Czy można palić ognisko w ogrodzie? ABC bezpiecznego paleniska

Data dodania: 2022-09-30

Ognisko w ogrodzie rozpala się najczęściej w celach rekreacyjnych – spędzanie czasu przy ogniu czy pieczenie kiełbasek to dla wielu sposób na relaks i znakomita rozrywka. Bywa jednak, że właściciele ogrodów nie wiedzą, co i w jakim miejscu na działce mogą palić. Rozwiewamy wątpliwości oraz tłumaczymy, jak bezpiecznie cieszyć się spędzaniem czasu przy ognisku.

Palenie ogniska w ogrodzie a przepisy

Obowiązujące przepisy nie zabraniają rozpalania ogniska na własnej posesji – nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne ograniczenia. Można to robić:

 • w odległości przynajmniej 4 m od granicy z sąsiednią działką;
 • w odległości przynajmniej 100 m od lasu – oznacza to, że jeśli twój ogród znajduje się tuż przy lesie, ognisko możesz rozpalić tylko w niektórych częściach ogrodu;
 • z dala od materiałów łatwopalnych – ogranicza to do minimum ryzyko pożaru;
 • w odległości większej niż 10 m od łatwopalnych płodów rolnych – suchego zboża, siana.
rozpalone ognisko w ogrodzie po zmroku
Ognisko w ogrodzie

Zasady dotyczące palenia ogniska w ogrodzie reguluje Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 roku oraz przepisy określone przez ROD. Natomiast informacje o karach za ich nieprzestrzeganie znajdują się w Kodeksie wykroczeń.

Czego nie można palić w ogrodzie?

Mimo że niemal wszystko można spalić w ogniu, to rozpalając ognisko, należy sięgać tylko po niektóre materiały. Surowo zabronione jest wrzucanie do ognia:

 • śmieci – takie odpady można spalać wyłącznie w spalarniach. Jeśli wykorzystasz je do rozpalenia ogniska, zostanie ci w najlepszym razie wymierzona grzywna – najsurowszą karą będzie jednak w tym przypadku areszt. Ponadto miej na uwadze, że spalanie śmieci w ogródku przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska;
 • odpadów zielonych – do ogniska nie możesz wrzucić ani suchych liści, ani skoszonej trawy. Podczas spalania emitują one duszący dla człowieka dym – dlatego spędzanie czasu przy ogniu byłoby wtedy szkodliwe dla zdrowia.

Co można palić na ognisku?

Jeśli chcesz, aby siedzenie przy ognisku sprawiało ci przyjemność oraz by jego rozpalenie nie przysporzyło ci problemów, do rozniecenia ognia musisz wykorzystać określone surowce. Najlepiej sprawdzą się drewniane szczapy. Ich wilgotność powinna oscylować na poziomie od 20 do 30%. Ponadto do jego rozpalenia możesz wykorzystać podpałkę – za jej pomocą ogień szybciej zajmie drzewo.

Palenisko w ogrodzie rozpalone wieczorem, gałęzie wrzucone do paleniska
Bezpieczne palenisko w ogrodzie

Jak bezpiecznie rozpalać ognisko?

Ogień to potężny żywioł – dlatego rozpalanie ogniska potraktuj poważnie. W związku z tym:

 • nigdy nie rozpalaj ogniska w pobliżu drzew – latem, gdy jest sucho, ich korony mogą szybko zająć się ogniem. Dlatego szukając w ogrodzie miejsca na palenisko, wybierz takie, które jest oddalone przynajmniej 6 m od drzew;
 • nigdy nie wrzucaj do ognia drewna, które było impregnowane lub lakierowane – spalanie takich szczap powoduje emisje groźnych dla człowieka oparów;
 • nie spalaj wilgotnego drewna – efektem tego będzie większa ilość gryzącego dymu;
 • zawsze miej pod ręką konewkę lub pojemnik z wodą – chwila nieuwagi wystarczy, aby ogień niebezpiecznie się rozprzestrzenił. Dlatego przy ognisku powinien znaleźć się zapas wody – uchroni to twój ogród przed pożarem;
 •  nie pozostawiaj ogniska bez nadzoru – jeśli w twoim domu są dzieci albo zwierzęta, musisz szczególnie uważać na to, kto ma dostęp do ognia.

Pamiętaj też, aby wezwać straż pożarną, jeśli zauważysz, że ogień rozprzestrzenia się, a sytuacja wymyka się spod kontroli.

Ognisko w ogrodzie to atrakcja dla domowników i zaproszonych gości. Miej jednak na uwadze, aby skrupulatnie przestrzegać przepisów i kierować się zdrowym rozsądkiem. To sposób na to, aby móc bezpiecznie cieszyć się blaskiem i ciepłem ognia – bez nieprzyjemnych konsekwencji.