Jak wybrać trwały wąż ogrodowy?

Data dodania: 2022-04-19

W ogrodzie bez węża ani rusz – podlewanie kwiatów, trawnika i grządek warzyw przy pomocy konewki mogłoby być bardzo uciążliwe. Nawadnianie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który regularnie przeprowadza każdy ogrodnik. Dlatego, aby wąż ogrodowy spełniał swoje zadanie i służył jak najdłużej, należy szczególną uwagę zwrócić na solidne wykonanie wybranego modelu.

gumowy wąż ogrodowy

Dobry wąż ogrodowy, czyli jaki?

Podlewanie ogrodu – zwłaszcza tego dużego – to niekiedy czasochłonne zajęcie. Pomóc może w tym odpowiednio dobrany wąż ogrodowy. Aby ułatwić sobie nawadnianie trawy, kwitnących kwiatów, krzewów i warzyw, trzeba przyjrzeć się jego:

  • długości – to, jak długi wąż ogrodowy wybierzesz, powinno zależeć od metrażu działki. Kup taki model, który pozwoli Ci dotrzeć do wszystkich zakamarków ogrodu. W tym celu zmierz, jak jest odległość od ujęcia wody do najdalej wysuniętego zakątka działki i dodaj do tego pomiaru ok. 3 m. Właśnie taki wąż należy kupić, aby swobodnie podlewać wszystkie kwiaty i uprawy,
  • średnicy – im większą średnicę będzie miał wąż, tym będzie on zapewniał wyższe ciśnienie wody. Wpływa to bezpośrednio na efektywność podlewania. Trzeba też wziąć pod uwagę, że dłuższe węże powinny mieć odpowiednio większą średnicę.

Tak samo ważna jak funkcjonalność węża jest jego wytrzymałość. Solidne modele powstają wyłącznie z mocnych, kilkuwarstwowych materiałów.

Jak powinien być wykonany wytrzymały wąż?

Wąż ogrodowy podczas podlewania ma przez cały czas kontakt z wodą pod wysokim ciśnieniem. Ponadto jest przesuwany bezpośrednio po gruncie – ociera się nie tylko o trawę, ale też o kamienie, korzenie drzew, powierzchnie betonowych alejek i krawężników. Kiedy podlewanie trwa dłużej, a niebo jest bezchmurne, znajduje się cały czas w zasięgu promieni słonecznych. Dlatego podczas wyboru właściwego węża ogrodowego kwestia jego wytrzymałości ma pierwszorzędne znaczenie.

Solidny wąż ogrodowy powinien być:

  • wykonany z kilkuwarstwowego tworzywa sztucznego – taki materiał jest odporny na przetarcie i inne uszkodzenia mechaniczne,
  • odporny na wysokie i niskie temperatury, większe ciśnienie wody, promieniowanie UV, a także na osadzanie się glonów na jego wewnętrznych ścianach.
wygodny wąż ogrodowy

Dobry wąż ogrodowy będzie służył Ci przez długie lata. Wystarczy, że wybierzesz model z wytrzymałego, elastycznego tworzywa odpornego na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i wysokie ciśnienie wody.