Jak zaaranżować plac zabaw w ogródku? Praktyczne pomysły i wskazówki!

Data dodania: 2022-03-10

Dzieci uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu – zwłaszcza wtedy, gdy mogą korzystać z huśtawek, zjeżdżalni i innych atrakcji. Plac zabaw w pigułce można zaaranżować także we własnym ogrodzie. Jest to świetny pomysł na to, aby zachęcić maluchy do aktywności na zewnątrz i sprawić im całe mnóstwo radości. Dowiedz się, co zrobić, aby plac zabaw w ogródku był przystosowany do potrzeb najmłodszych!

plac zabaw w ogródku z bawiącymi się dziećmi

Plac zabaw w ogródku – od czego zacząć?

Aranżację placu zacznij od wyboru właściwego miejsca. Wybierz zakątek ogrodu, który jest raczej zacieniony. Dzięki temu maluchy będą mogły bawić się tam nawet podczas wyjątkowo słonecznej pogody. Pamiętaj też o tym, aby:

  • zadbać o odpowiednie podłoże – takie, które zapewni miłośnikowi zabaw miękkie lądowanie, kiedy zdarzy mu się upaść. Place zabaw powinny powstawać w miejscach, gdzie rośnie dość wysoka trawa. Innym rozwiązaniem jest stworzenie podłoża ze specjalnych, gumowych płyt
  • dopasować plac zabaw do liczby małych domowników i ich preferencji – możesz wybrać zestaw na plac z jedną lub z dwiema huśtawkami, a nawet taki, w którym zamontowano małą ściankę wspinaczkową.

Atrakcje na plac zabaw dla dzieci – jakie wybrać?

Jeszcze do niedawna dzieciom do zabawy wystarczała najprostsza huśtawka czy opona zawieszona na grubszym konarze drzewa. Dzisiaj maluchy są bardziej wymagające – dlatego, aby zaspokoić ich oczekiwania, należy się nieco postarać.

drewniany plac zabaw w ogródku

W przypadku nieco starszych dzieci sprawdzą się zwłaszcza zestawy atrakcji, na które składają się zjeżdżalnie, huśtawki, ścianki wspinaczkowe czy drabinki. Mają one formę domków, są zadaszone, i kolorowe, co zachęca do zabawy. Taki ogrodowy plac zabaw to tez sposób na to, aby zapewnić pociechom niezbędną dla nich dawkę aktywności – wspinanie się i wchodzenie po drabinkach sprzyjają doskonaleniu sprawność ruchowej maluchów.

Jak zaaranżować plac zabaw dla najmłodszych dzieci?

Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, również możesz stworzyć dla niego atrakcyjne miejsce do zabawy. Pomyśl o tym, aby w ogrodzie znalazły się:

  • mały domek z drzwiami i oknami – maluch będzie mógł się w nim chować i gromadzić swoje skarby. Wybierz model z wytrzymałego tworzywa sztucznego odpornego na warunki atmosferyczne,
  • piaskownica – najlepiej zadaszona, aby bawiące się w niej dziecko było chronione przed słońcem,
  • kuchnia błotna – możesz przygotować ją samodzielnie – wykorzystując starą skrzynię lub europaletę, które mogą posłużyć za blat. Wykorzystaj miski, wysłużone garnki i zadbaj o odpowiednią ilość wody i piasku – nawet małe dzieci będą miały całe mnóstwo frajdy z „błotnej” zabawy.

Dawka ruchu, sporo radości i długie godziny beztroskiej zabawy – właśnie to zapewnisz dzieciom, jeśli zdecydujesz się urządzić im plac zabaw ogrodzie.

Może zaciekawi Cię również artykuł: 5 atrakcji ogrodowych dla dzieci.