Jak wybrać odpowiednie narzędzia ogrodnicze?

Data dodania: 2023-03-28

Wybór odpowiednich narzędzi ogrodowych to podstawa! Dzięki nim można sprawnie działać w ogrodzie, wykonując szereg istotnych czynności. Dobre narzędzia ogrodnicze potrzebne są każdemu ogrodnikowi do różnych celów. O czym trzeba pamiętać, wybierając właściwe produkty? Dowiedz się, jakie narzędzia warto mieć w swoim ogrodzie.

Przemyśl potrzeby i wielkość ogrodu!

Zacznijmy od tego, jak zabrać się za szukanie narzędzi ogrodowych. Zamiast polegać na słowach sąsiadów czy prowadzących programów o ogrodnictwie, zastanów się, co naprawdę jest Ci potrzebne w ogrodzie. Pod uwagę weź rośliny, które rosną na terenie jego terenie (kwiaty, krzewy, drzewa, warzywa) oraz powierzchnię ogrodu. Musisz odpowiednio dopasować typ potrzebnych narzędzi oraz ich rodzaj. Na rynku dostępnych jest wiele różnych narzędzi, które mogą ułatwić Ci codzienną pracę. Każdy z nich ma jednak inne zastosowanie i sposób działania. Wyróżnić można narzędzia ręczne, elektryczne oraz spalinowe. Jak wybrać idealne i czym się kierować? Opisaliśmy najważniejsze produkty, które przydają się ogrodnikom. Możliwe, że te narzędzia są potrzebne i Tobie!

Łopaty i szpadle

Jednym z podstawowych narzędzi ogrodniczych są tradycyjne szpadle i łopaty. Służą one do pielęgnacji gleby i pozwalają na przygotowanie terenu pod sadzenie roślin czy wysiewanie nasion. Przy ich zakupie warto pamiętać o tym, że oba te narzędzia wykorzystuje się do innych celów. Szpadel jest lżejszy i węższy, dzięki czemu sprawdza się do tworzenia niewielkich dziur czy też do przesypywania gleby albo wysypki kory, kamyków czy piasku.

Łopata za to jest cięższa i ostra, co pozwala kopać nią duże dziury, rozdrabniać gleby czy przycisnąć nią mocne korzenie ukryte w glebie. Kupując te narzędzia, warto postawić na modele wagowo dopasowane do siły użytkownika oraz na produkty z drewnianymi drążkami. Te charakteryzują się wytrzymałością, estetycznym wyglądem i niskim poziomem pochłaniania temperatury z otoczenia, dzięki czemu nie grzeją ani nie ochładzają dłoni podczas użytkowania.

Grabie i motyki

Kolejne podstawowe narzędzia ogrodnicze to grabie. Umożliwiają one pozbywanie się zanieczyszczeń z ogrodu oraz pielęgnację ziemi, np. pod sadzenie trawy czy zmiękczanie jej pod sadzonki. Takie grabie ogrodowe dostępne są w różnych wielkościach. Zawsze należy je dopasować do użytkownika oraz jego potrzeb. Na rynku można znaleźć tradycyjne grabie oraz wersje małych zgrabiarek, pozwalających na pracę, np. na kolanach między rabatkami.

Motyki za to pozwalają rozluźnić glebę, usuwać chwasty i napowietrzać ziemię. Jest to niezbędne narzędzie każdego ogrodnika, które pozwala na poprawę jakości gleby, aby to zapewniała rośliną bezpieczne miejsce do wyrastania. Wybierając motykę, trzeba zwrócić uwagę na jej układ. Na rynku znaleźć można np. motyki przymocowane do lemiesza, dobrze sprawdzające się do ciętych prac ogrodowych oraz takie mocowane na sznurku, które idealnie nadają się do pielenia.

Kosiarki i kosy

Do pracy w ogrodzie przydają się również narzędzie elektryczne i spalinowe, takie jak kosiarki i kosy. Tego typu sprzęty należy dopasować do wielkości posiadanego terenu. Dla osób, które mają spore połacie ogrodu, polecane są traktory akumulatorowe z kosiarkami albo kosiarki samojezdne. W ten sposób można szybko i bez problemu kosić nawet duży teren, jednocześnie się przy tym nie męcząc.

Do mniejszych ogrodów polecane są standardowe kosiarki, które samodzielnie należy wprawiać w ruch. Dostępne są w wersjach akumulatorowych i spalinowych (np. YF-GMA51 – YARD FORCE), aby każdy mógł wybrać idealny model dla siebie. Na rynku dostępne są również warianty z napędem. Do ogrodu zakupić również można podkaszarki i kosy (np. YF-GLTA42 – YARD FORCE), które idealnie sprawdzają się na nierównych terenach czy w miejscach, do których nie da się dojechać za pomocą tradycyjnej kosiarki.

Jeśli nie wiesz jakie elektronarzędzie będzie dla Ciebie odpowiednie, przeczytaj nasz artykuł o elektronarzędziach: Elektronarzędzia ogrodowe – jakie są zalety i wady?

Myjki ciśnieniowe – czy to też narzędzia ogrodnicze?

Tak! Dla wielu ogrodników poleca się zakup myjek ciśnieniowych, które świetnie sprawdzają się do różnych zadań. Umożliwiają one przede wszystkim skuteczne czyszczenie chodników, murków, ścianek czy nawet urządzeń, np. grilli. Dodatkowo pozwalają na spłukiwanie i podlewanie w każdym miejscu, bez konieczności podłączenia do źródła wody czy zasilania. Ich dużym plusem jest posiadanie większego ciśnienia w porównaniu z wężami ogrodowymi, dzięki czemu ułatwiają pracę, jednocześnie pozostając narzędziami kompaktowymi i lekkimi.

Piły i nożyce

W niektórych ogrodach przydadzą się również piły i nożyce. Dzięki nim można szybko przyciąć drzewa, krzewy czy też pociąć zniszczone drewno na mniejsze kawałki. Przydają się głównie w pracach polegających na sprzątaniu ogrodu, np. z powalonych drzew po burzy. Istotne jest to, aby przy zakupie takich narzędzi zwracać uwagę na ich moc oraz sposób pracy. Dla wielu ważna będzie również waga urządzenia. Osobom z niewielkim zakresem siły poleca się wybieranie lżejszych, mniejszych modeli, z którymi praca może trwać dłużej, ale nie obciążą one znacząco rąk i kręgosłupa. Dla tych, którzy mogą pochwalić się sprawnością fizyczną i silnymi ramionami, polecane są cięższe modele spalinowe, cechujące się wysoką wydajnością pracy.