Ogród na dachu – wyzwania i inspiracje  

Data dodania: 2023-08-21

Ogród na dachu to przestrzeń, w której można uprawiać rośliny, odpoczywać na łonie natury i spotykać się w gronie znajomych. To nie tylko piękna ozdoba budynku, lecz także sposób na poprawę jakości życia w zatłoczonym mieście. Ogród na dachu to duża korzyść dla środowiska, ponieważ poprawia on jakość powietrza, zatrzymuje wodę deszczową i wspiera bioróżnorodność. W tym artykule omówimy wyzwania i inspiracje związane z zakładaniem ogrodu na dachu.

Wyzwania dotyczące zakładania ogrodu na dachu

Zakładanie ogrodu na dachu to świetna inicjatywa, która może przynieść dużo radości i satysfakcji. Nieuniknione jest jednak zmierzenie się z różnymi wyzwaniami, przed jakimi zostaniemy postawieni, chcąc osiągnąć oczekiwany rezultat. Zanim zaczniemy sadzić rośliny na dachu, musimy sprawdzić, czy cała jego konstrukcja jest wystarczająco mocna i stabilna. Jest to niezwykle istotne, aby utrzymać ciężar ziemi, roślin, wody i osób, które będą zajmowały się pielęgnację. Należy ponadto zadbać o to, aby dach był wodoszczelny i odpowiednio odizolowany. Zapobiegnie to przeciekaniu i uszkodzeniu całego budynku.

Duże wysokości zwykle nie są najlepszymi warunkami dla rozwoju roślin. Te na dachu muszą być odporne na dosyć ekstremalne warunki, takie jak silny wiatr i wysoka temperatura. Rośliny powinny też być stosunkowo lekkie, aby nie przeciążać konstrukcji dachu. Z racji ograniczonego miejsca, warto wybrać gatunki, które nie potrzebują dużo miejsca do rozrostu. Bezpiecznym wyborem będą rośliny o płytkim systemie korzeniowym, takie jak byliny, trawy ozdobne czy różnego rodzaju zioła.

Z racji umiejscowienia na dachu, rośliny potrzebują regularnego podlewania, ponieważ szybko tracą wilgoć na skutek działania wiatru i słońca. Aby zapewnić im właściwy dostęp do wody, warto zastosować odpowiednie systemy nawadniania np. zraszacze lub węże ogrodowe. Jednak jej zbyt duża ilość może spowodować przeciążenie i w konsekwencji uszkodzenie konstrukcji budynku. Właśnie dlatego należy zapewnić właściwy drenaż i odprowadzenie nadmiaru wody deszczowej z dachu.

Przeczytaj również artykuł: Urban Gardening – jak zacząć przygodę z ogrodem w wielkim mieście.

Ogród na dachu – inspiracje

Estetyczne i funkcjonalne planowanie przestrzeni zielonych jest coraz bardziej popularne. Właśnie dlatego można czerpać inspiracje do stworzenia własnego ogrodu z wielu różnych źródeł. Odwiedzając liczne strony internetowe, znajdziemy bardzo dużo zdjęć już zaprojektowanych i istniejących miejsc tego typu. Warto również zwrócić uwagę na aranżacje ogrodów miejskich, które zwykle odznaczają się nowoczesną stylistyką i niebanalnymi rozwiązaniami, które mogą posłużyć jako inspiracja.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń i ograniczoną nośność dachu, najlepiej kupować rośliny o niskim wzroście, które nie będą zajmować dużo miejsca i nie będą obciążać konstrukcji. Podstawą są też rośliny doniczkowe, które są łatwe do przenoszenia i aranżowania. Wybierać należy spośród gatunków niskopiennych, takich jak byliny, trawy ozdobne czy pnącza, które będą się wspinać np. po pergoli. Można również skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta lub architekta krajobrazu, który pomoże stworzyć wymarzone miejsce do relaksu zgodnie z najnowszymi trendami i dostępnymi technologiami. Na pewno nada to całemu budynkowi nietuzinkowego wyglądu.

Ogród na dachu to nie tylko miejsce do uprawy roślin czy warzyw, lecz także jest idealnym miejscem do odpoczynku i zabawy. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości, warto wyposażyć go w różnego rodzaju meble ogrodowe. Świetnym pomysłem są również hamaki, które pozwalają na komfortowy wypoczynek. Ciekawym rozwiązaniem będą też worki do siedzenia sako. Ich niekonwencjonalny design urozmaica przestrzeń, a możliwość łatwego przenoszenia, sprawia, że są one idealną opcją dla niewielkich ogrodów dachowych. Do tego typu miejsc polecane są także dywany zewnętrzne.

Produkty, które pomogą założyć ogród na dachu

Jeśli chcesz założyć ogród na dachu budynku, możesz skorzystać z wielu pomocnych produktów dostępnych w sklepie internetowym Focus Garden. Znajdziesz tutaj np. specjalne rozsadniki, doniczki do uprawy roślin, miniszklarnie i osłonki do stworzenia ogrodu wertykalnego. Te produkty pozwolą Ci stworzyć najlepsze warunki dla roślin, zapewniając im odpowiednią wilgotność, temperaturę i przestrzeń. Można wybierać spośród różnych dostępnych rozmiarów, kształtów i kolorów, aby ukształtować ogród według osobistych upodobań.

Do urządzenia i pielęgnacji ogrodu będzie potrzebny odpowiedni sprzęt. Zestaw narzędzi to niezbędny element każdego ogrodnika, dzięki któremu wykonasz wszystkie podstawowe prace. Kolejną nieodłączną częścią każdego ogrodu są systemy nawadniania, takie jak węże i zraszacze. Dzięki nim łatwo i wygodnie podlejemy rośliny, bez konieczności wnoszenia wiader czy konewek.

Podsumowanie

Ogród na dachu zapewnia kontakt z naturą, relaks, świeże powietrze i piękne widoki. Zakładanie takiego miejsca wiąże się z różnymi wyzwaniami, jednak na każde z nich da się znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Jeśli zamierzamy stworzyć ogród na dachu, warto odwiedzić sklep internetowy Focus Garden. Znajduje się tam wszystko to, czego potrzebuje każdy początkujący ogrodnik!