Marzec w ogrodzie: poradnik działkowicza

Data dodania: 2022-03-03

W marcu każdy ogrodnik ma duże pole do popisu – wraz z nadejściem wiosny obowiązków przybywa, a zieleń wymaga troskliwej pielęgnacji. Mimo tego, że w tym miesiącu zakwitają pierwsze kwiaty, zdążysz jeszcze zacząć uprawiać wiele gatunków roślin. Marzec to też ostatni dzwonek, aby uporządkować ogród i wyjąć z garażu część mebli ogrodowych. Sprawdź jak powinien wyglądać marzec w ogrodzie.

marzec w ogrodzie do czynnosci w ogrodzie nalezy grabienie lisci

Marzec w ogrodzieporządki i przycinanie drzew

W marcu powinieneś dokładnie wygrabić trawnik, pozbyć się zalegających na nim zeschniętych liści i igliwia. Oprócz tego w tym miesiącu należy zatroszczyć się o betonowe czy kamienne ścieżki oraz taras. Powierzchnie takie trzeba zamieść, a następnie warto wyczyścić je myjką ciśnieniową. Można też spróbować pozbyć się zabrudzeń przy pomocy ostrej szczotki oraz roztworu wody i płynu do mycia naczyń.

W tym miesiącu warto sprawdzić, w jakiej kondycji są drzewa:

  • przyjrzyj się, w jakim stanie jest ich kora – jeśli popękała, należy jak najszybciej wyleczyć takie rany. Służą do tego specjalne maści ogrodnicze,
  • oceń, czy konary drzew są zdrowe – jeśli pojawiły się na nich zgrubienia, narośla lub jeżeli znajdują się na nich głębokie rany, najprawdopodobniej zaatakował je rak bakteryjny drzew owocowych. Takie pędy należy przyciąć powyżej miejsca zakażenia.

Ponadto w marcu należy obowiązkowo przyciąć drzewa i krzewy sadzone jesienią. Takiego zabiegu pielęgnacyjnego wymagają: agrest, maliny, porzeczki, grusze, śliwy. W tym czasie zaleca się także przerzedzenie koron innych drzew. Dzięki temu młode liście, owoce i kwiaty będą miały zapewniony lepszy dostęp do światła.

marzec w ogrodzie wiosna to czas kiedy zakwitają tulipany

Uprawa kwiatów ozdobnych i warzyw

Jeśli marzec jest ciepły, można zdjąć z roślin okrycia zimowe. Jest to też dobry moment na to, aby przyciąć krzewy ozdobne, a w tym np. róże. Ponadto już na początku wiosny można sadzić pod gołym niebem pierwsze rośliny odporne na mróz – należą do nich: dzwonki karpackie, orliki, astry alpejskie, a także słoneczniki. Należy też zadbać o rośliny cebulowe, które zdążyły już zakwitnąć. Warto nawozić je preparatami bogatymi w azot, czyli np. saletrą amonową.

W marcu możesz zagospodarować swój warzywniak. Przygotuj grządki, spulchnij ziemię, pozbądź się chwastów i posadź cebulę, marchew, por, groch, szpinak, koper, rzodkiewki.

Zadbaj o przestrzeń i wygląd ogrodu!

Pierwsze promienie słońca kuszą, aby spędzać czas w otoczeniu coraz bardziej zielonych drzew. Dlatego marzec to najlepszy moment, aby przyjrzeć się swoim meblom ogrodowym, sprawdzić, w jakim są stanie, zreperować je lub skusić się nowe krzesła czy fotele. Wiosenne ogrodowe porządki powinny obejmować też renowację płotów i furtek.

Natomiast jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, możesz zacząć przygotowywać je na sezon. Wyczyść je, zdejmij z niego siatkę (jeśli założyłeś ją jesienią), sprawdź stan filtrów i to, czy pompa wodna działa tak, jak powinna.

W marcu ogrodnika czeka sporo pracy. Jednak wysiłek włożony w ogród zawsze się opłaca. Efektem starannej pielęgnacji zieleni i generalnych porządków jest zachęcająca do wypoczynku przestrzeń, kwitnące kwiaty i bogate W marcu ogrodnika czeka sporo pracy. Jednak wysiłek włożony w ogród zawsze się opłaca. Efektem starannej pielęgnacji zieleni i generalnych porządków jest zachęcająca do wypoczynku przestrzeń, kwitnące kwiaty i własnoręcznie wyhodowane warzywa.

Przeczytaj również artykuł: Rok w ogrodzie – miesiąc po miesiącu.