Kwiecień w ogrodzie: poradnik działkowicza

Data dodania: 2022-04-01

W kwietniu w ogrodzie czuć wiosnę – jest w nim zielono i coraz bardziej kolorowo. Jednak działkowicz ciągle ma pełne ręce roboty. Musi zadbać o rośliny ozdobne, zatroszczyć się o trawnik, drzewa i warzywne grządki. Podpowiadamy, jakie prace należy wykonać w kwietniu, tak, aby już niedługo ogród był pełen kwitnących kwiatów, soczystych owoców i smacznych warzyw!

Pielęgnacja trawnika i kwiatów w kwietniu

W kwietniu trawa zaczyna dość szybko rosnąć, ale na trawniku pojawiają się też pierwsze chwasty. Dlatego trzeba zająć się zarówno jego koszeniem, jak i odchwaszczaniem. Jeśli chwastów jest niewiele, można usunąć je ręcznie. Jednak jeżeli pojawiło się ich więcej, warto zastosować herbicydy. W tym miesiącu należy też zająć się nawożeniem trawy.

Kwiecień to czas kwitnienia kwiatów

Aby kwitnące rośliny mogły niedługo rozwinąć pąki, należy:

  • zdjąć maty, osłony i rozkopać kopczyki, które chroniły kwiaty przed zimowym mrozem,
  • nawieźć ziemię – jeżeli zupełnie rozmarzła. Tylko wtedy nawóz będzie miał szansę wniknąć w głąb gleby,
  • przyciąć krzewy ozdobne,
  • posadzić rozsadę bratków oraz cebulki roślin, które zakwitną dopiero latem.

Kwiecień to dobry czas, aby zająć się zielenią przy oczku wodnym. Jeśli chcesz zapobiec pojawianiu się glonów na tafli wody, zasadź moczarki i rogatki. Ponadto przytnij pędy roślin wodnych zasadzonych w poprzednim sezonie.

Jak zadbać o drzewa i sadzonki owocowe w kwietniu?

artykuły do przycinania krzewów i drzewek

Kwiecień to ostatni dzwonek, aby przyciąć drzewa, a zwłaszcza morele i brzoskwinie. To samo należy zrobić z winoroślą. W tym miesiącu trzeba też zatroszczyć się o ochronę jabłoni przed szkodnikami. W tym celu stosuje się specjalne opryski. Zastosowanie fungicydów interwencyjnych to sposób na to, aby uchronić to drzewo przed atakiem mączniaków i parchów.

Ponadto, kiedy tylko w sklepach pojawią się sadzonki owoców, warto je kupić i od razu je posadzić. Zatroszcz się również o zeszłoroczne poziomki i truskawki – usuń z nich stare liście, a jeśli kwiecień jest suchy i bezdeszczowy, podlewaj je.

tulipany  i bazie

Warzywniak w kwietniu

W tym miesiącu nadal można sadzić marchewkę, rzodkiewkę, kapustę. Oprócz tego warto też zacząć hodować rozsadę brokułów, kukurydzy, szparagów, sałaty rzymskiej i masłowej. Natomiast bezpośrednio do gruntu można zasiać nasiona buraków ćwikłowych, kalarepy, czosnku, dymki, słonecznika.

W kwietniu można zacząć uprawiać patisony, ogórki, cukinie. Trzeba je jednak wysiać do skrzynek i w tym miesiącu hodować je w domu lub w cieplej szklarni – sadzonki powinny trafić do gruntu na przełomie maja i czerwca.

Sadzenie sadzonek do ziemi

Kwiecień to pracowity miesiąc dla działkowicza. Jednak już wtedy gołym okiem widać pierwsze efekty prac przeprowadzonych w poprzednich miesiącach.