Kompostowanie: czy warto zainwestować w kompostownik ogrodowy?

Data dodania: 2022-03-21

Kompostownik ogrodowy nie w każdym ogrodzie gości. Regularnie kosisz trawę, grabisz liście, zbierasz opadłe owoce i kwiaty, które przekwitły? Te „odpady” mogą przydać Ci się do pielęgnacji zieleni – wystarczy, że zainwestujesz w kompostownik i wykażesz się odrobiną cierpliwości. Wyjaśniamy, dlaczego wykorzystywanie bioodpadów ma sens i jak zrobić z nich pożytek.

Kompostowanie w kompostowniku ogrodowym – zalety

W dłuższej perspektywie kompostowanie nic nie kosztuje – mając odpowiedni pojemnik i decydując się na taki sposób przetwarzania odpadów, tylko zyskujesz:

  • jest to metoda, która pozwala na domową produkcję doskonałej jakości, naturalnego nawozu – kompost jest źródłem cennej dla ziemi próchnicy. Dzięki niej w podłożu jest gromadzonych więcej niezbędnych dla wzrostu kwiatów warzyw czy owoców substancji, które są stopniowo uwalnianie do gleby;
  • dzięki kompostowaniu pozbywasz się zarówno odpadów z domu, jak i z ogrodu – do pojemnika, w którym będzie zachodził ten proces, można wrzucić obierki ziemniaków, resztki niezjedzonych warzyw i owoców, a także suche liście, korę z drzew, trociny;
  • kompostowanie to wyraz idei „zero waste” – nawet to, czego nie zjesz i wrzuciłbyś do kosza, może przydać się i być wykorzystane do wyprodukowania własnego nawozu.
kompostowniki ogrodowe
Naturalny nawóz z kompostowania

Co jest potrzebne do kompostowania?

Bioodpadom należy zapewnić właściwe warunki do tego, aby zamieniły się w cenny nawóz. Trzeba zadbać o to, by:

  • miały one dostęp do tlenu – w przeciwnym razie resztki roślin, skoszona trawa czy pozostałości po warzywach i w owocach szybko zgniją,
  • zapewnić im właściwą wilgotność – powinna o wahać się w granicach 40-60%,
  • w kompostowniku ogrodowym znalazły się zarówno odpady będące źródłem azotu (owoce, warzywa, skoszona trawa), jak i węgla (słoma, kora drzew, trociny).
Produkuj własny organiczny nawóz
Nawóz z kompostownika ogrodowego

W czym najlepiej kompostować?

Kompostownik można stworzyć samemu, jednak dobrą alternatywą jest wybór gotowych, specjalnie przystosowanych do przetwarzania bioodpadów pojemników tzw. kompostowników ogrodowych. Warto postawić na modele zamykane, które będą zabezpieczały zawartość przed nadmiarem wilgoci, opadami atmosferycznymi oraz przed suszą – takie warunki pozwalają przyspieszyć proces rozkładu.

Ponadto kompostowniki ogrodowe z tworzyw sztucznych:

  • to solidne, trwałe konstrukcje, które stanowią inwestycję na długie lata,
  • mają otwory wentylacyjne, dzięki którym do wnętrza pojemnika dostaje właściwa ilość tlenu,
  • mają specjalne otwierane klapy do sprawnego wyjmowania kompostu.
Największy wybór kompostowników
Kompostownik ogrodowy z bioodpadami Keter ECO COMPOSTER 320L

Wartościowy, dobrej jakości nawóz jest na wyciągnięcie ręki – powstanie on z odpadów zebranych z własnego domu i ogrodu, pod warunkiem, że znajdą się one w specjalnie przeznaczonym do kompostowania pojemniku.