Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, powinieneś zainteresować się tematem odpowiedniego zarządzania i planowania siewów oraz zbiorów. Aby to ułatwić, przygotowaliśmy planer ogrodowy dla każdego, kto dopiero zaczyna z ogrodnictwem i nie wie, jak urządzić swój prywatny kawałek zieleni. Dowiedz się, co musisz zrobić, aby cieszyć się niesamowitym ogrodem, pełnym pięknych kwiatów, warzyw i owoców.
Planer ogrodowy – stworzenie planu to podstawa
Pierwsze kroku w ogrodnictwie dla wielu osób może być ciężką przeprawą. Jeśli nie mieliście wcześniej styczności z dbaniem o rośliny, powinniście bazować na wiedzy bardziej doświadczonych osób. Podstawą jest również odpowiednie planowanie. Na początku powinniśmy opracować dokładny projekt naszej działki. Najlepiej wykonać go w odpowiednim programie komputerowym lub na papierze milimetrowym, który możemy kojarzyć jeszcze ze szkolnych czasów. Z pomocą linijki i ołówka przenieśmy plan ogrodu na papier. Na początku jednak dokładnie zapiszmy jego realne wymiary i ustalmy skalę. Do tej czynności może przydać nam się poziomica laserowa, kilka metrów sznurka i metr. Na planie ogrodu powinniśmy umieścić wszystkie rośliny, włącznie z drzewami, krzewami owocowymi, grządkami i budynkami. Podczas opracowywania planu ogrodu warto również wziąć pod uwagę różnego rodzaju instalacje, w tym rury wodociągowe i kable.

Opracowanie dokładnego planu naszego ogrodu ułatwi nam późniejsze prace na nim. Zawsze, gdy będzie taka konieczność można wrócić do niego i sprawdzić, czy w danym miejscu nie przechodzi np. instalacja elektryczna czy rura z wodą. Dzięki temu rozszerzysz ogród o nowe nasadzenia, obiekty typu wiata grillowa czy różnego rodzaju ogrodzenia.
Planuj, oceniaj, działaj
W trakcie rozplanowywania działki niezwykle ważne jest ocenienie jej nasłonecznienia. Warto zacząć od określenia strony, w którą skierowany jest ogród. Należy ustalić, czy jest to północ, południe, wschód czy zachód. To pomaga rozplanować całość terenu i nasadzeń. Sam taras warto zlokalizować w miejscu nasłonecznionym, tak samo, jak leżaki czy obiekty do zabawy dla dzieci. To samo dotyczy sadzonych przez nas roślin. Dobrym pomysłem będzie określenie na planie ogrodu miejsc, gdzie powinny się znaleźć, np. warzywa ciepłolubne będą lepiej rosnąć w dobrze nasłonecznionym miejscu, a krzewy czułe na przemarznięcia docenią ulokowanie ich za wiatami w delikatnym słońcu, aby nie uszkadzały się przez mocne wiatry czy innego rodzaju niebezpieczne dla nich czynniki zewnętrzne.

Zaplanowanie zmian zależne od pory roku i miesiąca
Ważne jest to, aby wszelkie prace i zmiany ogrodowe dostosować do danego miesiąca. W ten sposób można mieć pewność, że stworzy się ogród, w którym rośliny będą pięknie rosnąć. Wiele zależy od pory, kiedy zabierzemy się za planowanie danego terenu. Najlepiej zacząć swoje prace na samym początku roku, jednak nie jest to wymagane. W każdej chwili można stworzyć ze swojego ogrodu co pięknego. Wystarczy jedynie trzymać się odpowiednich zaleceń. Co należy wykonać w pierwszych miesiącach roku?
- Styczeń – to czas na sprawdzenie narzędzi, sprzętów i rozplanowanie ogrodu. W tym okresie warto przyciąć dostępne krzewy, dokonać pierwsze bielenia oraz przemyśleć zakup nasion;
- Luty – gdy odpuszczą przymrozki, zaczyna się porządkowanie ogrodu i sadzenie pierwszych kwiatów, drzewek, krzewów, warzyw czy owoców. W tym miesiącu należy opryskać rośliny, wykonać aerację trawnika, usunąć połamane pędy i posadzić pierwsze młode warzywa;
- Marzec – temperatury dobowe są coraz wyższe, dlatego trzeba zabrać się za ogród. To miesiąc nawożenia, przekopania rabatek, czyszczenia kamieni, wysiewu warzyw i kwiatów, sadzenia ziół i przycinania krzewów oraz drzew;
- Kwiecień – przychodzą pierwsze mocniejsze promienie słońca, a wraz z nimi czas na przycinanie krzewów ozdobnych, pikowanie pomidorów, uprawę cukinii i ogórków, sadzenie buraków, marchewki, sałat, szparagów itp.;
- Maj – czas majówki i spędzania czasu w ogrodzie. Ten okres łączy się z regularnym koszeniem i nawożeniem trawy, instalacją pułapek na owady, usuwaniem chwastów i stopniowym dosadzeniem pozostałych warzyw.
Więcej informacji o pracach w poszczególnych miesiącach uzyskasz w artykule: Rok w ogrodzie – miesiąc po miesiącu

Zaopatrz się w pomocny planer ogrodowy
Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie prace wykonujemy zgodnie ze sztuką znaną od lat, a nie mamy doświadczenia z ogrodnictwem, warto zainwestować w rozbudowany planer ogrodowy. Tego typu narzędzie, dedykowane dla każdego miłośnika ogrodnictwa, oferuje Focus Garden. W naszym planerze ogrodowym znaleźć można dokładny i skrupulatnie przygotowany kalendarz ogrodowy, pomagający w określeniu optymalnych terminów pielęgnacji roślin, siewu, sadzenia i zbiorów. Dzięki nam dowiesz się, kiedy należy nawozić rośliny, przycinać krzewy, usuwać połamane i uszkodzone pędy, przycinać iglaki, przekopywać rabaty, czy przygotowywać rozsadę młodych warzyw. W naszym planerze znajdziesz również wiele cennych wskazówek dotyczących konserwacji narzędzi, dbania o oczko wodne, czy meble ogrodowe.