Inwestycja w basen ogrodowy: na jakie wydatki musisz się przygotować?

Data dodania: 2022-07-25

Zamierzasz kupić basen do przydomowego ogródka? W takim razie dobrze zaplanuj swój budżet. Inwestycja w sam zbiornik to nie wszystko – aby kąpiele były zarówno przyjemne, jak i bezpieczne, powinieneś pomyśleć również o zakupie praktycznych oraz niezbędnych akcesoriów. Oto, ile będzie kosztował cię sam basen ogrodowy oraz jego utrzymanie.

Zakup basenu

Jeśli chcesz wybrać zbiornik, który posłuży ci przez długie lata i w którym będziesz mógł pływać, a nawet nurkować, wydasz nieco więcej.

Najprostsze baseny, które sprawdzą się dla dzieci i dla dorosłych chcących jedynie zrelaksować się w chłodnej wodzie, kosztują około kilkuset złotych. Pamiętaj jednak, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Produkuje się je z PCV i nawet jeśli materiał ten będzie wysokiej jakości, to i tak jest on narażony na rozerwanie, pęknięcia. Z takiego tworzywa powstają m.in. modele dmuchane i rozporowe.

Dlatego warto pomyśleć o wydaniu większej kwoty i wybraniu basenu całorocznego, opartego na stalowym stelażu i wykonanego z galwanizowanego, walcowanego na zimno metalu. Taki model będzie przygotowany z myślą o bardzo długiej, wieloletniej i intensywnej eksploatacji.

Tego typu basen do ogrodu:

  • będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne i rdzewienie;
  • może być naprawdę duży – takie baseny ogrodowe mają nawet 7 m długości – modele o takich rozmiarach przypadną do gustu tym, którzy szukają akwenu do pływania i nurkowania.

Koszt napełnienia wodą

Zanim zaczniesz dobrą zabawę w basenie, będziesz musiał go napełnić wodą. Oznacza to także, że trzeba będzie nieco głębiej zajrzeć do portfela.

W niektórych rejonach Polski za 1 m3 wody trzeba zapłacić niecałe 5 zł, jednak są i takie miejsca, gdzie koszty te rosną do ponad 9 zł. Dlatego, zanim wybierzesz basen, pomyśl o tym, czy jesteś przygotowany finansowo także na wydatki związane z jego napełnieniem. Dobra informacja jest taka, że nie będziesz tego musiał tego robić często. Istnieją sposoby na to, aby woda napuszczona do zbiornika na długo pozostała czysta.

Utrzymanie czystości w basenie

Aby móc jak najdłużej cieszyć się przyjemną, higieniczną czystą wodą w basenie, warto:

  • zainwestować w filtr – będzie on zatrzymywał większe zanieczyszczenia, dzięki czemu woda będzie klarowna;
  • stosować chemię basenową – są to m.in. preparaty na bazie chloru czy środki zapobiegające pojawianiu się glonów.

Pomyśl też o zakupie szczotki do basenu lub odkurzacza, za pomocą których dokładnie wyczyścisz sam zbiornik.

Podgrzewanie wody

Woda, która właśnie została napuszczona do basenu, ma niską temperaturę, a jeśli pogoda dopisuje i jest upalnie, może wydawać się „lodowata”. Dlatego przemyśl inwestycję w pompę ciepła . Jej zakup to dodatkowy wydatek, ale ona sama jest energooszczędnym, nowoczesnym urządzeniem.

Pompa ciepła 80% energii potrzebnej do działania pobiera z otoczenia, dlatego koszt eksploatacji tego urządzenia jest niski. Pozwala ona na podgrzewanie wody, ale też na regulację temperatury. Dzięki niej kąpiele mogą być jeszcze przyjemniejsze.

Dodatkowe akcesoria

Jeśli z basenu będą korzystać także dzieci, zainwestuj np. w małą zjeżdżalnię, kolorowe, dmuchane zabawki. Natomiast tobie utrzymanie basenu w należytym stanie ułatwi podbierak, za pomocą którego wyjmiesz z wody liście, większe zanieczyszczenia. Nie obejdzie się także bez zakupu pokrywy basenowej. Te i inne akcesoria znajdziesz w naszej ofercie!

Basen to wydatek, ale koszty jego utrzymania rekompensuje przyjemność, relaks i dobrą zabawę, które zapewnia.