Minimalistyczna aranżacja: urządzamy nowoczesny ogród!

Data dodania: 2022-06-13

Starannie zaplanowany, uporządkowany, pełen prostych form i stonowanych barw – taki jest ogród minimalistyczny. Dzięki takiej nowoczesnej aranżacji możesz stworzyć eleganckie, a zarazem komfortowe miejsce do wypoczynku dla całej rodziny. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci wprowadzić do ogrodu minimalistyczny szyk!

Zieleń w nowoczesnym ogrodzie

Taki ogród nie powinien być przytłoczony nadmiarem barw. Dlatego urządzając go, nie wybieraj kwiatów w różnych kolorach tęczach. Postaraj się, aby z zielenią drzew, trawnika kontrastowały jeden albo dwa odcienie.

W minimalistycznym ogrodzie sprawdzą się krzewy, które można łatwo formować i nadawać im regularną formę. Takie są np. bukszpany i cisy. Zamiast różnokolorowych kwiatów postaw na trawy ozdobne – ostnice, bambusy, miskanty chińskie. Ogrodową zieleń doskonale uzupełnią miniaturowe drzewa – owocowe, iglaki czy klony palmowe z efektownie wybarwionymi liśćmi.

Taras i alejki

W minimalistycznym ogrodzie powinny panować spokój i harmonia. W związku z tym zrezygnuj z kolorowych płytek na taras, mozaik, na rzecz spokojnych, naturalnych odcieni.

Tarasowy podest może zostać wykonany z kamiennych lub betonowych płyt. Takie surowe materiały harmonijnie komponują się z zielenią trawnika, drzew i krzewów. Jeśli jednak chciałbyś nieco ocieplić wygląd ogrodu, na tarasie ułóż deski z drewna egzotycznego.

Zadbaj o przejrzysty układ ścieżek ogrodowych. Starannie wykończ je obrzeżem, aby były wyraźnie oddzielone od trawnika. Alejki także powinny powstać z betonowych lub kamiennych płyt.

Jakie meble wybrać do surowo zaaranżowanego ogrodu?

Aby minimalistyczny ogród był oazą spokoju i miejscem, gdzie można solidnie wypocząć, zainwestuj w wygodne fotele, kanapę, narożnik, stolik kawowy, zestaw jadalniany. Pamiętaj, aby meble te miały prostą formę i by wyróżniała je stonowana kolorystyka. Sprawdzi się zwłaszcza wyposażenie z:

  • technorattanu , którego struktura jest odwzorowaniem naturalnej, rattanowej plecionki;
  • gładkich tworzyw sztucznych;
  • naturalnego drewna specjalnie zabezpieczonego przed wilgocią.

Warto zainwestować także w stoły, których blat jest wykończony szkłem hartowany. Idealnie gładka, połyskliwa powierzchnia podkreśli minimalistyczną aranżację ogrodu.

Nowoczesne oświetlenie i dodatki

Ogród to idealne miejsce do spędzania długich, letnich wieczorów. To właśnie wtedy przydadzą się lampy, które oświetlą przestrzeń i wprowadzą magiczny nastrój.

W surowej aranżacji sprawdzi się oświetlenie ogrodowe  od producenta Nowodvorski. Są to lampy w kształcie brył geometrycznych. Na taras możesz wybrać np. dużą kulę lub efektowny sześcian.

Mimo tego, że minimalistyczny ogród jest dość ascetyczny, to można pozwolić sobie, aby umieścić w nim kilka subtelnych, dekoracyjnych dodatków. Mogą to być np.:

  • wiszące i stojące doniczki z technorattnu;
  • duże, stojące podświetlane donice – są one przeznaczone do tego, aby ustawiać je na ziemi. Mają prostą formę, ale dzięki temu, że są jednocześnie źródłem światła, szczególnie przykuwają wzrok.

W nowoczesnym, minimalistycznym ogrodzie jest zielono, a przestrzeń jest zaaranżowana dość surowo, ale harmonijnie i wygodnie. To właśnie dlatego może być on elegancki, a jednocześnie stanowić komfortową strefę relaksu.