Naziemny czy podziemny? Wybieramy najlepszy system nawadniania

Data dodania: 2022-08-26

System nawadniania to spore ułatwienie dla właściciela ogrodu. Wyręcza ono w codziennym podlewaniu, które może być uciążliwe zwłaszcza w przypadku dużego trawnika czy warzywniaka. Stworzenie takiego systemu na własnej działce nie jest trudne, a korzyści z jego wykorzystywania jest wiele. Należy jednak podjąć decyzję, czy w ogrodzie montujemy instalację naziemną, czy podziemną.

Nawadnianie systemowe – dlaczego warto?

Nawet jeśli uwielbiasz zajmować się ogrodem, warzywniak to twoje oczko w głowie, z uśmiechem na ustach pielęgnujesz rabaty kwiatowe, nie oznacza to, że musisz z takim samym zapałem zajmować się podlewaniem. Nawadnianie ogrodu to często monotonne i czasochłonne zadanie – jednak istnieją akcesoria, które mogą cię w tym wyręczyć. System nawadniania to:

  • oszczędność czasu – wystarczy, że otworzysz zawór wody, a twój ogród zacznie się podlewać. Jeśli zainwestujesz w specjalny zegar mechaniczny, to system przestanie działać po określonym przez ciebie czasie;
  • oszczędność wody – zastosowanie zraszaczy zmniejsza ryzyko przelania roślin, trawnika, a tym samym ogranicza zużycie wody;
  • sposób na dokładne nawodnienie roślin – podlewając ogród wężem, łatwo przeoczyć część trawnika, warzywniaka czy rabat kwiatowych. Korzystając z systemu nawadniania, eliminujesz ten problem – grunt jest podlewany równomiernie, a woda dociera do każdej bryłki ziemi.
nawadnianie systemowe zielonej trawy za pomocą zraszacza wahadłowego
Naziemny system nawadniania – Zraszacz wahadłowy

Czym wyróżnia się podziemny system nawadniania?

To instalacja, która składa się z węży oraz ze zraszaczy i kroplowników. Te pierwsze umieszczane są pod ziemią. Natomiast zraszacze i kroplowniki wystają ponad grunt – dlatego mogą wypuszczać strumień wody przy roślinach lub zraszać większą przestrzeń.

Podziemny system nawadniania jest ceniony za swoją estetykę. Węże ukryte są pod ziemią i nie psują ogrodowej aranżacji. Ponadto nie ma możliwości, aby przypadkowo uszkodzić je w trakcie koszenia trawy.

Przeczytaj artykuł: Jak wybrać trwały wąż ogrodowy?

Naziemny system nawadniania – co to takiego?

Ten typ systemu nawadniającego cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W przeciwieństwie do instalacji montowanej częściowo pod powierzchnią gruntu jego montaż nie wymaga przeprowadzania prac ziemnych.

Systemy naziemne również składają się z węży i zraszaczy – pulsacyjnych i pistoletowych. Można je zarówno szybko zamontować na działce, jak i zdemontować. Wąż – który jest zwijany na bęben ze stojakiem – podłącza się do ujścia wody za pomocą szybkozłączy.

Takie zestawy są bardzo praktyczne. Mają one kompaktowe wymiary, ich montaż w ogrodzie zajmuje kilka chwil, a mimo tego ich wykorzystanie zapewnia staranne podlanie gruntu.

Zastanawiasz się, jak zrobić naziemny system nawadniania? Przeczytaj artykuł: Nawadnianie ogrodu – prosty system w 3 krokach!

system nawadniający z zamontowanym zraszaczem obrotowym
Nawadnianie systemowe – Zraszacz obrotowy

Kiedy wybrać naziemny, a kiedy podziemny system nawadniania?

Podziemne systemy nawadniające mogą wydawać się wygodniejsze w eksploatacji. Jednak ich montaż może wiązać się z koniecznością rozkopania trawnika lub ulubionych rabat kwiatowych. Właśnie dlatego takie instalacje są polecane zwłaszcza tym, którzy urządzają swój ogród od zera. Pamiętaj jednak, że jeśli w przyszłości zdecydujesz się przenieść uprawę warzyw w inne miejsce, a trawnik zechcesz zastąpić basenem, będziesz zmuszony po raz kolejny przeprowadzić prace ziemne.

Pod tym względem instalacje te ustępują systemom naziemnym. Przyłączenie węża do ujścia wody i zamocowanie zraszaczy trwa zaledwie kilka chwil. Elementy te możesz demontować po każdym nawodnieniu upraw lub pozostawić w ogrodzie do kolejnego podlewania. Dlatego, zanim wybierzesz system, który będzie podlewał twój trawnik, rabaty kwiatowe, warzywa, dobrze zastanów się, jakie rozwiązanie sprawdzi się w twoim przypadku.