Jak wyposażyć szklarnię? 5 niezbędnych akcesoriów!

Szklarnia to oczko w głowie każdego ogrodnika. Niezależnie od tego, jakich jest ona rozmiarów, warto zadbać o jej wyposażenie. Dzięki odpowiednim akcesoriom i narzędziom stanie się ona miejscem kompleksowo przygotowanym do uprawy roślin. Podpowiadamy, co ułatwi pielęgnację kwiatów, warzyw i owoców rosnących w szklarni oraz co pomoże lepiej zorganizować jej przestrzeń!

szklarnie ogrodowe polipropylenowe

1. Półki i regały

Nawozy, nasiona, cebulki roślin, rękawice ochronne – to tylko niektóre z akcesoriów, które znajdują się w każdej szklarni. Dlatego nawet w takiej, która ma niewielki metraż, należy wygospodarować miejsce do przechowywania.

Nie musisz inwestować w dużą szafę ogrodową – wystarczy regał-słupek lub niewielki, praktyczny schowek. W szklarni sprawdzą się także wszelkiego rodzaju wiszące półki. Można na nich postawić rośliny z doniczkami albo przeznaczyć je do przechowywania sadzonek, konewek, preparatów do pielęgnacji upraw.

2. Podstawowe narzędzia ogrodnicze

W szklarni potrzebujesz niemal takich samych narzędzi jak w ogrodzie. Zadbaj, aby zawsze mieć tam pod ręką łopatkę, pikownik, małą motykę do usuwania chwastów, rękawice ochronne. Narzędzia te możesz zawiesić na hakach zamontowanych na ścianach szklarni.

szklarnie ogrodowe

Przyda Ci się także termometr, który umożliwi Ci kontrolowanie temperatury i higrometr – narzędzie do wskazywania poziomu wilgotności.

3. System nawadniania

Swoje uprawy możesz podlewać konewką, ale warto zdecydować się na stworzenie systemu nawadniania. Dzięki niemu sadzonki będą podlewane regularnie i odpowiednią porcją wody.

Najprostsze systemy podlewania kosztują niewiele, a jednocześnie świetnie sprawdzają się także w mniejszych szklarniach. Ich zaletą jest łatwy, szybki montaż oraz to, że ograniczają zużycie wody związane z podlewaniem.

do hodowli warzyw szklarniowych

4. Osłony na szyby

Może zdarzyć się, że latem słońce będzie zbyt ostre – wtedy szklarnia będzie musiała zostać zacieniona. Dlatego warto zainwestować w specjalne osłony lub siatki zacieniające na szyby. Ograniczają one dostęp promieni słonecznych do wnętrza szklarni oraz chronią ją przed zbyt intensywnym nagrzewaniem się.

5. Etykiety na rabaty

Jeśli uprawiasz wiele gatunków kwiatów, sadzisz mnóstwo warzyw i owoców, istnieje ryzyko, że będziesz miał problem z odróżnieniem poszczególnych roślin. Młode sadzonki mogą wyglądać bardzo podobnie, dlatego nietrudno o pomyłkę. Aby się przed nią ustrzec, warto zaopatrzyć się w specjalne etykiety na rośliny.

Możesz wybrać tabliczki z drewna lub takie wielokrotnego użytku. Mają one powierzchnię, z której można łatwo zetrzeć napis. Dobrym pomysłem jest kupienie etykiet kredowych – jeśli będziesz wykorzystywał je wyłącznie w szklarni, to nie obawiaj się, że napis zostanie usunięty przez deszcz.