Nawadnianie ogrodu — prosty system w 3 krokach!

Data dodania: 2022-03-14

Kwitnące rośliny, soczyście zielona trawa, dorodne warzywa i owoce to marzenie każdego ogrodnika. Podstawą pielęgnacji ogrodu i zabiegiem gwarantującym prawidłowy wzrost roślin jest nawadnianie ogrodu. Aby ułatwić sobie to niekiedy żmudne zadanie, warto zainwestować w praktyczne akcesoria ogrodowe – pozwolą Ci one stworzyć funkcjonalny system nawadniania!

1. Zrób dobry plan na nawadnianie ogrodu

Przygotuj papier milimetrowy, który ułatwi Ci narysowanie całego systemu nawadniającego. Zaznacz na nim miejsca, które wymagają nawadniania – czyli rabaty kwiatowe, trawnik i teren, na którym powstanie np. warzywniak. Weź pod uwagę to, gdzie znajduje się ujęcie wody, a następnie wyznacz punkty, w których umieścisz zraszacze wody.

nawadnianie ogrodu - praktyczny niebieski wózek na kółkach na waż ogrodowy

2. Wybierz niezbędne akcesoria

Wygodny system nawadniania nie musi być skomplikowany, jednak trzeba zastosować w nim funkcjonalne rozwiązania. Aby podlewanie zieleni nie sprawiało Ci problemu, wybierz:

Musi mieć on właściwą długość. Wybierz taki model, który pozwoli Ci dotrzeć do wszystkich zakątków ogrodu. Możesz też kupić krótsze węże, które następnie będziesz łączył ze sobą przy pomocy szybkozłączy.

Przeczytaj również artykuł: Jak wybrać trwały wąż do podlewania ogrodu?

  • wybierz przyłącze, które pozwoli Ci podłączyć wąż do ujęcia wody

Warto wybrać model uniwersalny, aby mieć pewność, że będzie pasował on do ujęcia znajdującego się w Twoim ogrodzie.

Warto zainwestować w rozdzielacze, zegary, a także w zraszacze, które mogą działać na kilka sposobów. Używając ich, możesz lekko zraszać rabaty kwiatowe delikatną mgiełką lub podlewać zieleń silniejszym strumieniem wody.

nawadnianie ogrodu - kobieta podlewająca rośliny wężem ogrodowym

Ci, którzy chcą, aby system nawadniania wyręczył ich w pielęgnacji, mogą wybrać zraszacz pulsacyjny, który sprawdzi się do podlewania nawet dużych powierzchni – do 300 m2. Ma on plastikową „igłę”, by bez wysiłku wbić go w ziemię.

3. Połącz ze sobą elementy systemu

Przyłącze z gwintem zamontuj przy ujęciu wody, a następnie podłącz do niego wąż ogrodowy. Natomiast do samego węża możesz przyłączyć rozdzielacz. W ten sposób będziesz mógł rozbudowywać swój system, czyli przyłączyć kolejny wąż do:

  • podlewania warzywniaka i rabat kwiatowych – na jego końcu może znaleźć się wybrana końcówka zraszająca;
  • zraszacza wbitego w ziemię – sprawdzi się on zwłaszcza na trawniku i w miejscach, które wymagają dłuższego, obfitego podlewania. Warto połączyć tę część systemu nawadniania z zegarem mechanicznym. Dzięki niemu podlewanie będzie trwało przez określony przez Ciebie czas.

Regularne, odpowiednio obfite podlewanie to klucz do tego, aby ogród zachwycał swoim wyglądem. System nawadniania nie musi być przy tym ani drogi, ani skomplikowany – do jego stworzenia wystarczą złącza, węże, zraszacze  i dobry plan.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Naziemny czy podziemny? Wybieramy najlepszy system nawadniania.