Luty w ogrodzie: poradnik działkowicza

Data dodania: 2022-02-14

Mogłoby się wydawać, że w luty w ogrodzie to czas kiedy niewiele się dzieje. Jednak ten ostatni naprawdę zimny miesiąc to czas, kiedy warto zacząć przygotowywać się do nowego, wiosenno-letniego sezonu. Zieleń i ziemia, które spędziły kilka miesięcy pod warstwą śniegu, lodu i mokrych liści, wymagają nieco troski. Ponadto jest to dobry czas, aby pomyśleć o sadzeniu nowych kwiatów oraz o swoim warzywniaku.

Luty w ogrodzie – zacznij od trawnika

W lutym należy pozbyć się z trawy warstwy śniegu i lodu – zmarzniętą lodową skorupę należy rozbić. Dzięki temu wraz z nadejściem cieplejszych temperatur na trawniku nie pojawi się pleśń śniegowa. Po oczyszczeniu i po wygrabieniu trawy można zastosować nawóz z potasem i fosforem. Ponadto warto dokonać aeracji trawnika. Jest to zabieg, który polega na nakłuwaniu darni specjalnymi narzędziami ogrodniczymi, aby ją rozpulchnić. Dzięki temu trawnik będzie w lepszej kondycji, a źdźbła będą szybciej rosły.

przykryta warstwą śniegu i lodu trawa z zamarzniętym pomarańczowym liściem
Trawnik w lutym w ogrodzie

Jeśli chcesz przeprowadzić aerację trawnika koniecznie przeczytaj Aeracja trawnika: Jak wygląda i kiedy należy ją wykonać?

Zatroszcz się o drzewa

W pierwszej połowie lutego może być mroźno, dlatego warto regularnie sprawdzać stan osłon na krzewach. Jeśli zauważysz, że zostały one uszkodzone (przez podmuchy wiatru, zwierzęta), jak najszybciej je napraw. W przeciwnym razie niskie temperatury mogą zaszkodzić roślinom.

Natomiast gdy zrobi się nieco cieplej i termometr będzie wskazywał kilka stopni powyżej zera, warto zająć się przycinaniem drzew i krzewów. Należy usunąć niektóre pędy – zeschnięte, na których są widoczne oznaki chorób oraz takie rosnące do wewnątrz. W lutym trzeba też zadbać o iglaste żywopłoty – muszą zostać one przycięte, zanim pojawią się na nich pąki.

ogrodnik usuwający zeschnięte pędy drzew w celu dalszej ochrony ogrodu w lutym
Usuwanie zeschniętych pędów drzew

Pomyśl o sadzeniu kwiatów

Jeśli chcesz, aby wiosną w twoim ogrodzie było naprawdę kolorowo, już w lutym pomyśl o tym, jakie kwiaty mają cieszyć twoje oczy.

Luty to dobry moment, aby przygotować rozsadę. Do plastikowych pojemników wysyp ziemię i posiej nasiona roślin – begonii, pelargonii, petunii, szałwii, lobelii. Następnie przykryj je cienką warstwą piasku. Rozsadę hoduj na parapecie, w ogrodzie zimowym, na przeszklonej werandzie. Rośliny można przesadzać do gruntu dopiero wtedy, gdy miną przymrozki – zaleca się, aby poczekać z tym do połowy maja.

nasiona kwiatów wysypane na drewnianym stole przygotowane do rozsady w lutym
Luty w ogrodzie – kwiaty

Luty w ogrodzie to czas kiedy należy zaplanować uprawę warzyw

W lutym można przygotować rozsadę młodych warzyw, czyli pora, cebuli, sałaty, selera. Jest to też odpowiednia pora, aby pomyśleć o uprawie pomidorów. Mimo że warzywa te będą dojrzałe dopiero latem, to już zimą należy zacząć je uprawiać w kiełkowniku. Pod koniec lutego warto też zrobić porządki na grządkach – usunąć z nich suche liście i przygotować pod uprawę warzyw. Koniec zimy to czas, w którym należy przemyśleć to, jak ogród ma prezentować się wiosną i latem. Jest to też ostatni dzwonek na rozpoczęcie uprawy nowych kwiatów i warzyw.