Nawadnianie szklarni: jak zrobić prosty system kropelkowy?

Data dodania: 2022-04-11

Uprawiane w szklarni kwiaty, warzywa i owoce dobrze rosły potrzebują, aby je starannie pielęgnować, a przede wszystkim regularnie podlewać. Istnieje sposób na to, by ułatwić sobie to zadanie. Jest nim nawadnianie szklarni systemem kropelkowym. Dzięki niemu uprawy dostaną tyle wody, ile potrzebują, a Ty będziesz mógł cieszyć się zjawiskowo kwitnącymi kwiatami i bogatymi zbiorami.

Nawadnianie szklarni co to jest system nawadniania kropelkowego?

Nawadnianie szklarni systemem kropelkowym pozwala regularnie dozować roślinom odpowiednią porcję wody. Jest to system, który przebiega pod ziemią lub tuż nad gruntem. Budowa oraz zasada działania nie jest skomplikowana.

nawadnianie szklarni systemy nawadniania kropelkowego

Kroplowniki umieszcza się tuż przy roślinach, dlatego korzenie efektywnie pobierają wodę. Ponadto nawadnianie z wykorzystaniem tego systemu minimalizuje ryzyko przelania upraw. Kroplowniki dozują wodę małymi porcjami, w postaci kropelek.

System sprawdzi się w szklarni oraz w tunelu foliowym. Ale nawadnianie kropelkowe coraz częściej wykorzystuje się pod gołym niebem, a nawet na tarasach. Chcąc zastosować taką technologię we własnym ogrodzie, można zdecydować się na taśmy, linie albo węże kroplujące.

nawadnianie szklarni oszczędne systemy nawadniania dla twojej szklarni

Jakie zalety ma nawadnianie kropelkowe?

Szklarnie umożliwiają roślinom i warzywom szybszy wzrost, warto więc zamontować system podlewania. W szklarni i tunelu foliowym dobrze sprawdzi się nawadnianie kropelkowe. Docenia się je ze względu na:

  • prostotę – jego stworzenie nie jest ani kosztowne, ani czasochłonne. Ponadto wykonanie takiej konstrukcji w szklarni jest dość łatwym zadaniem,
  • efektywność – rośliny są regularnie podlewane właściwą ilością wody,
  • funkcjonalność – decydując się na taki system, nie będziesz musiał każdego dnia odwiedzać swoich upraw z konewką czy wężem. Ponadto nawadnianie kropelkowe pozwala ograniczyć zużycie wody związane z podlewaniem,
  • dobry wpływ na rośliny – w związku z tym, że woda jest dozowana tuż przy gruncie, blisko roślin, liście nie zostają zmoczone. Dlatego nawadnianie kropelkowe pomaga zapobiec wystąpieniu chorób grzybiczych.

Nawadnianie szklarni jak stworzyć prosty system kropelkowy?

Aby podlewać w ten sposób swoje uprawy, można kupić gotowy zestaw do stworzenia systemu. Jest to wydatek ok. 100 zł – jego montaż oznacza jednak sporo korzyści.

nawadnianie szklarni systemy nawadniania możesz wykorzystać wszędzie

Najprostszy system nawadniania kropelkowego składa się z:

  • reduktora ciśnienia wody – montuje się go na kranie, aby zmniejszyć ciśnienie wody i umożliwić jej stopniowe dozowanie do gruntu,
  • szpilek – należy wbić je w ziemię ziemi, wzdłuż rabat, grządek, aby podtrzymywały przewód kroplujący,
  • linii kroplującej – umieszcza się ją w otworach, którymi zakończone są szpilki. Dzięki temu jest stabilnie osadzona w gruncie.

Aby stworzyć taki system, wystarczy wyznaczyć miejsce, gdzie ma przebiegać przewód kroplujący, umieścić przy gruncie kilka elementów i podłączyć linię do ujęcia wody. Nie jest to skomplikowane zadanie – mimo tego nawadnianie kropelkowe znacznie ułatwia pielęgnację roślin uprawianych w szklarni.