Jesienne przymrozki: jak chronić rośliny przed pierwszym zimnem?

Data dodania: 2022-09-26

Jesienna aura może dawać się we znaki roślinom ogrodowym. Dlatego jeśli nie chcesz, aby pierwsze chłodniejsze dni i przymrozki zaszkodziły uprawianym kwiatom, krzewom ozdobnym, musisz dobrze zabezpieczyć je przed niższymi temperaturami. Dowiedz się, jak chronić rośliny przed zimnem i co można do tego wykorzystać.

Ochrona roślin przed mrozem – które gatunki wymagają pod tym względem szczególnej troski?

Pierwsze przymrozki często pojawiają się tuż po zakończeniu kalendarzowego lata – bywa, że temperatura spada poniżej zera już pod koniec września. Nawet jeśli dni są dość ciepłe, to noce potrafią być wtedy naprawdę zimne. Przymrozki mogą zaszkodzić zwłaszcza gatunkom wieloletnim, a w tym:

 • krzewom ozdobnym – chronić przed mrozem należy zwłaszcza oleandry, róże, hortensje, magnolie i rododendrony;
 • kwiatom jesiennym – astrom, daliom, powojnikom i roślinom wrzosowatym;
 • pnączom – np. glicyniom, bluszczowi;
 • roślinom z krótkim systemem korzeniowym.

Są też gatunki, którym nie wystarczy zapewnienie osłony chroniącej przed mrozem. Niektóre rośliny – surfinie, fuksje, pelargonie – należy przenieść do domu. W innym razie nie przetrwają jesieni i zimy.

Osłona roślin przed mrozem – z czego można ją wykonać?

Jeśli uprawiasz rośliny wrażliwe na zimno, to jeszcze przed wystąpieniem pierwszych jesiennych przymrozków, zadbaj o ochronę przed chłodem ich części podziemnej i naziemnej. Należy chronić zarówno system korzeniowy, jak i łodygę.

Do zabezpieczenia części podziemnej roślin możesz wykorzystać m.in.:

 • słomę;
 • igliwie;
 • korę;
 • suche liście.

Oprócz tego w celu ochrony korzeni przed mrozem można usypać przy roślinach kopczyki z ziemi. Natomiast chcąc zabezpieczyć część nadziemną, warto pomyśleć o okryciu krzewów i kwiatów:

 • agrowłókniną – jest to specjalna tkanina stworzona z włókien polipropylenowych. Chroni ona rośliny przed mrozem, a jednocześnie zapewnia im dostęp do świeżego powietrza i światła. Tym samym kwiaty i krzewy mogą przeprowadzać proces fotosyntezy, mimo tego, że znajduje się na nich warstwa tkaniny;
 • jutą – to tkanina, która przepuszcza światło i powietrze, a zarazem stanowi dobre zabezpieczenie przed mrozem;
 • matą słomianą.

W przypadku agrowłókniny oraz juty należy pamiętać o tym, aby delikatnie przewiązać tkaninową osłonę tuż przy gruncie. Zapobiegnie to przypadkowemu spadnięciu okrycia – na przykład na skutek podmuchów porywistego wiatru.

Więcej o tym, jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem, dowiesz się z artykułu: Rośliny wrażliwe na zimno. Jak chronić rośliny przed przymrozkami?

szklarnia ogrodowa w jesiennym słońcu, ochrona roślin w szklarni przed jesiennymi przymrozkami.
Szklarnia ogrodowa

Szklarnia i tunel foliowy – sposób na przymrozki i nie tylko

Bywa, że przymrozki zaskakują ogrodników. Zdarza się też, że występują bardzo wcześnie lub pojawiają się po wyjątkowo ciepłym dniu. Pogoda lubi też płatać figle, dlatego często mimo optymistycznych prognoz, temperatura spada poniżej zera.

Ogrodnikom, którym zależy na tym, aby kaprysy pogody i pierwsze przymrozki nie zaszkodziły roślinom, przyda się:

 • tunel foliowy – to lekka, prosta, a zarazem solidna konstrukcja, która zapewnia stabilniejsze warunki do wzrostu kwiatom, warzywom, owocom. Ponadto tunel foliowy Focus Garden w kolorze białym możesz bez większego wysiłku, w każdej chwili przestawiać w inne miejsce;
 • szklarnia ogrodowa – taka wykonana z poliwęglanu ochroni rośliny przed mrozem i pierwszymi chłodami, a w sezonie wiosenno-letnim także przed szkodnikami.

Mróz może być zabójczy dla twoich troskliwie pielęgnowanych kwiatów ozdobnych, warzyw i owoców. Zapewnienie roślinom ochrony wtedy, kiedy wystąpią pierwsze przymrozki, może być niekiedy trudne. Właśnie dlatego w kapryśnym, polskim klimacie tak dobrze sprawdzają się tunele foliowe i szklarnie z poliwęglanu.