Jak zaaranżować plac zabaw w ogródku? Praktyczne pomysły i wskazówki!

Data dodania: 2022-03-10

Dzieci uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu – zwłaszcza wtedy, gdy mogą korzystać z huśtawek, zjeżdżalni i innych atrakcji. Plac zabaw w pigułce można zaaranżować także we własnym ogrodzie. Jest to świetny pomysł na to, aby zachęcić maluchy do aktywności na zewnątrz i sprawić im całe mnóstwo radości. Dowiedz się, co zrobić, aby plac zabaw w ogródku był przystosowany do potrzeb najmłodszych!

ogrodowy plac zabaw

Od czego zacząć urządzanie placu zabaw w ogrodzie?

Aranżację placu zacznij od wyboru właściwego miejsca. Wybierz zakątek ogrodu, który jest raczej zacieniony. Dzięki temu maluchy będą mogły bawić się tam nawet podczas wyjątkowo słonecznej pogody. Pamiętaj też o tym, aby:

  • zadbać o odpowiednie podłoże – takie, które zapewni miłośnikowi zabaw miękkie lądowanie, kiedy zdarzy mu się upaść. Place zabaw powinny powstawać w miejscach, gdzie rośnie dość wysoka trawa. Innym rozwiązaniem jest stworzenie podłoża ze specjalnych, gumowych płyt
  • dopasować plac zabaw do liczby małych domowników i ich preferencji – możesz wybrać zestaw na plac z jedną lub z dwiema huśtawkami, a nawet taki, w którym zamontowano małą ściankę wspinaczkową.

Atrakcje na plac zabaw dla dzieci – jakie wybrać?

Jeszcze do niedawna dzieciom do zabawy wystarczała najprostsza huśtawka czy opona zawieszona na grubszym konarze drzewa. Dzisiaj maluchy są bardziej wymagające – dlatego, aby zaspokoić ich oczekiwania, należy się nieco postarać.

plac zabaw drewniany

W przypadku nieco starszych dzieci sprawdzą się zwłaszcza zestawy atrakcji, na które składają się zjeżdżalnie, huśtawki, ścianki wspinaczkowe czy drabinki. Mają one formę domków, są zadaszone, i kolorowe, co zachęca do zabawy. Taki ogrodowy plac zabaw to tez sposób na to, aby zapewnić pociechom niezbędną dla nich dawkę aktywności – wspinanie się i wchodzenie po drabinkach sprzyjają doskonaleniu sprawność ruchowej maluchów.

Jak zaaranżować plac zabaw dla najmłodszych dzieci?

Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, również możesz stworzyć dla niego atrakcyjne miejsce do zabawy. Pomyśl o tym, aby w ogrodzie znalazły się:

  • mały domek z drzwiami i oknami – maluch będzie mógł się w nim chować i gromadzić swoje skarby. Wybierz model z wytrzymałego tworzywa sztucznego odpornego na warunki atmosferyczne,
  • piaskownica – najlepiej zadaszona, aby bawiące się w niej dziecko było chronione przed słońcem,
  • kuchnia błotna – możesz przygotować ją samodzielnie – wykorzystując starą skrzynię lub europaletę, które mogą posłużyć za blat. Wykorzystaj miski, wysłużone garnki i zadbaj o odpowiednią ilość wody i piasku – nawet małe dzieci będą miały całe mnóstwo frajdy z „błotnej” zabawy.

Dawka ruchu, sporo radości i długie godziny beztroskiej zabawy – właśnie to zapewnisz dzieciom, jeśli zdecydujesz się urządzić im plac zabaw ogrodzie.