Relaks w ciepłej wodzie wśród przyjemnie masujących bąbelków to ulubiony sposób na odpoczynek po ciężkim dniu dla wielu osób. Nic w tym dziwnego, ponieważ korzystanie z jacuzzi niesie za sobą wyłącznie pozytywne wrażenia. Aby jednak w pełni cieszyć się zaletami jacuzzi, należy odpowiednio zadbać o jego czystość. Regularna dbałość o stan urządzenia jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, lecz także higienicznych. Podpowiadamy, jak czyścić jacuzzi ogrodowe.

Czyszczenie filtra to podstawa!
Regularne korzystanie z jacuzzi sprawia, że namnażają się bakterie i wirusy. Z czasem pojawiają się w nim również glony i grzyby. Jacuzzi w takim stanie nie nadaje się do użytkowania. Może prowadzić m.in. do rozwoju chorób skórnych. Brudna woda jest szkodliwa nie tylko dla ludzi, lecz także dla samego urządzenia. Mowa tutaj przede wszystkim o filtrze, którego żywotność jest osłabiana przez nieczystości zawarte w wodzie.

Czyszczenie filtra jest podstawową czynnością, jeśli chodzi o użytkowanie jacuzzi. Niestety wiele osób zapomina o regularnym usuwaniu zanieczyszczeń z jego powierzchni. Czysty filtr to wiele korzyści: przede wszystkim zapewnia on lepszą wydajność jacuzzi, a także zwiększoną moc strumienia. Filtr odpowiada również za klarowność wody i większą skuteczność jej odkażania. Jeśli jest on brudny, wówczas może dojść do uszkodzenia pomp, grzejnika, czujników czy innych komponentów, z jakich składa się dana wanna.
Jak wyczyścić filtr?
Przed czyszczeniem filtra, należy najpierw wyłączyć jacuzzi i odłączyć je od zasilania. Następnie możemy zdemontować filtr, czyli wyciągnąć go z konstrukcji jacuzzi. Najlepszą metodą czyszczenia filtra jest przepłukanie go za pomocą węża ogrodowego. Wysokie ciśnienie wody skutecznie usunie zanieczyszczenia z zewnątrz i z wewnętrznej części tego elementu.

Należy pamiętać, że filtr wyłapuje różnorodne zabrudzenia, w tym ludzki naskórek i tłuste substancje. W efekcie przepłukanie go czystą wodą może być niewystarczające. Aby zyskać pewność, że element ten jest odpowiednio czysty, warto wymoczyć go w specjalnym detergencie, przeznaczonym do czyszczenia filtrów. Taki środek usunie wszelkie tłuste i nie tylko, zabrudzenia z zakamarków filtra.
Kwasowość, zasadowość i optymalizacja twardości wody
Ciepła woda w jacuzzi to idealne siedlisko do rozwoju mikroorganizmów. Z racji tego należy regularnie dbać o jej stan. Woda powinna mieć pH na poziomie 7–7,4. Parametr ten można sprawdzić za pomocą mierników fotometrycznych. Zaburzenie pH skutkuje nie tylko namnażaniem się bakterii, lecz także powstawaniem nieestetycznego osadu czy mętnienia wody.
Kąpiel w takiej wodzie może skończyć się podrażnieniami skóry. Jeśli chcemy zadbać o stan wody i tym samym kondycję techniczną urządzenia, regularnie stosujmy preparaty normalizujące zasadowość i kwasowość wody, a także środki optymalizujące jej poziom twardości (total alkalinity).
Jacuzzi ogrodowe a wymiana wody i usuwanie zabrudzeń
Wymiana wody w jacuzzi powinna mieć miejsce raz na 1 lub 3 miesiące. Wiele zależy tak naprawdę od częstotliwości kąpieli, pory roku, a także tego, czy jacuzzi jest zadaszone. Zmiana wody to idealna okazja do przeprowadzenia gruntownego usuwania zabrudzeń z zakamarków.
Aby wyczyścić jacuzzi ogrodowe i zmienić wodę, należy:
- Do wody dodać środek dezynfekujący, przeznaczony do czyszczenia rurek i kanalików jacuzzi.
- Po rozpuszczeniu się preparatu należy uruchomić jacuzzi i jego wszystkie dodatkowe funkcje na 10 minut, aby woda dotarła do każdej z rur.
- Wodę pozostawiamy na około godzinę, a następnie wypuszczamy ją do kanalizacji.

Zanim wypełnimy jacuzzi świeżą i nową wodą, należy przeprowadzić dokładne czyszczenie dna i ścianek. Jak to zrobić, dowiesz się w kolejnej części artykułu.
Jacuzzi ogrodowe – jak wyczyścić ścianki i dno?
Kiedy jacuzzi ogrodowe będzie już całkowicie puste, czas przystąpić do czyszczenia ścianek i dna. Warto w tym celu skorzystać z łagodnych dla skóry, a także czyszczonej powierzchni preparatów. Coraz większą popularność zyskują produkty, których skład zawiera w większości składniki pochodzenia naturalnego. Z bakteriami i osadem kamiennym znakomicie radzą sobie środki na bazie kwasu mlekowego i olejku z drzewa herbacianego.

Powierzchnia jacuzzi bywa delikatna, dlatego, jeśli chcemy zachować ją estetyczną i nieuszkodzoną przez długi czas, warto podczas sprzątania używać miękkich ściereczek lub delikatnych gąbek. Co więcej, kupując chemię do czyszczenia czy konserwacji jacuzzi, wybierajmy wyłącznie takie preparaty, które przeznaczone są do użytku w spa. Wielu posiadaczy tych urządzeń korzysta z chemii basenowej, co jest dużym błędem. Chcąc zadbać o dobry stan jacuzzi, warto zainwestować również w pokrowiec, który chroni zarówno wodę, jak i wannę przed słońcem, deszczem, zwierzętami czy opadającymi z drzew liśćmi.