczyniając się do większych, zdrowszych i dłużej utrzymujących się plonów.