Elektronarzędzia ogrodowe – jakie są zalety i wady?

Data dodania: 2023-03-23

Coraz częściej stawia się na elektronarzędzia ogrodowe. Wydają się one praktyczniejsze, tanie w użytkowaniu oraz wygodnie. Czy jednak tak naprawdę jest? Jakie są wady i zalety elektronarzędzi i jak te sprawdzają się w porównaniu z ręcznymi lub spalinowymi maszynami? Dowiedz się, które rozwiązanie jest najlepsze i najbardziej opłacalne do Twojego ogrodu!

Kosiarki – elektryczne, spalinowe i automatyczne

W ostatnich latach bardzo prężnie rozwinął się rynek kosiarek. Dostępne są one w tradycyjnych wersjach spalinowych, elektrycznych albo nowoczesnych automatycznych, które samodzielnie koszą określony teren. Który wariant będzie najlepszy? Wiele zależy od wielkości ogrodu.

Traktorek kosiarka

Jeśli będziemy kosić większe tereny, to dobrze sprawdzą się kosiarki w postaci traktorków. Te umożliwiają bezpieczne poruszanie się po ogrodzie, bez potrzeby wprawiania w ruch ciężkiego urządzenia siłą własnych mięśni. Na rynku znajdziemy zarówno warianty spalinowe takiego sprzętu, jak i akumulatorowe.

Traktor kosiarka Yard Force YF-PRE559

Kosiarki akumulatorowe

Kosiarki akumulatorowe są wygodną opcją do nie za dużych terenów, na których można swobodnie poruszać się nawet „na kablu” czy też z wykorzystaniem niewielkiego akumulatora. Są one znacznie lżejsze od spalinowych odpowiedników, jednak charakteryzują się niższą mocą i krótszym czasem pracy. Jeśli się rozładują, należy przerwać koszenie i podłączyć urządzenie do prądu w celu regeneracji jego energii i naładowania baterii.

Kosiarki samojezdne

Kosiarki samojezdne to hit ostatnich lat. Słyną one ze swojej kompaktowości, zdalnego sterowania oraz komfortu pracy. Mają jednak niewielką moc oraz nie są w stanie dotrzeć do wielu miejsc w ogrodzie. Warto zauważyć, że kosiarki samojezdne pracują wyłącznie na określonym przez użytkownika terenie. Przed pierwszym użyciem trzeba zatem odpowiednio zmapować nasz ogród. Instrukcję tej czynności załączają producenci tego typu urządzeń. Zazwyczaj wykonuje się to z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji mobilnej lub specjalnych znaczników, które umieszczane są na trawniku. Dobrym przykładem tego typu kosiarki jest model YF-RNX60I – YARD FORCE.

Kosiarka robot Yard Force YF-RNX60I 

Podkaszarki, a spalinowe kosy

Mimo tego, że często przyrównuje się te dwa narzędzia ogrodnicze do siebie, służą one do trochę innych zadań. Podkaszarka elektryczna służy do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach, np. przy obrzeżach trawnika, w szczelinach między rabatami czy też wokół drzew. Dobrze sprawdza się również przy murkach czy domach, gdzie trawa chętnie wyrasta, a nie można dosięgnąć jej za pomocą kosiarki.

Kosa spalinowa jest natomiast przeznaczona do wycinania traw na dużych powierzchniach. Na swój sposób zastępuje ona kosiarki, jednak używana jest w miejscach np. na grząskich gruntach bądź na terenach, gdzie na ziemi znajduje się wiele gałęzi czy innego typu problematycznych przeszkód do usunięcia, z którymi kosiarka nie mogłaby sobie poradzić.

Pilarki i piły łańcuchowe

Szukając elektronarzędzi do ogrodu, nietrudno natrafić na pilarki. Świetnie sprawdzają się one do pielęgnacji małych drzewek, krzewów czy do pozbywania się konarów z terenu ogrodu. Przydają się każdemu, kto chce zachować porządek na swoim terenie. To niezbędne narzędzie pozwalające na wykonywanie cięć pielęgnacyjnych oraz do usuwania obumarłych drzew. Najczęściej działają dzięki akumulatorom. Słyną ze swojej wygody użytkowania, komfortu pracy i lekkości całego sprzętu.

Piła łańcuchowa, np. model YF-GLSA46 – YARD FORCE, jest natomiast narzędziem z charakterystycznymi ząbkowanymi ostrzami, służącymi do przerzynania materiałów stałych, takich jak drewno. Sprawdza się do trudniejszych pracach, np. w trakcie wycinki grubego, zdrowego drzewa. Piły łańcuchowe są ciężkie i wymagają siły, do utrzymania narzędzia oraz pracy nim w różnych warunkach.

Myjki ciśnieniowe, a węże ogrodnicze

Wielu ogrodnikom warto polecić również zakup myjek ciśnieniowych. To ciekawe zastępstwo dla węży ogrodowych. Dzięki nim można skutecznie czyścić chodniki, murki czy ściany z wielu zabrudzeń. Jednak nie jest to jedyna czynność, do której przyda się myjka ciśnieniowa. Takie urządzenie dobrze sprawdza się do podlewania w każdym miejscu – bez konieczności podłączenia sprzętu do źródła wody czy zasilania. Dodatkowo myjki ogrodowe mają większe ciśnienie niż tradycyjne węże ogrodowe, co pozwala na szybsze i skuteczniejsze wykonywanie prac w ogrodzie.

Myjka ciśnieniowa Yard Force  Aquajet YF-LWC02A 14/22 bar

Elektronarzędzia ogrodowe – zalety i wady

Elektronarzędzia ogrodowe to bardzo przydatne sprzęty, które ułatwią pracę wielu osobom. Czy jednak są dla każdego? Niekonieczne. Do zalet takich narzędzi ogrodowych napędzanych elektrycznie należą m.in. takie charakterystyczne cechy produktów jak:

  • lekkość urządzenia ułatwiająca pracę;
  • ciche działanie w porównaniu z modelami spalinowymi;
  • prostota obsługi;
  • nie wymagają konserwacji;
  • płaci się za nie raz przy zakupie – bez potrzeby stałego inwestowanie np. w olej;
  • wiele nowych funkcji, które powstają dzięki rozwojowi technologii, np. automatyczne działanie kosiarek.

Takie produkty jednak mają również swoje wady. Wyróżnić warto:

  • niewystarczającą moc do cięższych prac ogrodowych;
  • częsta potrzeba ładowania bądź podłączenia do źródła zasilania,
  • krótki czas pracy.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Najlepsze narzędzia do pielęgnacji trawnika