Czerwiec w ogrodzie – poradnik działkowicza

Data dodania: 2022-06-03

W czerwcu ogród zachwyca zapachami i kolorami – dzięki soczyście czerwonym truskawkom, pierwszym kwitnącym różom, piwoniom, i stokrotkom. Mimo tego nie spoczywaj na laurach i ciągle doglądaj rabat kwiatowych oraz upraw. Zbierając pierwsze owoce, jedząc samodzielnie wyhodowane warzywa i dekorując dom kwiatami z własnego ogródka, nie przestawaj starannie pielęgnować zieleni.

Troskliwie pielęgnuj trawnik i rośliny ozdobne

kobieta podlewająca trawnik w ogrodzie

W szczególnie upalne dni trawnik będzie wymagał dość intensywnego nawadniania. Mogą też pojawić się na nim chwasty, które powinny zostać jak najszybciej usunięte.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad wysiewem kwiatów, to czerwiec jest ostatnim momentem, aby zacząć uprawiać:

  • maciejki,
  • rezedę wonną,
  • groszek pachnący,
  • nagietki,
  • lobularię.

Natomiast większość posianych wcześniej roślin ozdobnych intensywnie rośnie, wydaje pąki, z których rozwijają się efektowne kwiaty. Dotyczy to zwłaszcza róż i piwonii, które staną się następnie ozdobą domu. Rośliny te należy ścinać jak najkrócej, dzięki czemu w przyszłym roku będą kwitły jeszcze bujniej.

W upalne, czerwcowe dni regularnie nawadniaj i zraszaj wodą rabaty kwiatowe. Usuwaj też kwiaty, które zdążyły już przekwitnąć. Bądź również czujny, jeśli chodzi o pojawianie się szkodników. W tym czasie rośliny są często atakowane przez mszyce. Dlatego usuwaj pędy zajęte przez te insekty, sięgnij po chemiczne preparaty lub spróbuj opryskiwać kwiaty domowym specyfikiem – wodą z dodatkiem wyciągu z czosnku lub z cebuli.

Zajmij się drzewami owocowymi

wiśnie na drzewie

Jeśli w swoim ogrodzie uprawiasz owoce, to:

  • usuń niektóre ciągle rozwijające się zalążki owoców – zrób to w przypadku gruszy, jabłoni, brzoskwini, śliwy. Zdecydowanie zwiększy to szanse na bardziej obfite plony. Owoce, które dojrzeją, będą dorodne i zdrowe. Usuń zalążki, które są małe, chore i zdeformowane;
  • na czereśni umieść szeleszczące, błyszczące przedmioty, które będą odstraszać ptactwo – m.in. szpaki i kawki łase na słodkie owoce. Na gałęziach zawieś siatki foliowe, dziecięce wiatraczki, kilka płyt CD.

W czerwcu na drzewach mogą pojawić się także objawy poważnych chorób. Wiśnie, czereśnie chorują na plamistość liści drzew pestkowych. Problemem jest również parch jabłoni – choroba wywoływana przez grzyba Venturia inaequalis. Do „leczenia” drzew należy wykorzystać wtedy fungicydy.

Jak dbać w czerwcu o warzywniak i jakie warzywa sadzić?

koszyk z warzywami na drewnianej ławce

W tym pierwszym, letnimi miesiącu zbierzesz już wiele plonów. Dojrzałe będą buraki ćwikłowe i liściowe, szpinak, kalarepa. Możesz też zebrać niektóre warzywa rosnące pod tunelem foliowym – kalafiora, brokuły czy kapustę.

W czerwcu wysiej bezpośrednio do gruntu dynie, ogórki i patisony. Ich zbiór przypada na okres od lipca do momentu pojawienia się pierwszych przymrozków. Przez całe lato możesz siać też sałatę, rzodkiew, aby móc jak najdłużej cieszyć się smakiem świeżych warzyw.

Czerwcowe prace ogrodowe i pielęgnacyjne

Jeśli uprawiałeś wiosną tulipany, to w czerwcu wykop z ziemi ich cebulki – przechowaj je na przyszły sezon. Ponadto odpady po pracach ogrodowych – chwasty bez nasion, skoszoną trawę, torf – składuj do kompostownika. W ten sposób powstanie naturalny, bogaty w składniki odżywcze nawóz.

W gorące czerwcowe dni woda może szybko wyparowywać z oczka wodnego, dlatego w razie potrzeby uzupełnij zbiornik. Jeśli pojawią się w nim glony, to uporaj się z nimi, stosując preparaty chemiczne. Natomiast jeśli w oczku pływają ryby, regularnie sprawdzaj, czy w wodzie znajduje się dostateczna ilość tlenu – zrobisz to, wykonując specjalny test, który możesz kupić w sklepie akwarystycznym.

Po ulewnych deszczach, kiedy ziemia na grządkach i rabatach kwiatowych wyschnie, rozpulchnij podłoże. W przeciwnym wypadku powstanie tam ziemista, zeschnięta skorupa, która nie sprzyja prawidłowemu wzrostowi roślin.

Jeśli wiosną zatroszczyłeś się o swój ogród, to w czerwcu będziesz miał sporo satysfakcji – zaczną otaczać cię kolorowe kwiaty, świeże, warzywa i owoce. Mimo tego ciągle bądź troskliwym ogrodnikiem, doglądaj upraw, walcz ze szkodnikami i myśl już o przyszłej wiośnie.