Ogród w stylu skandynawskim

Data dodania: 2023-08-24

Ogród w stylu skandynawskim to harmonijne połączenie minimalizmu i naturalności, które staje się coraz popularniejsze wśród miłośników prostoty oraz elegancji. Inspirując się klimatem północnej Europy, ten unikalny styl ogrodowy wyróżnia się spokojną estetyką i przyjaznym podejściem dla środowiska. Nie tylko podkreśla piękno natury, lecz także tworzy funkcjonalną przestrzeń do relaksu.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Główną cechą stylu skandynawskiego jest minimalizm, który objawia się w prostych formach i neutralnej kolorystyce. W takim ogrodzie dominują takie kolory, jak biel, szarość i beż, które tworzą spokojną i harmonijną atmosferę. Wartością nadrzędną w tym stylu jest również naturalność. Stawia na wykorzystanie takich materiałów, jak drewno, kamień czy rattan, które podkreślają piękno otaczającego świata i pomagają poczuć się bardziej zjednoczonym z przyrodą.

Narożnik modułowy Focus Garden MIDWAY White

Ogród w stylu skandynawskim

Ogród w takim stylu to miejsce minimalistycznie wyposażone. Znajduje się w nim tylko to, co naprawdę jest potrzebne. Wszystkie elementy są starannie dobrane, a ich umiejscowienie dokładnie przemyślane. Meble ogrodowe są proste, eleganckie i ergonomiczne, zapewniając wygodę i relaks.

To jednak rośliny odgrywają główną rolę w aranżacji ogrodu skandynawskiego. Przeważają w nim starannie skoszone trawniki, otoczone przez delikatne krzewy i rośliny z ozdobnymi liśćmi, takie jak bukszpan czy trawy ozdobne. Tego rodzaju kompozycje roślinne nadają ogrodowi zadbany i naturalny wygląd.

Ogród skandynawski – przyroda na pierwszym miejscu

Styl skandynawski w ogrodnictwie jest znany z dbałości o przyjazność dla środowiska. W takim ogrodzie często spotyka się elementy, które wspierają ochronę przyrody, np. kompostowniki, pojemniki na deszczówkę czy ekologiczne materiały do nawożenia i pielęgnacji roślin. Dbałość o ekologię i naturalność jest fundamentem skandynawskiego podejścia do projektowania ogrodów. Chcąc dbać o ogród zgodnie ze skandynawskim duchem, warto przyjąć, że ogród jest domem dla wielu roślin, owadów oraz większych zwierząt, którym należy się szacunek, a każda ingerencja człowieka w ten obszar powinna wspomagać rozwój natury, a nie ją niszczyć.

Meble ogrodowe w stylu skandynawskim

Podstawowo wykorzystywanym materiałem w stylu skandynawskim jest drewno. Chcąc utrzymać tę estetykę, warto wybrać meble z tego naturalnego surowca. Wybierz proste krzesła, stoły, ławki lub leżanki z jasnego drewna. Unikaj nadmiernych zdobień i skomplikowanych wzorów, skupiając się na prostocie formy.

Rattan to inny popularny materiał, który oddaje charakter stylu skandynawskiego. Meble rattanowe są lekkie, eleganckie i pasują do naturalnej aranżacji ogrodu. Warto także rozważyć wybór syntetycznej wersji rattanu, która jest trwała oraz odporna na warunki atmosferyczne. Sofy, fotele lub krzesła wykonane z rattanu i technorattanu są eleganckie i zarazem łatwe w utrzymaniu. Dla ocieplenia aranżacji możesz dodać miękkie poduszki w neutralnych kolorach, które dodatkowo zwiększą komfort użytkowania mebli.

Proste, drewniane ławki, takie jak model ALNES Teak Look, to popularny wybór w ogrodach w stylu skandynawskim. Możesz umieścić je wzdłuż ścieżek, na tarasie lub na trawniku jako miejsce do odpoczynku i kontemplacji natury. Wybierz modele o minimalistycznym designie, w neutralnych i jasnych kolorach.

Z racji, iż ogród skandynawski w dużej mierze stawia na funkcjonalność, warto wyposażyć go w meble pozwalające na spożywanie posiłków. Pożądany klimat wprowadzą np. duże i prosto wykończone stoły, takie jak w zestawie Marigold oraz krzesła z wygodnym oparciem i siedziskiem.

ogród w stylu skandynawskim_meble_ogrodowe
Zestaw jadalniany Furrore MARIGOLD 6+1 dining

Ogród w stylu skandynawskim a rośliny

Rośliny w ogrodach skandynawskich sadzi się zarówno w donicach, jak i bezpośrednio w ziemi. Skandynawski klimat sprzyja uprawie iglaków, które są odporne na zimno i wzbogacają ogród w ciekawe tekstury. Chcąc oddać północny klimat we własnym ogrodzie, warto postawić na świerki, sosny, czy jałowce. Wprowadzanie tak dużych drzew jest jednak zalecane tylko w przypadku dużych ogrodów. W małych ogrodach lepiej postawić na mniejsze rośliny, które swoją obecnością nie będą przytłaczać całego krajobrazu.

Zarówno w małych, jak i dużych ogrodach warto posadzić delikatne i zwiewne trawy ozdobne, takie jak miskanty, kostrzewy, trawy pióropusze czy trawy piaskowe. Takie rośliny nadają ogrodowi lekkości i naturalności.

Do ogrodu w stylu skandynawskim doskonałym wyborem będą wrzosy. Są one łatwe w uprawie i dodają przestrzeni nieco koloru. Wrzosy można posadzić w ziemi lub w prostej donicy, np. w doniczce ozdobnej Heos, która dodatkowo będzie pełnić funkcję ozdobną. Chcąc podkreślić skandynawski styl ogrodu, najlepiej postawić na proste, minimalistyczne donice.

ogród w stylu skandnawskim _dodatki i akcesoria

Zachowaj umiar

Decydując się na styl skandynawski, należy mieć na uwadze, że wymaga on zachowania porządku i umiaru w ogrodzie. Wszystkie elementy ogrodu, zarówno meble, jak i rośliny powinny być odpowiednio zadbane. Nie jest to jednak trudne w realizacji, biorąc pod uwagę minimalistyczne wyposażenie ogrodu.