Najczęstsze choroby trawy: objawy i sposoby zwalczania

Data dodania: 2023-01-16

Piękna i soczysta trawa to marzenie każdego właściciela ogrodu. Niestety trawnik jest podatny na różnego rodzaju choroby, które są powodowane przez grzyby, pleśnie i szkodniki. Samo koszenie i regularne podlewanie nie wystarczy, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Jak rozpoznać i leczyć najczęstsze choroby trawy? Sprawdź!

Najczęściej występujące choroby trawnika

Trawnik to ważny element ogrodu, który pozytywnie wpływa na estetykę i wygląd przestrzeni zielonej. Jednak jest też bardzo podatny na choroby, które mogą negatywnie wpływać na jego wygląd i kondycję. Poznaj najczęstsze choroby trawy i sposoby ich zwalczania.

1. Rdza trawy

To choroba wywoływana przez grzyby z rodzaju Puccinia. Atakuje nie tylko trawniki, ale też rośliny podobne do traw. Rozwojowi rdzy trawy sprzyja wilgotna i ciepła pogoda. Wywołujące ją grzyby przenoszone są przez wiatr oraz skażone narzędzia do pielęgnacji trawy. Do rozwoju choroby przyczynia się też nadmierne nawadnianie, koszenie trawnika na zbyt krótką długość a także zanieczyszczenie gleby.

Sprawdź czy popełniasz te podlewając trawnik: Nawadnianie trawnika – 5 najpopularniejszych błędów

żdźbła trawy z brązowymi plamami na liściach
Rdza trawy

Objawy choroby

Rdza objawia się pojawieniem na liściach i pędach trawy plam o brązowym lub czerwonawym zabarwieniu. Brak odpowiedniego leczenia zainfekowanej trawy powoduje osłabienie i wysychanie a ostatecznie zamieranie liści i pędów.

Sposób zwalczania

 W celu zapobiegania rozwojowi rdzy trawy należy w pierwszej kolejności ograniczyć wilgotność i zastosować odpowiedni drenaż gleby. Regularnie kosić trawnik, ale nie rzadziej niż co 3 tygodnie na długość ok 3-4 cm.  W przypadku, kiedy choroba już zaatakowała trawę trzeba jak najszybciej usunąć i zniszczyć zainfekowane skupiska roślin. Następnie zastosować środki grzybobójcze tzw. fungicydy.  Ich działanie polega na skutecznym niszczeniu powstałych skupisk grzybów, hamowaniu rozwoju i zapobieganiu dalszemu rozprzestrzenianiu się grzyba. W trakcie zwalczania rdzy trawy zaleca się też wzmacnianie jej poprzez odpowiednie nawożenie. Podniesie to odporność roślin i zwiększy zdolność do radzenia sobie z chorobami.

2. Pleśń śniegowa

Choroba grzybowa, która atakuje trawy i jest szczególnie powszechna w okresie jesiennym i zimowym. Powodują ją grzyby z rodzaju Microdochium, które rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Grzyby te bardzo osłabiają źdźbła trawy, co ostateczni prowadzi do zamierania rośliny.

fragment trawy zainfekowany chorobą nazywaną pleśnią śniegową
Fragment trawnika pokryty pleśnią śniegową

Objawy choroby

Pleśń śniegowa objawia się białymi lub szarymi plamami na liściach trawy, które z czasem stają się brązowe. Choroba ta jest wywoływana przez grzyby z rodzaju Microdochium, które rozwijają się w wilgotnych i ciepłych warunkach. Pleśń śniegowa może prowadzić do osłabienia zamierania trawy. dlatego ważne jest, aby odpowiednio szybko ją zwalczyć.

Sposób zwalczania

Pleśń śniegowa to choroba, która atakuje o okresie jesienno-zimowym, dlatego ważne jest, aby chronić trawnik przed mrozem i przemarznięciem. W tym czasie dobrze jest też kontrolować wilgotność i zapewnić trawie odpowiednią wentylację. Z uwagi na częste powiązanie pleśni śniegowej z innymi chorobami oraz szkodnikami, warto podtrzymywać dobre praktyki pielęgnacyjne i regularnie monitorować stan trawy. Jeśli trawnik został już zaatakowany przez grzyby konieczne będzie użycie fungicydów. Środki grzybobójcze zwalczą pleśń ale mogą być szkodliwe dla innych roślin i zwierząt. Dlatego stosuj je zawsze z załączoną instrukcją i zaleceniami producenta. 

3. Czarcie kręgi

Czarcie kręgi to grzybicza choroba trawy, która może prowadzić do zniszczenia nawet całego trawnika. Kręgi powstają w wyniku aktywności rozwijających się w glebie grzybów. Wpuszczając do gleby toksyny, powodują one niedobór wody i składników odżywczych. W efekcie rośliny rosną mniejsze, mają jaśniejszy kolor liści i słabiej rosną. Często jedynym ratunkiem jest po prostu wymiana całego trawnika.

Choroba trawy – Czarcie kręgi

Objawy choroby:

Choroba objawia w postaci kręgów, w obrębie których trawa jest niższa, jaśniejsza i mniej bujna. W pierwszym okresie rozwoju kręgi mogą być niewidoczne lub pojawiają się jako mała kępka traw o silnym zabarwieniu. Wraz z rozwojem choroby kręgi powiększają się osiągając średnicę nawet kilku metrów. Dzieje się tak do momentu aż grzyby nie napotkają przeszkody np. krawężnika albo ściany budynku.  Czarcie kręgi to zmora starszych trawników, które były niewłaściwie pielęgnowane.

Sposoby zwalczania:

Rozwojowi czarcich kręgów można zapobiec już w momencie zakładania trawnika. Przed wysianiem nasion trawy należy dokładnie oczyścić glebę ze wszystkich zdrewniałych elementów, które w przyszłości mogłyby gnić, co bardzo sprzyja rozwojowi grzybów. Kiedy choroba już niestety się pojawi to należy regularnie przeprowadzać wertykulację i aerację trawnika.

Jeśli niewiele wiesz o aeracji trawnika przeczytaj artykuł: „Aeracja trawnika: jak wygląda i kiedy należy ją wykonać?”

Obserwacja trawnika i usuwanie na bieżąco martwych fragmentów trawy oraz grzybów zahamuje rozprzestrzenianie się choroby. Innym sposobem jest wykorzystanie środków chemicznych (fungicydów). Zabijają one grzyby chwastobójcze ale niestety są skuteczne tylko w początkowym stadium. Kiedy znaczna powierzchnia trawnika została już zainfekowana zostaje wymiana uprawy na taką, która jest mniej podatna na choroby.

4. Brunatna plamistość trawy

Plamistość brunatna to powodowana przez różnego rodzaju grzyby choroba traw.  Jest to bardzo popularna choroba trawy jednak w porę nieleczona może spowodować całkowite zniszczenie trawnika. Rozwojowi choroby sprzyja nadmiar cienia oraz każdorazowe, niskie koszenie. Jak każda choroba grzybicza brunatna plamistość traw rozwija się w warunkach ciepłych i wilgotnych. Niebezpieczne jest również zbytnie i jednostajne nawożenie trawnika środkami z azotem.

Brunatna plamistość trawy

Objawy choroby:

Trawa na plamistość brunatną może zapaść o każdej porze roku. Zainfekowana roślina zaczyna brązowieć. Niekiedy kolor jest tak intensywny, że źdźbła zaczynają barwić się na czerwono. Z czasem trawa zamiera.

Sposoby zwalczania:

Sposoby zwalczania brunatności plamistej trawy zależą od stopnia zaawansowania choroby oraz rodzaju trawy. Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki choroby przy następnym koszeniu należy podnieść wysokość ( szczególnie w miejscach zacienionych). Zmniejszyć ilość azotu w nawozie a zwiększyć dawkę potasu. We wczesnym stadium choroby regularna aeracja i wertykulacja trawnika oraz usuwanie wszelkich zaległości zahamuje rozwój i rozprzestrzenianie się grzybów. Jeżeli brunatność postępuje warto sięgnąć po fungicydy takie jak: tradimenol lub tebuconazol.

Choroby trawnika – podsumowanie

Choroby trawy mogą być spowodowane przez różne czynniki. Nie tylko grzyby wywołują choroby traw. Niektóre gatunki są też bardzo podatne na bakterie, wirusy, a także nieodpowiednie warunki uprawy. Prawidłowe rozpoznanie choroby jest kluczowe do wyboru odpowiedniego leczenia. Ochrona przed chorobami może obejmować regularne monitorowanie roślin, unikanie nadmiernego nawożenia azotem i utrzymywanie odpowiedniej wilgotności podłoża.