Balkon to ogród w pigułce. Mimo że jest zdecydowanie mniejszy, to można na nim uprawiać zarówno kwiaty, jak i niektóre warzywa i owoce. Aby miejsce to było kolorowe, pachnące należy zacząć uprawiać zieleń w odpowiednim momencie. Dowiedz się, kiedy sadzić kwiaty balkonowe i stać się właścicielem efektownych okazów roślin!
Co jest niezbędne do uprawy kwiatów na balkonie?
Jeśli balkon to twoje „oczko w głowie”, zanim zaczniesz sadzić na nim rośliny, dobrze się do tego przygotuj. Pamiętaj o tym, aby:
- zdecydować się na sadzenie tylko takich kwiatów, które będą dobrze czuły się na danym balkonie. Niektóre odmiany wolą bardziej nasłonecznione stanowiska, a inne zacienione. Dlatego weź pod uwagę, w którą stronę świata jest skierowany Twój balkon,
- przygotować ziemię – musi to być mieszanka przygotowana z myślą o uprawie balkonowej. Znajduje się w niej skoncentrowana dawka cennych składników odżywczych i pierwiastków, które lubią kwiaty balkonowe
- zgromadzić skrzynki, doniczki, donice stojące.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jakie wyposażenie jest niezbędne do uprawy roślin na balonie?

Kawiaty balkonowe – kiedy rozpocząć uprawę poszczególnych gatunków?
Kwiecień
Uprawę balkonową można zacząć już w kwietniu – należy jednak zachować czujność i uważnie śledzić zmiany temperatury. Jeśli spadnie ona poniżej zera, należy skrzynki czy donice przenieść z powrotem do pomieszczenia. W kwietniu można posadzić astry chińskie, celozję grzebieniastą, cynie czy groszek pachnący.
Maj
W maju, kiedy jest zdecydowanie cieplej, można posadzić na balkonie cały szereg kwiatów. Szczególnie popularne są begonie, które, mimo że nie mają dużych wymagań, to efektownie kwitną. W maju można pomyśleć też o uprawie fuksji oraz petunii.
Czerwiec
Istnieją gatunki, które – mimo że będą zasadzone pod koniec wiosny lub na początku lata – i tak zjawiskowo zakwitną. Czerwiec to ostatnia szansa, aby móc cieszyć się kolorowym balkonem – można wtedy posadzić maciejkę, nasturcję, lwią paszczę, aksamitki.

Warzywa i owoce na balkonie – kiedy je sadzić?
Na balkonie można uprawiać warzywa i owoce, które nie mają dużych brył korzeniowych i które nie potrzebują większego areału do uprawy. Warunki te spełniają m.in. koperek, pietruszka, czosnek, sałata, pomidorki koktajlowe czy truskawka pnąca. Rozsadę warzyw i owoców można przygotować już w marcu – jednak sadzonki powinny znaleźć na balkonie dopiero w drugiej połowie maja, kiedy będzie istniało mniejsze ryzyko przymrozków. Balkon może być kolorowy, pachnący i pełen rozmaitych okazów roślin – aby mógł on zachwycać w sezonie, należy posadzić ulubione kwiaty w odpowiednim momencie.
Kwiaty balkonowe – kiedy siać rośliny jednoroczne?
Rośliny jednoroczne można uprawiać zarówno na balkonie, jak i na rabatach kwiatowych. Mają piękne kolory, ciekawą formę i stanowią efektowną ozdobę. Jednak do ich uprawy należy się przygotować – trzeba je siać w określonym momencie, aby w odpowiednim czasie mogły zakwitnąć i pokazać w pełni swoje walory. Podpowiadamy, kiedy dokładnie trzeba rozpocząć ich uprawę!

Na czym polega specyfika roślin jednorocznych?
Rośliny jednoroczne mają wyjątkowy urok, ale kwitną tylko raz – przez całe swoje życie przechodzą tylko jeden cykl wegetacyjny, a następnie obumierają. Dlatego, aby cieszyć się ich walorami, należy dużo uwagi poświęcić ich uprawie.
Rośliny jednoroczne:
- w zależności od gatunku wysiewa się wprost do gruntu lub najpierw przygotowuje się rozsadę,
- potrzebują dosyć żyznej ziemi – jeśli zamierzasz sadzić nasiona do gruntu, warto nawieźć ją najpierw biohumusem lub nawozem do roślin kwitnących.
Nasiona tych roślin warto kupować ze sprawdzonych źródeł – np. ze sklepów ogrodniczych. Tylko te z nich, które są wysokiej jakości, będą miały największe szanse na wypuszczenie pędów.
Siew roślin jednorocznych – terminy
To, kiedy należy zasiać roślinę jednoroczną, zależy od tego, czy będzie ona najpierw uprawiana w rozsadzie, czy nasiona od razu trafią bezpośrednio do gruntu.
Wysiew bezpośredni do gruntu stosuje się dosyć rzadko. Takie rośliny można zacząć uprawiać już na przełomie marca i kwietnia lub kwietnia i maja:
- przełom marca i kwietnia to czas, kiedy sadzi się czarnuszkę,
- przełom kwietnia i maja to najlepszy moment, aby zasiać cynię, aksamitkę, geodezję, maciejki rezedy.
Należy przy tym pamiętać, aby starannie przygotować dla nich podłoże. Musi być ono rozpulchnione, nawiezione odpowiednimi preparatami, a także oczyszczone z chwastów. Nasiona należy też sadzić w pewnej odległości od siebie – informacje o tym, ile powinna ona wynosić, można znaleźć na ich opakowaniu.
Nieco wcześniej należy rozpocząć wysiew do skrzynek. Już w styczniu można zająć się sianiem nasion begonii, heliotropa, niecierpka, natomiast luty to dobry czas na rozpoczęcie uprawy celozji, koleusa, lobelii, żeniszka i petunii. Maj to idealny moment, aby do skrzynek z ziemią trafiły nasiona cynii. Sadzonki, które są uprawiane w rozsadzie, powinny trafić do gruntu dopiero w drugiej połowie maja.
Rośliny jednoroczne mimo swojego krótkiego życia oczarowują swoim urokiem. Ponadto mają uniwersalne zastosowanie – sprawdzają się na tarasach, balkonach, werandach oraz na rabatach. Mimo że ich uprawa wymaga nieco wysiłku, to efekt w postaci kwitnących kwiatów jest tego wart.