Najlepsze narzędzia do pielęgnacji trawnika

Data dodania: 2023-05-19

Gęsta, zielona murawa rozciągająca się wokół domu może być najlepszą ozdobą ogrodu. Utrzymanie trawnika wymaga jednak regularnej pielęgnacji, która często jest trudnym i czasochłonnym zadaniem. Aby sobie w tym pomóc, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ułatwiające pracę. Dowiedz się, jaki jest wybór narzędzi do pielęgnacji trawnika, i które najlepiej spełnią Twoje potrzeby.

Ciesz się pięknym trawnikiem dzięki narzędziom do jego pielęgnacji!

Trawnik to bardzo ważny element ogrodowego krajobrazu. Bardzo często stanowi tło dla kolorowych kwiatów, krzewów i drzew, natomiast w minimalistycznych ogrodach odgrywa wręcz główną rolę. Bez względu na to, w jakim stylu urządzony jest ogród, trawnik jest jego nieodłączną częścią i ma ogromny wpływ na estetykę całego otoczenia. Z tego względu warto poświęcić trawnikowi nieco czasu i wysiłku, aby był prawdziwą ozdobą ogrodu.

niebiesko szara kosiarka w życiu do pielęgnacji trawnika

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów ułatwiających pielęgnację ogrodu. Narzędzia takie jak: kosiarki spalinowe czy roboty samojezdne nie tylko ułatwiają i przyspieszają pracę, lecz także pozwalają na osiągnięcie spektakularnych efektów, które byłyby bardzo trudne do wypracowania bez ich pomocy. Focus Garden oferuje bardzo szeroki wybór różnych narzędzi do pielęgnacji ogrodu. W zależności od swoich potrzeb możesz wybierać między nowoczesnymi kosiarkami spalinowymi, kosiarkami automatycznymi, podkaszarkami elektrycznymi lub akumulatorowymi.

Przeczytaj artykuł: Aeracja trawnika: jak wygląda i kiedy należy ją wykonać?

Kosiarki: ręczne, spalinowe, automatyczne czy podkaszarki?

Kosiarki to najbardziej podstawowe narzędzia do pielęgnacji trawnika. Ich główną funkcją jest przycinanie trawy na równą wysokość, co ma kluczowe znaczenie w estetyce trawnika. Istnieją różne rodzaje kosiarek. Dzieli się je głównie na ręczne, spalinowe i automatyczne. Urządzenia te różnią się metodą działania i obsługą. W zależności od wielkości ogrodu, dostępnego budżetu i preferencji można wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt.

Kosiarki ręczne

Kosiarki ręczne to najprostsze urządzenia do koszenia trawy. Nie wymagają zasilania prądem ani paliwem, bo są wprawiane w ruch jedynie siłą naszych mięśni. Ich obsługa wymaga dużego wysiłku, szczególnie w przypadku długiej i gęstej trawy. Właśnie z tego względu kosiarki ręczne mogą znaleźć zastosowanie jedynie na bardzo małych trawnikach.

Kosiarki spalinowe

Kosiarki spalinowe, jak łatwo się domyślić, wykorzystują silnik spalinowy do napędzania noża tnącego. Dzięki temu ich obsługa nie wymaga użycia dużej siły. Wystarczy pchać kosiarkę niczym wózek. W przeciwieństwie do kosiarek ręcznych dobrze sprawują się na gęstych trawnikach. Są one wydajne i mogą skosić dużą powierzchnię. Kosiarki spalinowe możemy kupić w różnych rozmiarach i mocach, więc łatwo wybierzemy model idealnie skrojony pod nasze potrzeby. Większość wariantów tych kosiarek jest wyposażona w system zbierania trawy, co ułatwia utrzymanie trawnika w czystości.

Aby kosiarka spalinowa dobrze pełniła swoją funkcję, należy odpowiednio o nią dbać. Te urządzenia wymagają regularnej wymiany oleju, czyszczenia filtrów i regulacji oraz ostrzenia noża tnącego. Konserwacja kosiarki spalinowej nie jest jednak skomplikowana, a czas jej poświęcony z pewnością zostanie wynagrodzony równym i czystym trawnikiem.

Kosiarki automatyczne

Automatyczne kosiarki, zwane również robotami samojezdnymi, to nowoczesne urządzenia, działające na baterię lub akumulator. Kosiarki automatyczne poruszają się samodzielnie, bez konieczności ciągłego nadzoru ze strony użytkownika. Obszar pracy kosiarki wyznacza przewód graniczny dołączony do zestawu razem z kosiarką. Można go dowolnie ułożyć, np. w taki sposób, aby kosiarka nie zniszczyła roślin. Roboty koszące, mogą mieć trudności z pracą na nierównym i stromym terenie oraz w miejscach, gdzie znajduje się dużo kwiatów, drzew i kamieni. Jeśli jednak jesteś posiadaczem minimalistycznego ogrodu, kosiarka automatyczna może być najlepszym wyborem. Dobrym przykładem wysokiej jakości kosiarki automatycznej będzie model 2.9 Ah YF-RNX100I marki YARD FORCE.

Kosiarka automatyczna 2.9 Ah Yard Force YF-RNX100I

Nowoczesne kosiarki automatyczne obsługuje się już za pomocą aplikacji. To naprawdę wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku związanego z pielęgnacją ogrodu. Wysokiej jakości kosiarki automatyczne posiadają czujniki antykolizyjne, które zapewniają bezpieczeństwo pracy kosiarki. Roboty samojezdne posiadają jeszcze wiele innych zalet, m.in. są bardziej ekologiczne od kosiarek spalinowych i nie generują hałasu. Ponadto bardzo często są one wyposażone w systemy chroniące przed kradzieżą. Są znacznie mniejsze i bardziej poręczne od spalinowych, więc łatwiej jest je przenosić i przechowywać.

Podkaszarki

W niektórych przypadkach, oprócz typowej kosiarki, konieczny może być zakup dodatkowego sprzętu w postaci podkaszarki. Podkaszarki to stosunkowo małe urządzenia, napędzane elektrycznie lub za pomocą akumulatora. Służą do koszenia trawy w trudniej dostępnych miejscach, np. przy krawężnikach czy między drzewami. W bogato ustrojonych ogrodach podkaszarki mogą bardzo poprawić wygląd trawnika. Jeśli szukamy budżetowego rozwiązania tego typu, warto zastanowić się nad zakupem modelu 250W YF-ETU24 marki YARD FORCE.

Jeśli nie wiesz na jakie narzędzia się zdecydować warto poznać wady i zalety. Przeczytaj artykuł: Elektronarzędzia ogrodowe: jakie są zalety i wady?