Maj w ogrodzie: poradnik działkowicza

W maju jest zdecydowanie cieplej niż w kwietniu, a ogród staje się naprawdę kolorowy. Piękna pogoda sprzyja temu, aby jeszcze z większym zapałem pielęgnować zieleń. W tym miesiącu niektóre rośliny mogą dopiero zostać posadzone, a inne zdążyły już przekwitnąć. Oto, czym w maju powinien zająć się działkowicz, aby móc zbierać obfite plony i by ogród prezentował się coraz ładniej!

Prace ogrodowe

W maju temperatury są wyższe, dzięki czemu zieleń rośnie coraz intensywniej. Dotyczy to także glonów, które mogą pojawić się w oczku wodnym. Narażone są na to zwłaszcza małe, płytkie zbiorniki wodne, w których woda szybko się nagrzewa. Aby uniknąć pojawienia się glonów:

  • nie można przekarmiać rybek – pokarm, którego nie zjedzą zwierzęta, staje się pożywką dla glonów,
  • należy zacieniać oczko wodne – dzięki temu woda nie będzie zbyt ciepła.

Natomiast, gdy zauważysz glony w wodzie, jak najszybciej zajmij się ich odławianiem.

Majowa pogoda sprzyja również pojawieniu się szkodników, a w tym mszyc. Dlatego uważnie przyglądaj się, czy na liściach i młodych pędach nie zaczęły żerować kolonie tych owadów. Do walki ze szkodnikami możesz wykorzystać chemiczne preparaty lub naturalne specyfiki – np. wyciąg z cebuli lub z pokrzywy.

W maju w ogrodzie powinny znaleźć się również pułapki na owady. Pozwalają one uchronić się przed inwazją m.in. nasionnicy trześniówki, która atakuje drzewa owocowe.

majówka piknik na trawie

Jak zadbać o kwiaty ozdobne w maju?

Aby w maju rabaty kwiatowe cieszyły oko:

  • przytnij rośliny, które okres kwitnienia mają już za sobą – dotyczy to np. kwitnących w kwietniu forsycji, migdałków, wierzby;
  • już na początku maja posadź bezpośrednio do gruntu nasiona kolorowych roślin jednorocznych – nagietków, maciejek, nasturcji;
  • po „zimnej Zośce”, czyli od 16 maja, zacznij sadzić byliny – mieczyki, dalie, pacioreczniki; jest to też dobry moment, aby w donicach na tarasie czy werandzie znalazły się pelargonie, begonie, fuksje, petunie.

W maju ciągle zwracaj uwagę na temperaturę, jak jest prognozowana na noc. Jeżeli istnieje ryzyko, że może ona spaść poniżej zera, przed przemarznięciem zabezpiecz młode pędy kwiatów. Możesz do tego wykorzystać np. agrowłókninę.

tematyczne przyjęcie w ogrodzie w maju

Warzywniak w maju

Maj to okres, w którym zarówno zbiera się plony, jak i sadzi nowe warzywa. W tym miesiącu możesz cieszyć się samodzielnie wyhodowanym rabarbarem, szczawiem, szparagami. Jeśli w szklarni lub tunelu foliowym hodowałeś rzodkiewkę, cebulę oraz szczypior, to prawdopodobnie w maju warzywa te są już dojrzałe i gotowe do tego, aby je zebrać.

Grunt, na którym powstaną grządki, warto wcześniej użyźnić. W tym celu można zasiać tam żyto, łubin, a kiedy roślin te wyrosną, przekopać ziemię.

W tym czasie możesz posadzić do gruntu:

  • wcześniej wyhodowaną rozsadę pomidorów, ogórków, papryki, selera – należy to jednak zrobić już po „zimnej  Zośce”,
  • nasiona warzyw dyniowatych, marchewki, buraków ćwikłowych, fasolki szparagowej.

Zabezpiecz też swoje uprawy przed ptakami. Aby nie zjadły one zasianych nasion, przy grządkach umieść dziecięce, błyszczące wiatraczki. Powinny one skutecznie odstraszyć ptactwo.

Pielęgnacja trawnika

W maju trawnik może być już soczyście zielony i bardzo efektowny. Aby taki pozostał, nie możesz przestać go pielęgnować.

Im będzie cieplej, tym będzie istniało większe ryzyko pojawienia się chwastów. Powinieneś regularnie, mechanicznie usuwać je z trawnika – np. za pomocą specjalnych wyrywaczy. Ponadto trawę należy kosić przynajmniej raz w tygodniu oraz nawozić ją. Po tym, jak zastosujesz nawóz, dokładnie podlej trawnik.

Jak zatroszczyć się o drzewa owocowe?

Jeśli zdecydowałeś się posadzić młode drzewka, musisz szczególnie zatroszczyć się o ich:

  • podlewanie – jeśli maj okaże się bezdeszczowy, będziesz musiał dodatkowo je nawadniać. Wykonaj wokół nich wgłębienia, do których będziesz mógł wlewać 10 l wody,
  • nawożenie – wykorzystaj do tego nawóz wieloskładnikowy.

W maju usuń też z drzew pąki, które nie rozkwitają i nie rodzą owoców.

Maj to jeden z ulubionych miesięcy działkowiczów – na zewnątrz jest przyjemnie ciepło, a w ogrodzie kwitną drzewa i kwiaty. Dlatego prace ogrodowe zaczynają sprawiać jeszcze więcej przyjemności, a zieleń intensywnie rośnie.