Lipiec w ogrodzie: poradnik działkowicza

Data dodania: 2022-07-01

Lipiec to miesiąc upałów, co kusi do słodkiego lenistwa w otoczeniu zieleni. Jednak i w tym miesiącu ogrodnik powinien zmobilizować się do pracy. Czekają na niego wymagające pielęgnacji rośliny ozdobne, trawnik, a także grządki i rabaty kwiatowe. Sprawdź, co możesz zrobić w ogrodzie w lipcu, aby prezentował się on jeszcze piękniej!

Zadbaj o trawnik i oczko wodne

Oczko wodne dodaje uroku ogrodowi, ale w najgorętszych miesiącach wymaga szczególnej uwagi. Wysokie temperatury powodują, że w wodzie intensywnie rozwijają się glony. Aby do tego nie doszło, przy oczku należy zainstalować specjalne, czyszczące filtry. Ponadto trzeba uważać, aby nie przekarmiać pływających w nim rybek – w przeciwnym razie nadmiar pokarmu będzie zalegał na dnie zbiornika, co może przyczynić się do wzrostu glonów.

Jeśli jednak pojawią się one w wodzie, do walki z nimi można wykorzystać dostępne w sklepach preparaty. Należy wybierać środki przeznaczone wyłącznie do oczek wodnych, czyli takie, których stosowanie nie zagrozi żyjącej w nim faunie i florze.

Jeśli w lipcu będzie wyjątkowo upalnie i wystąpią susze, trawnik podlewaj codziennie, a najlepiej pomyśl nad założeniem prostego systemu nawadniania. Pamiętaj również, aby noże kosiarki ustawić nieco wyżej. Źdźbła nie mogą być przycięte zbyt krótko, gdyż mogłoby to narazić ich korzenie na przesuszenie.

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych w lipcu

Jeżeli w poprzednich miesiącach troszczyłeś się o drzewa i krzewy, to lipiec będzie dla ciebie wyjątkowo miłym miesiącem. Jest to czas obfitych zbiorów większości owoców – moreli, wiśni, czereśni, malin, truskawek, agrestu, porzeczek, borówek. Po ich zebraniu czekają na ciebie kolejne obowiązki:

  • zadbaj o truskawki – usuń znajdującą się wokół nich starą ściółkę, chwasty oraz przytnij liście na wysokości 6 cm nad ziemią; natomiast jeśli krzaczki mają już więcej niż 4 lata, wykop je, a w przyszłym sezonie posadź nowe sadzonki;
  • przytnij grusze, jabłonie, wiśnie, czereśnie;
  • zajmij się winogronem – aby niedługo pojawiły się na nim grona, przytnij nieowocujące pędy.

Jak dbać o rośliny ozdobne w lipcu?

W lipcu na rabatach kwiatowych jest niezwykle kolorowo i możesz cieszyć oko widokiem rosnących roślin. Nie zapomnij jednak, aby usuwać przekwitłe kwiatostany i regularnie podlewać kwiaty – zwłaszcza w czasie upałów. Aby ziemia dłużej zachowywała wilgoć, to zanim zaczniesz ją nawadniać, spulchnij glebę.

Przyglądaj się też roślinom pod kątem tego, czy nie pojawiły się na nich szkodniki. Lubią one żerować zwłaszcza na spodniej części liści. Jeśli hodujesz złocienie, powojniki, dalie, to mogą pojawić się na nich skorki, znane także jako szczypawice. Aby się ich pozbyć, przy zaatakowanych roślinach postaw na noc odwrócone doniczki wypełnione słomą. Taka pułapka skutecznie przyciągnie te szkodniki.

Warzywniak w lipcu

W tym miesiącu najważniejszym elementem pielęgnacji grządek jest ich nawadnianie. Dużo wody potrzebują zwłaszcza warzywa kapustne, dyniowate i fasola. Oprócz tego jest to najlepszy czas, aby wysiać szpinak, koper włoski oraz umieścić w gruncie rozsadę brukselki i kalafiora.

W lipcu będziesz cieszył się także zbiorem plonów. Będziesz mógł zebrać marchew, pietruszkę, por, wczesne, letnie brokuły, bób i fasolkę szparagową. Obowiązkowo trzeba także zerwać liście ziół – w przeciwnym razie lada moment stracą one swój aromat.

Nawet jeśli w lipcu udzieli ci się wakacyjny nastrój, nie zapominaj o swoim ogrodzie. Ze względu na wysokie temperatury, dojrzewające warzywa, owoce wymaga on regularnego doglądania.